Czyja będzie Polska? – pyta W. Waszczykowski. I apeluje: to nie są egzotyczne wybory

Te wybory odpowiedzą na pytanie, jakie stawiał dwadzieścia kilka lat temu śp. premier Jan Olszewski: Czyja będzie Polska? Czy będzie to Polska, w której będziecie decydować jaką chcecie mieć władzę? (...) Czy też będzie to Polska tych elit, które niedawno przepędziliśmy od władzy? A oni zrobią wszystko by było jak było - mówił dziś na konwencji wyborczej PiS w Łodzi były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/pisorgpl

Waszczykowski, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, jest „jedynką” z okręgu łódzkiego.

- Na wszystkich spotkaniach, które odbywamy w woj. łódzkim przypominamy o znaczeniu tego tryptyku wyborczego, który stoi przed nami: za kilka dni wybory do Europarlamentu, potem wybory do Sejmu i praktycznie za rok wybory prezydenckie - zaznaczył Waszczykowski. - Te wybory odpowiedzą na pytanie, jakie stawiał dwadzieścia kilka lat temu śp. premier Jan Olszewski: Czyja będzie Polska? Czy będzie to Polska państwa czy będzie to Polska, w której będziecie decydować jaką chcecie mieć władzę, czy będziecie decydować jak ta władza ma realizować państwa interesy? Czy też będzie to Polska tych elit, które niedawno przepędziliśmy od władzy? A oni zrobią wszystko by było jak było

- mówił Waszczykowski.

Przywołał też wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2006 r. ze spotkania z korpusem dyplomatycznym. - Przestrzegał (...) mówiąc do dyplomatów z całego świata: Unia Europejska zmierza w kierunku republiki arystokratycznej zarządzanej przez dwa największe państwa. I to jest też problem, pytanie, na które będziemy odpowiadać w tych wyborach i potem w następnych latach pracując w instytucjach europejskich - powiedział były szef dyplomacji. - Czy to będzie unia elit, w której będzie szalała indoktrynacja i oszalałe idee, czy będzie to unia, która powróci do korzeni i do rozwiązywania problemów przeciętnych ludzi, naszych społeczeństw, państw europejskich? - pytał.

Podkreślił, że eurwybory „nie są wyborami egzotycznymi”. - My nie wysyłamy grupy kosmonautów, którzy wylecą w Polski na pięć lat i zapomną o interesach Polski. My wybieramy grupę ludzi, którzy będą dbać o interesy, a aby dbać o te interesy muszą być one zdefiniowane - podkreślił Waszczykowski. - Jakie to są interesy? To jest bezpieczeństwo, rozwój gospodarczy i tożsamość kulturowa - powiedział.

Mówiąc o bezpieczeństwie podkreślił, że trzeba „uchronić Europę przed nielegalną emigracją” z Afryki i „podjąć działania obronne poprzez programy inwestycyjne, pomocowe i rozwojowe dla tego kontynentu, który tak nam w tej chwili zagraża”. Jednocześnie zaznaczył, że Europa jest otoczona także licznymi kryzysami, nierozwiązanym konfliktem na Wschodzie między Rosją a Ukrainą, problemami Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. - Musimy mieć system obrony naszej Europy. Ten system istnieje i nazywa się NATO. Musimy w Unii Europejskiej baczyć, by Unia współpracowała z NATO i Stanami Zjednoczonymi, by nie marnowała tych wysiłków, nie dublowała ich i broniła naszego bezpieczeństwa - zaznaczył.

- Druga kwestia to bezpieczeństwo ekonomiczne - powiedział Waszczykowski. Jak mówił, trzeba pilnować by Unia Europejska „była ciągle tą instytucją, która zajmuje się społeczeństwa, Europejczykami, ich dobrobytem, rozwojem, żeby regulowała tam gdzie trzeba, a tam gdzie nie trzeba nie regulowała, by tworzyła przyjazne klimaty dla rozwoju gospodarczego, byśmy przestrzegali tych swobód, które są zapisane w Traktacie Europejskim: swobodnego przepływu ludzi, towarów, kapitału i usług”. Jak mówił Waszczykowski, dziś te swobody są zagrożone.

- Trzecia kwestia to tożsamość kulturowa. Musimy bronić swoich wartości. Od dwóch tysięcy lat Europa jest budowana na antyku greckim, na prawie rzymskim i, oczywiście, od dwóch tysięcy lat na chrześcijaństwie

- podkreślił.

Lista PiS w Łódzkim:

1. Witold Waszczykowski
2. Joanna Kopcińska
3. Urszula Krupa
4. Beata Dróżdż
5. Grzegorz Wojciechowski
6. Marlena Sagan
7. Wojciech Rudalski
8. Krzysztof Szymczyk
9. Alicja Antczak
10. Beata Mateusiak-Pielucha

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Waszczykowski #Łódź #eurowybory

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo