Wprowadzenie kwalifikacji miało uatrakcyjnić piątkowy dzień treningowy. Zawodnicy jeździli pojedynczo, a o kolejności decydował czas najszybszego okrążenia. Najlepsi jako pierwsi wybierali numery startowe w sobotnim turnieju.

W pierwszym tegorocznym turnieju wystąpi czterech Polaków: stali uczestnicy cyklu GP Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek i Janusz Kołodziej oraz startujący z "dziką kartą" Bartosz Smektała. Zabraknie Macieja Janowskiego, który musi pauzować z powodu kontuzji barku i być może pojawi się na torze w kolejnej eliminacji IMŚ, 1 czerwca w słoweńskim Krsku.

W piątek na PGE Narodowym pojawiło się 13 żużlowców. Z powodu odbywającego się tego dnia meczu ligowego w Gorzowie zabrakło Brytyjczyka Taia Woffindena, Zmarzlika oraz Australijczyka Maxa Fricke, który zastępuje Janowskiego. Innym startującym z listy rezerwowych będzie w sobotę Brytyjczyk Robert Lambert. On z kolei pojedzie za Amerykanina Grega Hancocka, który zawiesił karierę z powodu choroby żony.

Turniej na PGE Narodowym odbędzie się po raz piąty. Jeszcze nigdy nie udało się tu wygrać polskiemu żużlowcowi. Początek zawodów o godz. 19.00