Miliardowe majątki agentów FSB

zdjęcie ilustracyjne / Capri23auto CC0

  

W mieszkaniach trzech byłych funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, zatrzymanych w kwietniu br., skonfiskowano gotówkę i kosztowności o wartości 12 mld rubli (ponad 185 mln USD) - przekazały dziś źródła cytowane przez rosyjski portal Rosbałt.

Trzej funkcjonariusze Zarządu K Służby Bezpieczeństwa Gospodarczego Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB): Kirił Czerkalin, Dmitrij Frołow i Andriej Wasiljew zostali zatrzymani w kwietniu bieżącego roku. Czerkalin został oskarżony o przyjęcie łapówek w zamian za protekcję, o łącznej wartości 850 tys. USD, w latach 2013-15. Frołow i Wasiljew są oskarżeni o malwersacje.

Śledczy oceniają, że zatrzymani funkcjonariusze mogli zgromadzić majątek dzięki wykorzystywaniu informacji służbowych i poufnych, które otrzymywali z ministerstwa gospodarki, banku centralnego i innych dużych banków. Mogli na przykład otrzymywać pieniądze za ostrzeganie banków o planowanych kontrolach lub cofnięciu licencji. Zarząd K zajmuje się kontrwywiadem w sferze kredytowo-finansowej. Według mediów w ostatnich latach wydział ten prowadził działania operacyjne w praktycznie wszystkich głośnych sprawach karnych wobec wysoko postawionych urzędników i biznesmenów.

Trwającym śledztwem wobec zatrzymanych byłych funkcjonariuszy również zajmuje się FSB, ale jego inny wydział - Zarząd Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W mieszkaniach, które wykorzystywano zamiast sejfów czy skrytek bankowych, znaleziono gotówkę, kosztowności, drogie zegarki, akcje i papiery wartościowe. Kwota 12 mld rubli przekracza sumy, jakie policja skonfiskowała po głośnym zatrzymaniu Dmitrija Zacharczenki, pułkownika policji z wydziału antykorupcyjnego. U niego znaleziono 9 mld rubli.

Według dziennika „Kommiersant” kolejne zawrotne kwoty - być może również 12 mld rubli - mogą się znajdować na kontach bankowych podstawionych osób i fikcyjnych firm wykorzystywanych przez byłych funkcjonariuszy FSB.

Przedstawiciel organizacji Transparency International w Rosji Ilja Szumanow powiedział w komentarzu dla niezależnego radia Echo Moskwy, że w Rosji powszechnym zjawiskiem jest zależność sfery bankowej od protekcji świadczonej przez struktury siłowe. Szumanow ocenił, że w tym przypadku przekazywanie pieniędzy nie byłoby możliwe bez funkcjonowania całej sieci logistycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza wokół unijnego budżetu. Węgry mówią dość! „Propozycja nie do przyjęcia”

zdjęcie ilustracyjne / Astryd_MAD; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przedstawiona dziś fińska propozycja dalszej redukcji budżetu UE na lata 2021-2027 spotkała się z ostrą krytyką. Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga nie przebierała w słowach podkreślając, że oferta przedstawiona przez Finlandię jest „absolutnie nie do przyjęcia”. Wśród głównych zarzutów pojawia się m.in. ograniczenie funduszy spójnościoweych w ramach sumy na rozwój.

Judit Varga oceniła w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami w Luksemburgu, że Finlandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie udało się przedstawić bezstronnej propozycji.

Jak powiedziała węgierska minister, w propozycji przewidziano znacznie mniejsze wpływy niż w budżecie postulowanym przez Komisję Europejską, co wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oznaczałoby dużo mniejsze fundusze dla UE. Jej zdaniem niekorzystne jest również to, że Węgry miałyby dostęp do dużo mniejszych funduszy spójnościowych niż obecnie. Fińska propozycja nie jest zatem w jej opinii dobrą podstawą do rozpoczęcia debaty politycznej.

Za niedopuszczalne uznała Varga też to, że wypłata środków byłaby powiązana z praworządnością, a z funduszy spójnościowych należałoby finansować integrację migrantów. Odnośnie tej pierwszej kwestii oceniła, że nie ma na razie takiego projektu, który kwestię praworządności „normowałby gwarantując pewność prawną, a to jednoznacznie oznacza weto”.

Węgierska minister sprawiedliwości dodała, że propozycja uwzględnia interesy krajów płatników netto, a jednocześnie narusza interesy wielu innych krajów UE przez to, że nie stara się znaleźć wspólnego mianownika dla rozmaitych postulatów.

Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji KE.

Nie ma zgody co do tego, które z programów unijnych miałyby zostać uszczuplone. Ustępujący komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger ocenił w ubiegłym tygodniu w Komitecie Regionów, że cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone. Z kolei niektóre źródła w unijnych instytucjach utrzymują, że prezydencja fińska chciałaby skoncentrować cięcia właśnie na polityce spójności (około 25 mld euro).

Większość krajów UE jest jednak przeciwna dalszemu redukowaniu budżetu polityki spójności, który w porównaniu z obecnym okresem 2014-2020 i tak ma być mniejszy o 7 proc., a nawet 10 proc. w zależności od tego, czy uwzględniana jest inflacja. Polityka spójności to fundusze unijne, które wpływają na codzienne życie; jej celem jest niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców UE i likwidacja zacofania gospodarczego europejskich regionów.

Prezydencja fińska powinna do końca roku ujawnić schemat negocjacyjny zawierający dane liczbowe. Nie oczekuje się, by kolejna prezydencja, chorwacka, doprowadziła do osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Jego zawarcie spodziewane jest dopiero podczas prezydencji niemieckiej, czyli w drugiej połowie 2020 roku. Harmonogram ten pociąga za sobą poważne opóźnienia w rozpoczęciu kolejnego etapu programowania unijnego budżetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl