Noc Muzeów także z polityką. Otwarte m.in. Kancelaria Premiera, Pałac Prezydencki, Sejm i Senat

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Kancelaria Premiera, Pałac Prezydencki czy Belweder - już jutro zostaną otwarte dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji dla turystów będzie m.in. możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotelu premiera Mateusza Morawieckiego. Otwarte będą także Sejm i Senat.

Zobacz gabinet premiera

Sala posiedzeń rządu, gabinet premiera, dawna siedziba Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych i zabytkowe schodu z początku XX w. - to niektóre miejsca, które w Noc Muzeów mogą zobaczyć zwiedzający Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Goście będą mogli też zrobić sobie zdjęcie w fotelu premiera.

"Wraz z naszymi przewodnikami odkryj dawną siedzibę Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, którym kierował m.in. marszałek Józef Piłsudski. Zobacz zabytkowe schody z początku XX wieku, które można podziwiać pod przeszkloną podłogą w holu głównym. Poznaj miejsca, gdzie premier i członkowie rządu przyjmują delegacje zagranicznych gości. Zobacz salę im. Frycza Modrzewskiego, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Ministrów i zrób sobie zdjęcie w fotelu premiera. Zajrzyj również do gabinetu, gdzie na co dzień pracuje szef rządu"

- zachęca Kancelaria Premiera.

Goście będą mogli zobaczyć miejsca znane z relacji medialnych, gdzie na co dzień zapadają kluczowe decyzje dla kraju. Organizatorzy zapowiedzieli, że pokażą kulisy organizacji wizyt zagranicznych oraz konferencji prasowych. Zwiedzający będą mogli też wziąć udział w warsztatach z protokołu dyplomatycznego, prowadzonych przez pracowników Departamentu Spraw Zagranicznych.

Zwiedzanie Kancelarii Premiera rozpocznie się o godz. 19.00, a ostatnie wejście będzie możliwe o północy. Goście będą wchodzić przez wejście "A", gdzie - w biurze przepustek - należy okazać dokument ze zdjęciem

Pałac Prezydencki i Belweder czekają na gości

W Pałacu Prezydenckim goście będą mogli zwiedzić m.in. Sale: Chorągwianą, Kolumnową, Obrazową, Orderu Orła Białego, a także obejrzeć obrazy eksponowane w ramach wystawy "Oblicza Polski – oblicza Polaków", otwartej przez prezydenta Andrzeja Dudę w lutym 2019 r.

W związku z 75. rocznicą Bitwy o Monte Cassino w Pałacu Prezydenckim będzie wyeksponowana też Flaga spod Monte Cassino, przekazana prezydentowi przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii, w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do Pałacu Prezydenckiego będzie można wejść od strony pomnika Adama Mickiewicza od godz. 19 do godz. 1.00.

W Belwederze na zwiedzających czekają m.in. Sale: Pompejańska, Zielona, Marmurowa, Malinowa, Kominkowa, Lustrzana i Konferencyjna, Sala Księżnej Łowickiej oraz odtworzony Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z salonikiem szachowym i pokojem adiutanta, w których znajduje się wiele autentycznych pamiątek po Marszałku.

Do Belwederu będzie można wejść od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnie wejście o godz. 1.00.

Grupy będą oprowadzane przez przewodników. Organizatorzy proszą, aby osoby zwiedzające zabrały ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem oraz nie wnosiły niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, napojów i plecaków, bo nie ma możliwości ich przechowywania.

Zapewniono możliwość zwiedzania osobom na wózkach inwalidzkich. W ramach akcji Noc Muzeów otwarte będą również Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle oraz Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku.

A może... Sejm i Senat?

Galeria Sali Posiedzeń Sejmu, Sala Kolumnowa oraz kuluary - to niektóre miejsca, które w Noc Muzeów będą mogli zobaczyć zwiedzający Sejm. W Senacie będzie można odwiedzić salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale konferencyjne, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach tej Izby.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że trasa zwiedzania poprowadzi przez miejsca znane z medialnych relacji, ale także rzadziej widoczne na co dzień.

"Tym razem, poza zwyczajowo dostępnym dla zwiedzających hallem głównym, galerią Sali Posiedzeń Sejmu czy Salą Kolumnową, otwarte zostaną także kuluary. Ten słynny korytarz otaczający Salę Posiedzeń, to na co dzień miejsce nieoficjalnych rozmów poselskich"

- zaznaczono.

W Sejmie na gości będzie czekała też muzyczna niespodzianka - Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zagra melodie polskiej, przedwojennej rewii i kabaretu. Podczas wejść godzinie 20.30 oraz 21.45 odwiedzający będą mieli możliwość usłyszeć piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.

"Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy będą rozbrzmiewały w sejmowych murach"

- zaznaczyła Kancelaria Sejmu.

W hallu głównym Sejmu, w specjalnie zaaranżowanym pawilonie, będzie można zapoznać się z wirtualnym spacerem po Sejmie oraz internetowej wystawie prezentującej niemal 100 obiektów związanych z bogatą historią polskiego parlamentaryzmu. Wystawa obejmuje cztery ekspozycje dotyczące I Rzeczypospolitej, Marszałków II RP, obiektów muzealnych obrazujących historię sejmów od XV w. do powojnia oraz galerię prezentującą bogaty zbiór obrazów Józefa Rapackiego – wybitnego polskiego pejzażysty.

Ze względu na międzynarodowy charakter ekspozycji, wszystkie obiekty na platformie prezentowane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Jest to efekt współpracy Kancelarii Sejmu z platformą internetową Google Arts&Culture, na której zbiory udostępnia ponad 1,8 tys. muzeów z całego świata.

W jednej z sal w Korytarzu Marszałkowskim będzie można zobaczyć wystawę "Kobiety Sejmu Ustawodawczego". Została ona przygotowana by podkreślić obchodzoną w 2019 r. rocznicę 100-lecia Sejmu Ustawodawczego.

W Noc Muzeów otwarty dla zwiedzających będzie też w godz. 19.00-1.00 Senat. Będzie można zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale konferencyjne, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim. Przewodnicy opowiedzą o ciekawostkach związanych z tymi miejscami i przybliżą historię Senatu.

Zwiedzający będą także mogli zobaczyć dwie wystawy: "O matematyce i matematykach w 100-lecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego", ekspozycję przygotowaną przez PTM w związku z ogłoszeniem przez Senat 2019 r. Rokiem Matematyki oraz "Pocztówki patriotyczne – orężem w walce o niepodległość", na której będzie można obejrzeć pocztówki z początku XX w. promujące idee niepodległościowe wśród Polaków.

Wejście do Sejmu i Senatu będzie możliwe od godz. 19 do godz. 1.00 przez Biuro Przepustek od ul. Wiejskiej. Osoby wchodzące do budynku powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość oraz muszą poddać się kontroli pirotechnicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Armia ugasi pożar w Amazonii?

pożar w Amazonii / twitter.com/@iaccenters_en

  

Brazylijskie wojsko wyraża gotowość do walki z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - poinformował szef armii Edson Leal Pujol. Taką możliwość, w związku z rosnącą presją międzynarodową, rozważa także prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

"Wszyscy, którzy nalegają na ochronę brazylijskiej Amazonii, powinni wiedzieć, że nasi żołnierze zawsze będą czujni i gotowi do obrony i odparcia wszelkiego rodzaju zagrożeń"

- powiedział Pujol w przemówieniu podczas ceremonii Dnia Żołnierza w stolicy kraju Brasilii.

Zmobilizowanie armii rozważa także Bolsonaro, który pod presją opinii międzynarodowej zmienia swoje podejście do pożarów. Po tym, jak uznał szalejący ogień za zjawisko naturalne, a następnie oskarżył o wywoływanie pożarów organizacje pozarządowe, w piątek wyraził gotowość do zdecydowanych działań. Na pytanie dziennikarzy, czy do akcji wkroczy wojsko, odpowiedział: "Należy tego oczekiwać".

Prezydent ujawnił, że w piątek po południu czasu lokalnego spotka się z zespołem składającym się z ministrów obrony, środowiska oraz spraw zagranicznych w celu omówienia problemu i uzgodnienia środków do walki z pożarami.

Dzień wcześniej Bolsonaro stwierdził, że Brazylia nie ma środków, aby walczyć z pożarami. "Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze? Nie mamy na to środków" - mówił dziennikarzom.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jednym z najważniejszych czynników hamujących zmiany klimatyczne.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć pastwiska i pola uprawne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl