Niemiecki obóz jeniecki Barkenbrügge

Brama obozowa i symboliczny kamień / Adam Kaczmarek/IPN

  

Historia obozów jenieckich w Barkniewku ściśle związana jest z utworzeniem w latach 1935-1936 niemieckiego poligonu Groß Born. Początkowo przy tworzeniu planu poligonu w roku 1934 teren wsi Barkenbrügge (pol. Barkniewko) nie znajdował się w granicach poligonu. Stało się to w II etapie rozbudowy infrastruktury poligonu, gdy całą wieś Barkenbrügge i część wsi Marienwalde (pol. Marianowo, Czersk) włączono do obszaru poligonu.

Pierwsza wzmianka dotycząca obozu jenieckiego Barkenbrügge mówi o utworzeniu 15 kwietnia 1941 r. Frontstalag 302. Następnie 16 czerwca  naczelne dowództwo niemieckiego Wehrmachtu określiło maksymalną liczbę jeńców wojennych, którzy mieli znaleźć się docelowo w dwóch obozach na terenie poligonu Groß Born 302 – 50 tysięcy (Barkenbrügge), 323 – 30 tysięcy. Należy nadmienić, że w Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony w Rosji zachował się niemiecki dokument z końca 1941 r. dotyczący liczby wydanych jenieckich znaków tożsamości w poszczególnych obozach jenieckich, a w nim m. in. informacja dotycząca obozów z terenu poligonu Groß Born, m.in. II H (302) Groß Born – Barkenbrügge – od numeru 1 do 18200.

Od lutego 1942 r. Niemcy przeprowadzili reorganizację i z dwóch oddzielnych obozów jenieckich utworzono jeden Stalag II H (302) rozmieszczony w dwóch miejscach Rederitz i Barkenbrügge. W obozie przebywało stale ok. 3 tys. jeńców. Orientacyjną liczbę jeńców żołnierzy Armii Czerwonej, którzy przeszli przez ten obóz w latach 1941-43 można określić powyżej 25 tysięcy.

Pod koniec stycznia 1945 roku jeńców z Oflagu 65 z Barkenbrügge przeniesiono do Oflagu II D Groß Born Rederitz, skąd większość z nich ruszyła w marszu ewakuacyjnym na zachód. Jednak sporej grupie Jugosłowian udało się pozostać z częścią polskich jeńców w Oflagu II D Groß Born Rederitz i zostali oswobodzeni 4 lutego 1945 r. przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Po II wojnie światowej na terenie byłego niemieckiego poligonu przeprowadzono ekshumacje w dwóch miejscach. Odnaleziono szczątki 2998 jeńców, które zostały przewiezione na cmentarze wojenne w Szczecinku (469 osób) i Drawsku (2529 osób).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wspólnie z Państwowym Gospodarstwem Leśnym „Lasy Państwowe” Nadleśnictwo w Okonku przygotował upamiętnienie w miejscu byłego niemieckiego obozu jenieckiego w Barkniewku (niem. Barkenbrügge). IPN ufundował głaz z inskrypcją, zaś nadleśnictwo wykonało rekonstrukcję bramy obozowej wraz z tablicą informacyjną przybliżającą historię tego miejsca. Uroczystość upamiętnienia uwięzionych i zamęczonych jeńców połączona z odsłonięciem oraz poświęceniem pomnika odbyła się 17 maja 2019 r. na terenie przyległym do byłego obozu jenieckiego.

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: IPN/Dariusz Czerniawski
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki wspomina śp. Lecha Kaczyńskiego: Budował silne, solidarne i podmiotowe państwo

premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego / twitter.com/PremierRP

  

We wtorek przypada 70. rocznica urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Wieczorem w Krakowie w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie uroczysta msza św. Spodziewana jest obecność prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu. Szef polskiego rządu zamieścił również wspomnienie śp. Lecha Kaczyńskiego na Twitterze.

"Prezydent Lech Kaczyński budował silne, solidarne i podmiotowe państwo. Zawsze na pierwszym miejscu stawiał służbę polskiemu narodowi i drugiemu człowiekowi. Dziś najpełniej możemy oddać prezydentowi szacunek codzienną pracą dla Rzeczpospolitej i narodu, który tak kochał".
- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej we wtorek premier Morawiecki, ministrowie jego rządu, a także Jarosław Kaczyński i politycy PiS oraz przedstawiciele instytucji państwowych złożyli kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl