Nowa odsłona portalu dla pasażerów PKP

  

PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły nową wersję wyszukiwarki połączeń kolejowych. Oferuje ona podróżnym nowe funkcje - m.in. śledzenie pociągów w czasie rzeczywistym. Informacje są dostępne także dla osób niewidomych.

Jak informuje spółka, uruchomiono nową wersję wyszukiwarki połączeń kolejowych. Aplikacja jest przygotowana dla osób niewidomych i korzystających ze stron www tylko za pomocą klawiatury.

Według zapewnień operatora, nowa wyszukiwarka ma nie tylko nową szatę graficzną i zapewnia szybsze działanie na przeglądarkach, ale pozwala m.in. na uzyskanie kompleksowych informacji na temat aktualnego rozkładu jazdy, połączeń i usług oferowanych w podróży. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, nawet na małych ekranach można wygodnie sprawdzić informacje dotyczące podróży.

Nowa wersja wyszukiwarki daje użytkownikowi możliwość konfiguracji szybkich połączeń. Można zapisywać swoje ulubione relacje i mieć do nich dostęp bezpośrednio na głównej stronie serwisu. W górnej części portalu, z każdego poziomu działania, dostępna jest funkcja "Znajdź pociąg", dzięki której podróżny wybiera odjazdy i przyjazdy z danej stacji oraz godzinę.

Spółka podała, że wyszukiwarka połączeń kolejowych pozwala uzyskać kompleksowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy, połączeń i usług oferowanych w podróży.

Umożliwia także śledzenie pociągów na mapie w czasie rzeczywistym. Portal Pasażera ma nową szatę graficzną i formę prezentowania danych. Podkreślone zostały informacje niezbędne dla podróżnego. Serwis gwarantuje odbiorcom dostępność do wszystkich funkcjonalności. Dzięki wyborze przycisku "Infotip"+ można uzyskać opis każdego elementu strony. Zainteresowani szczegółowymi danymi znajdą je w odpowiednich zakładkach

- wyjaśnia Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK.

Portal Pasażera ma także wersję angielskojęzyczną. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowana została specjalna kontrastowa wersja serwisu. Portal dostosowany jest także do potrzeb osób niewidomych i poruszających się po stronach www przy pomocy klawiatury. Serwis jest w pełni obsługiwany przez programy czytające - spełnia wymogi unijne o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (WCAG).

Jeszcze w tym miesiącu PKP Polskie Linie Kolejowe udostępnią w Google Play oraz Apple Store nową aplikację mobilną z rozkładem jazdy pociągów o nazwie Portal Pasażera. Zastąpi ona aplikację Rozkład Kolejowy - poinformowało biuro prasowe spółki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Podkarpacie: miejsc dla uczniów nie zabraknie

/ Lowdown [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Ponad 41,5 tys. podkarpackich uczniów będzie się ubiegać o miejsca w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Szkoły przygotowały dla nich o prawie 12 tys. więcej miejsc - poinformowała na konferencji prasowej podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.

„Szkoły przygotowały się na rekrutację i przygotowały osobne klasy i dla uczniów po 3. klasie gimnazjum i dla uczniów po 8. klasie szkoły podstawowej. Uczniowie ci zarówno idą zupełnie inną podstawą programową, jak też będą tak naprawdę kończyli trochę różne typy szkół”

– zauważyła Rauch.

Przypomniała, że uczniowie klas 3. gimnazjalnych w przyszłości będą kończyć np. czteroletnie technika lub trzyletnie licea ogólnokształcące, a dzisiejsi ósmoklasiści będą szli już nowym trybem nauczania, czyli skończą czteroletnie licea i pięcioletnie technika.

„Nie będą zatem rywalizowali do tych samych klas” – oceniła podkarpacki kurator oświaty. „Samorządy, dyrektorzy szkół przygotowali dla tych uczniów miejsca. W naszej bazie, którą uzupełniamy systematycznie i cały czas weryfikujemy, tych miejsc jest przygotowanych o wiele więcej, niż uczniów, którzy się będą o nie ubiegać” – zaznaczyła.

Dodała, że w środę na Podkarpaciu dla ponad 350 tys. uczniów kończą się zajęcia edukacyjne, „które potocznie nazywamy końcem roku szkolnego, chociaż ten, tak naprawdę, kończy się dla nauczycieli i dla szkół 31 sierpnia” – przypomniała Rauch, a uczniów, którzy będą ubiegać się o miejsca do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, na Podkarpaciu jest ponad 41,5 tys.

„To są uczniowie którzy będą rekrutowani do dwóch różnych klas. (…) Dla tych uczniów miejsc jest o prawie 12 tys. więcej” – zapewniła kurator oświaty.

Dodała, że wielu z tych uczniów, którzy odbiorą w środę świadectwa, oczekuje na wyniki rekrutacji. Znają już wyniki egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty i ze świadectwami udadzą się do szkół ponadpodstawowych, bowiem w środę przypada także czas składania dokumentów do wybranych szkół.

„Rekrutacja to dość długotrwały proces. Wprawdzie szkoły pierwszego wyboru to tak naprawdę zostały już przez uczniów zadeklarowane. Jutro złożą dokumenty wymagane w procesie rekrutacyjnym i na podstawie tych dokumentów i wiedzy mogą już zweryfikować, czy rzeczywiście dostaną się do wymarzonej szkoły, bo muszą spełnić określone kryteria tej szkoły”

- zaznaczyła.

Przypomniała, że jest to m.in. odpowiednia liczba punktów za egzamin, za świadectwo czy wymagania dodatkowe.

Zdaniem Rauch wyniki egzaminów zarówno gimnazjalnych, jak i ósmoklasistów w województwie podkarpackim były nieco wyższe niż średnie krajowe.

„Myślę, że z tych wyników są zadowoleni również dyrektorzy szkół, nauczyciele, ale najważniejsze, że one przekładają się na wymarzoną szkołę dla konkretnych uczniów, zwłaszcza gdy o chodzi o szkołę, w której ta rywalizacja jest nieco większa”

– mówiła Rauch.

Zaznaczyła, że wstępne wyniki rekrutacji znane będą 5 lipca, ale sam proces rekrutacyjny zakończy się z końcem sierpnia, bowiem uczniowie mogą w międzyczasie zmieniać swoje wybory szkoły. Wówczas też kuratorium będzie dysponowało bazą miejsc wolnych w różnych typach szkół.

Podkreśliła, że szkoły oczekują na uczniów, ponieważ dzięki uczniom istnieją, i rywalizują między sobą, przede wszystkim oferując ciekawą ofertę edukacyjną, zarówno na poziomie liceum, jak i technikum.

„Dzisiaj widać to bardzo wyraźnie, że szkoły techniczne branżowe, czy licea ogólnokształcące rywalizują przede wszystkim na tę dodatkową ofertę, która daje uczniom później możliwość zatrudnienia albo rozwoju własnych zainteresowań”

– wskazywała Rauch. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl