Cerkiew i Kreml

  

Takich manifestacji w dużym rosyjskim mieście nie było od dawna. Od kilku dni w Jekaterynburgu nasilają się protesty przeciwko budowie repliki wysadzonego w 1930 r. przez komunistów soboru. Obecnie w jego miejscu jest zielony skwer z fontanną. Zatrzymano już ok. 100 osób. Dochodzi do przepychanek, nawet bijatyk, bo placu budowy bronią podający się za zwykłych wiernych... zawodnicy MMA, podobno wynajęci przez firmę, która ma zająć się odbudową świątyni.

W tej sprawie skupiają się dziwactwa współczesnej Rosji. Cerkiew jest w polityczno-finansowym sojuszu z oligarchami i władzą. W której dominują przedstawiciele instytucji wywodzącej się wprost z KGB, NKWD i Czeka, które z kolei w czasach komunizmu niszczyły rosyjską Cerkiew i duchowieństwo. Myślący Rosjanie widzą to zakłamanie i wiedzą, że w swoim sprzeciwie wobec patologii w kraju nie mogą liczyć na Cerkiew. Jednocześnie protestowanie przeciwko Cerkwi jest bezpieczniejsze niż wprost przeciwko Putinowi. Dlatego rosyjska opozycja ma coraz bardziej antyprawosławny charakter. To smutne, bo Rosjanie sami mówią, jak bardzo potrzebują żywej wiary i wartości.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts