Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

/ tanvimalik

  

Ok. 3 tys. osób uczestniczyło w Marszu Równości, który przeszedł ulicami Krakowa. Przeciwko temu wydarzeniu na Rynku Głównym protestowali przedstawiciele organizacji narodowych, w tym Młodzież Wszechpolska.

Marsz wyruszył sprzed Muzeum Narodowego (MNK), aby - ulicami Krasińskiego, Zwierzyniecką, Powiśle, Podzamcze, św. Idziego, Grodzką, dotrzeć na Rynek Główny. Z Rynku uczestnicy powrócili, ulicami Podwale, Straszewskiego, Piłsudskiego, przed Muzeum Narodowe. W marszu brało udział ok. 3 tys. osób. Policja nie odnotowała groźnych incydentów.

Uczestnikami marszu byli przede wszystkim ludzie młodzi. Mieli ze sobą kolorowe flagi i inne przedmioty w kolorach tęczy. "Mamy nadzieję, że marsz zwiększy świadomość społeczną, że związki partnerskie zostaną co najmniej zalegalizowane" – powiedziały 18-latki z Krakowa Weronika, Wiktoria, Amelia.

Podczas marszu w oczy rzucały się różnobarwne kartonowe serca, na których widniały hasła takie jak m.in. "Zawsze możesz na mnie liczyć", "Mąż mojego syna to moja rodzina", "Kochanie bądź sobą". "To zdania, które mamy powinny mówić dzieciom. Te hasła mówią, że kochamy i wspieramy nasze dzieci" – powiedziały Irmina z Krakowa i Joanna z Malborka, które są matkami i uważają, że należy akceptować "orientację" seksualną dziecka.

15. Marszowi Równości przyświecało hasło "Zróbmy sobie raj". "To hasło oznacza, że musimy wziąć sprawy w swoje ręce, żeby w tym kraju było dobrze, by nikt w nim nie był dyskryminowany" – powiedział Artur Maciejewski, prezes stowarzyszenia Queerowy Maj, które zorganizowało marsz. Wyraził także ubolewanie nad tym, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie objął wydarzenia patronatem.

Wśród uczestników marszu byli m.in. przedstawiciele partii Wiosna. 

Na Rynku Głównym na Marsz Równości czekały grupy przeciwników LGBT, w tym organizacje narodowe – m.in. ONR i Młodzież Wszechpolska. Skandowali oni m.in.: "Raz sierpem, raz młotem w tęczową hołotę", "Bóg, honor i ojczyzna", "Rynek krakowski nigdy nie będzie gejowski", "Zboczeńcy".

Młodzież Wszechpolska, przed dojściem Marszu na Rynek Główny, zorganizowała także konferencję prasową i happening.

Z kolei podczas happeningu członkowie i sympatycy tej organizacji postawili na Rynku Głównym atrapę czarnej trumny, nad którą widniał transparent przypominający nekrolog z napisem:

"18.05 PO RAZ 15. ZMARŁA NORMALNOŚĆ. Kondukt żałobny wyruszy o godz. 15.00 spod Muzeum Narodowego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o 16.00 na Rynku Głównym w Krakowie. O czym zawiadamia pogrążony w żałobie Naród Polski".

Marsz Równości i protest przeciwników LGBT nie zakłóciły pracy artystów na Rynku Głównym, którzy grali szlagiery takie jak m.in. "Tylko we Lwowie", "Zwycięży Orzeł Biały".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl