Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Smartfony dla żołnierzy bez internetu

Żołnierze niemieckiej Bundeswehry dostają nowe smartfony, mające zastąpić stare służbowe komórki. „Der Spiegel” pisze dziś w wydaniu internetowym, że problem polega na tym, iż te nowe smartfony nie mają, ze względów bezpieczeństwa, dostępu do internetu.

zdjęcie ilustracyjne
StockSnap CC0

W ostatnich miesiącach Bundeswehra wyposażyła swoich żołnierzy w 16 tys. smartfonów Galaxy S8 firmy Samsung. „Spiegel” dowiaduje się, że te dość nowoczesne smartfony skonfigurowano jednak w taki sposób, żeby nie mogły się łączyć z internetem. Według rzeczniczki niemieckiego resortu obrony zdecydowano się na to ze względu na „wyraźnie podwyższone ostatnio wymogi bezpieczeństwa”.

Rzeczniczka argumentowała, że bez skutecznych zabezpieczeń istniałoby ryzyko przechwytywania wewnętrznej komunikacji przez ściągane z internetu, niesprawdzone aplikacje.

Sytuacja ma się nieco poprawić jeszcze w tym roku. Resort obrony zamierza udostępnić żołnierzom wybrane, sprawdzone aplikacje, np. takie, które umożliwią dostęp do internetu w celach służbowych, ale także np. aplikację z prognozą pogody.

„Spiegel” podkreśla, że żołnierze nie są aż tak cierpliwi - w wielu jednostkach zamiast nowych służbowych smartfonów używają swoich prywatnych, bez żadnych specjalnych zabezpieczeń.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#smartfon #internet #Bundeswehra #Niemcy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo