Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

/ tanvimalik

  

Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Marszu Równości, który przeszedł ulicami Krakowa. Przeciwko temu wydarzeniu na Rynku Głównym protestowali przedstawiciele organizacji narodowych, w tym Młodzież Wszechpolska.

Marsz wyruszył sprzed Muzeum Narodowego (MNK), aby - ulicami Krasińskiego, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, św. Idziego, Grodzką, dotrzeć na Rynek Główny. Z Rynku uczestnicy powrócili, ulicami Podwale, Straszewskiego, Piłsudskiego, przed Muzeum Narodowe. W marszu brało udział ok. 3 tys. osób. Policja nie odnotowała groźnych incydentów.

Uczestnikami marszu byli przede wszystkim ludzie młodzi. Mieli ze sobą kolorowe flagi i inne przedmioty w kolorach tęczy. "Mamy nadzieję, że marsz zwiększy świadomość społeczną, że związki partnerskie zostaną co najmniej zalegalizowane" – powiedziały 18-latki z Krakowa Weronika, Wiktoria, Amelia.

Podczas marszu w oczy rzucały się różnobarwne kartonowe serca, na których widniały hasła takie jak m.in. "Zawsze możesz na mnie liczyć", "Mąż mojego syna to moja rodzina", "Kochanie bądź sobą". "To zdania, które mamy powinny mówić dzieciom. Te hasła mówią, że kochamy i wspieramy nasze dzieci" – powiedziały Irmina z Krakowa i Joanna z Malborka, które są matkami i uważają, że należy akceptować "orientację" seksualną dziecka.

15. Marszowi Równości przyświecało hasło "Zróbmy sobie raj". "To hasło oznacza, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce, żeby w tym kraju było dobrze, by nikt w nim nie był dyskryminowany" – powiedział Artur Maciejewski, prezes stowarzyszenia Queerowy Maj, które zorganizowało marsz. Wyraził także ubolewanie nad tym, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie objął wydarzenia patronatem.

Wśród uczestników marszu byli m.in. przedstawiciele partii Wiosna. 

Na Rynku Głównym na Marsz Równości czekały grupy przeciwników LGBT, w tym organizacje narodowe – m.in. ONR i Młodzież Wszechpolska. Skandowali oni m.in.: "Raz sierpem, raz młotem w tęczową hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "Zboczeńcy".

Młodzież Wszechpolska, przed dojściem Marszu na Rynek Główny, zorganizowała także konferencję prasową i happening.

Z kolei podczas happeningu członkowie i sympatycy tej organizacji postawili na Rynku Głównym atrapę czarnej trumny, nad którą widniał transparent przypominający nekrolog z napisem:

"18.05 PO RAZ 15. ZMARŁA NORMALNOŚĆ. Kondukt żałobny wyruszy o godz. 15.00 spod Muzeum Narodowego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o 16.00 na Rynku Głównym w Krakowie. O czym zawiadamia pogrążony w żałobie Naród Polski".

Marsz Równości i protest przeciwników LGBT nie zakłóciły pracy artystów na Rynku Głównym, którzy grali szlagiery takie jak m.in. "Tylko we Lwowie", "Zwycięży Orzeł Biały".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Irlandczycy gotowi na bezumowny brexit?

zdjęcie ilustracyjne / / fotoblend

  

Brytyjski dziennik gospodarczy "Financial Times" poinformował, że projekt irlandzkiego budżetu na 2020 roku oparty będzie o założenie, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia ws. warunków wyjścia ze Wspólnoty.

Według gazety rząd Leo Varadkara jest zdeterminowany, aby sprzeciwić się jakimkolwiek naciskom ze strony Londynu dot. ustępstw w sprawie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu), co może potencjalnie doprowadzić do konfrontacji z brytyjskimi władzami przed planowanym na koniec października br. terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"FT" przypomniało, że główni kandydaci do zastąpienia ustępującej brytyjskiej premier Theresy May - w tym były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson - argumentowali w ostatnich dniach, że będą w stanie przekonać UE do zmiany dotychczasowego stanowiska dotyczącego przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.

"Gotowość Varadkara do przyjęcia budżetu, który zakłada bezumowne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej wskazuje jednak, że (irlandzki szef rządu) byłby bardziej skłonny doprowadzić do chaotycznego brexitu niż dokonać w ostatniej chwili jakichś ustępstw ws. granicy"

- zaznaczono.

Jednocześnie redakcja zwróciła uwagę, że decyzja Dublina o przyjęciu konserwatywnych zapisów jest "o tyle znacząca, że pozbawiłaby Varadkara możliwości zabiegania o względy wyborców przez hojne zapisy w budżecie państwa" w kontekście spodziewanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych w Irlandii.

Dziennik podkreślił jednocześnie, że irlandzki minister finansów Paschal Donohoe mówił wcześniej, że jego rząd podejmie decyzję o założeniach budżetowych "w dalszej części roku".

Jak jednak dodano, biorąc pod uwagę, że projekt ustawy o finansach publicznych powinien zostać przedstawiony na początku października - kilka tygodni przed spodziewaną datą brexitu - to władze w Dublinie oprą się najprawdopodobniej o najbezpieczniejszy scenariusz bezumownego wyjścia ze Wspólnoty, który mógłby się poprawić w razie innego rozwoju wydarzeń.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl