Błazenada posłanek PO-KO. „Pomyliły się”, bo pracując (!) w Sejmie wzięły udział w głosowaniu...

Zdjęcie ilustracyjne / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Posłanka PO-KO Bożenna Bukiewicz poinformowała, że razem z posłanką Danutą Pietraszewską miała odstąpić od czwartkowego głosowania nad nowelizacją Kodeksu karnego. Jak tłumaczyła, ich udział w głosowaniu to wynik pomyłki. Posłanki skierowały już do sekretariatu Sejmu oświadczenie w tej sprawie.

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego zawierającą m.in. zmiany w przepisach dot. karania za pedofilię. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W głosowaniu nad nowelą nie wzięło udziału 143 ze 145 członków klubu PO-KO, zaś dwie osoby z tego klubu zagłosowały za przyjęciem noweli - były to zgodnie z danymi dostępnymi na stronie internetowej Sejmu, posłanki Bukiewicz i Pietraszewska.

Lider PO Grzegorz Schetyna pytany wczoraj dlaczego posłowie klubu PO nie wzięli udziału w głosowaniu, powiedział że Platforma "nie chciała sankcjonować oszustwa, które się dokonało".

"PiS wprowadził ustawę, która nie podejmuje skutecznej walki z pedofilią. To nie jest ta ustawa, która powinna w całościowy sposób rozwiązać ten problem. Dlatego nie uczestniczymy w hucpie"

- wyjaśnił.

Bukiewicz powiedziała dziś, że podczas czwartkowego głosowania ona i posłanka Pietraszewska pomyliły się.

"Z koleżanką byłyśmy tak zmęczone, że się pomyliłyśmy, miałyśmy odstąpić od głosowania"

- powiedziała posłanka.

Jak przekazała Bukiewicz razem z Pietraszewską od razu po głosowaniu skierowały do sekretariatu posiedzeń Sejmu oświadczenie, w którym poinformowały "że podczas głosowania nad pkt. 28 przez pomyłkę zagłosowały "za", zamiast wstrzymać się od głosu".

Zawarte w noweli zmiany Noweli, dotyczące walki z pedofilią zakładają m.in. zaostrzenie kar.
PO postuluje powołanie państwowej komisji ds pedofilii w Kościele. Schetyna zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złożony zostanie projekt ustawy w tej sprawie. Lider PO dodał, że jeśli nie będzie zgody PiS na jej uchwalenie w tej kadencji Sejmu, zrobione zostanie to po jesiennych wyborach parlamentarnych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W. Brytania nie wskaże kandydata na komisarza

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/gregroose/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Wielka Brytania poinformowała dziś, że nie nominuje swojego kandydata do Komisji Europejskiej do czasu wyznaczonych na 12 grudnia wyborów parlamentarnych. Na wskazanie kandydata naciska przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Stały brytyjski przedstawiciel przy UE Tim Barrow w liście przesłanym do KE wyjaśnił, że "zgodnie z przedwyborczymi wytycznymi Wielka Brytania zasadniczo nie powinna w tym okresie nikogo nominować na stanowiska międzynarodowe".

To samo powiedziała dziś rzeczniczka brytyjskiego rządu, zapytana o tę sprawę przez niemiecką agencję dpa.

We wtorek von der Leyen wysłała już drugi list do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, w którym przypomniała mu o konieczności wskazania kandydata na komisarza. Pierwszy list nie doczekał się odpowiedzi ze strony Londynu.

Konieczność lojalnej współpracy, w tym konkretnie przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty wyjścia ze Wspólnoty.

Zanim Johnson został zmuszony do złożenia wniosku o przesunięcie daty brexitu na 31 stycznia 2020 r., mówił, że Wielka Brytania w ogóle nie nominuje kandydata do Komisji.

Komisja wraz z jej przewodniczym składa się z takiej liczby komisarzy, ile jest państw członkowskich. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania nazwiska przez rząd danego państwa członkowskiego.

Rzeczniczka von der Leyen mówiła we wtorek, że celem jest, by nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony Wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie, bo kandydat na komisarza musi przejść formalny proces przesłuchania w Parlamencie Europejskim, nim europosłowie zagłosują nad całym składem kolegium komisarzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl