Byli esbecy i funkcjonariusze komunistycznych służb mogą stracić dostęp do informacji niejawnych!

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Byli funkcjonariusze służb wojskowych i ich współpracownicy sprzed roku 1989 nie uzyskają poświadczeń bezpieczeństwa – wynika z projektu Ustawy o ochronie informacji niejawnych skierowanej do Rady Ministrów pod koniec kwietnia br.

Minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński złożył projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych, który przewiduje m.in. odmowę wydania poświadczenia bezpieczeństwa umożliwiającego służbę lub pracę z dostępem do informacji objętej klauzulą „poufne” lub wyższą – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Odmowa ma być automatyczna, gdy „osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2 Ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944-90”.

„Oznacza to, że byłym pracownikom komunistycznych służb specjalnych automatycznie nie będzie przedłużane poświadczenie dopuszczające do państwowych tajemnic. Nawet jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i dostali pracę np. w policji, Urzędzie Ochrony Państwa, innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji”.
– podkreśla „DGP”.

26 kwietnia Kamiński skierował pismo do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym przekazuje do rozpatrzenia projekt ustawy.

Rzeczywiście taki projekt jest procedowany. Czekamy, aż zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów. Na tym etapie nie możemy szczegółowo odnosić się do jego treści, nie wiadomo, jaki kształt przyjmą zapisy po opuszczeniu Rady Ministrów. Rząd zajmie się projektem prawdopodobnie jeszcze w maju.
- mówi „Codziennej” Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

„DGP” zaznacza, że projekt złożony przez Kamińskiego w praktyce może dotyczyć wszystkich, którzy mieli cokolwiek wspólnego z osobami zatrudnionymi m.in. w Służbie Bezpieczeństwa, komunistycznym wywiadzie czy kontrwywiadzie wojskowym, a to nawet kilkanaście tysięcy osób. Jak zauważa dziennik, istotne jest też zawarte w zapisie sformułowanie „lub współpracowała”, ponieważ poszerza ono – jak napisano – „krąg osób, które dotknie ustawa”.

Według „DGP” projekt ustawy ma być procedowany w trybie pilnym, a osobą odpowiedzialną za jego wprowadzenie ma być sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik. Zakładana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2019 r. – podaje „DGP”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy odwracają się od ślubnego kobierca. W 2018 roku więcej ślubów cywilnych niż...

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@pexels

  

We Włoszech pierwszy raz w historii liczba ślubów cywilnych przewyższyła liczbę małżeństw zawieranych w kościele. Te pierwsze stanowiły 50,1 proc. ogółu. Statystyki dotyczą ubiegłego 2018 roku.

Wykazują to dane ogłoszone w czwartek przez Włoski Instytut Statystyczny (ISTAT). W 1970 roku liczba ślubów cywilnych w stosunku do ogółu zawieranych małżeństw wynosiła 2,3 proc.

Włosi z roku na rok zawierają małżeństwa coraz później. Statystycznie rzecz biorąc mężczyźni żenią się w wieku 33,7 roku, a kobiety wychodzą za mąż w wieku 31,5 roku, podczas gdy w 2008 roku wchodzili w związki małżeńskie odpowiednio o 1,6 roku i 2,1 roku wcześniej.

Według ISTAT młodzi Włosi pozostają w domu rodziców wyjątkowo długo: 67,5 proc. mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami; odsetek kobiet w tym przedziale wiekowym pozostających jeszcze w domu rodziców, to 54,4 proc.

ISTAT jako przyczyny tego zjawiska wskazuje brak pracy dla młodych i duży odsetek prekariuszy wśród zatrudnionych.

Zmiany zachodzące we włoskim społeczeństwie wynikają również z takich przyczyn jak ta, że co trzecie dziecko rodzi się ze związków niepołączonych ślubem, a 17,3 proc. małżeństw zawartych w 2018 roku to związki, w których jedno z partnerów jest cudzoziemcem.

Raport ISTAT ukazuje także utrzymujący się głęboki podział Italii na laicką północ i religijne, bardziej tradycyjne w swych obyczajach południe: podczas gdy w północnych Włoszech śluby cywilne to już 63,9 proc. wszystkich zawieranych małżeństw, na południu stanowią one przeszło dwa razy mniej - 30,4 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl