Noc Muzeów w MEN

Zdjęcie ilustracyjne / Najuan [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz kolejny bierze udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Serdecznie zapraszamy zwiedzających już w najbliższą w sobotę 18 maja od godz. 19.00 do północy.

Uczestnicy Nocy Muzeów, jak co roku, mogą zwiedzić gabinet ministra edukacji i poznać specyfikę codziennej pracy w MEN. Do dyspozycji naszych gości będą przewodnicy, którzy opowiedzą zwiedzającym o gmachu przybliżając historię tego niezwykłego miejsca. Warto wspomnieć o tym, że budowę budynku obecnego ministerstwa edukacji rozpoczęto w 1927 roku zgodnie z projektem architekta Zdzisława Mączeńskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem gmachu jest olbrzymi portyk z podwójnymi filarami, pod którym można wejść na główny dziedziniec.

Swoje korytarze w tym dniu otworzy również sąsiadujące z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Mauzoleum Walk i Męczeństwa Oddział Muzeum Niepodległości. Siedziba mauzoleum znajduje się po lewej stronie gmachu MEN, tuż przed wejściem na dziedziniec.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli wziąć udział w niezwykłej prezentacji historyczno-edukacyjnej na dziedzińcu MEN przygotowanej przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945. Uczestnicy zobaczą m.in. uzbrojonych esesmanów i gestapowców w mundurach, zabytkowe samochody oraz motocykle z okresu II wojny światowej, a także pokój przesłuchań w podziemiach gmachu.

Podczas rekonstrukcji zostanie odtworzony przewóz więźniów oraz przesłuchania w katowni Gestapo przy al. Szucha. Przewidziane są 3 inscenizacje. Pierwsza planowana jest około godz. 20.00.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brazylia: 44 tys. żołnierzy walczy z pożarami

/ geralt

  

W Brazylii do walki z pożarami lasów w Amazonii oddelegowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy - podaje w sobotę Associated Press. Media informują o kilkuset nowych ogniskach pożaru.

Plany gaszenia pożarów lasów przedstawili w sobotę ministrowie obrony i środowiska Fernando Azevedo e Silva i Ricardo de Aquino Salles.

Dzień wcześniej prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał dekret o skierowaniu wojska do walki z pożarami. Zachodnie agencje zauważają, że prezydent podjął zdecydowane działania dopiero pod presją opinii międzynarodowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7 we francuskim Biarritz.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i zaoferował mu amerykańską pomoc w walce z pożarami lasów w Amazonii.

W sobotę minister obrony oświadczył, że ze strony amerykańskiej nie skierowano konkretnej pomocy do walki z pożarami. Dodał, że po rozmowie telefonicznej przywódców nie podjęto żadnych kolejnych kroków.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl