Jak poinformowała w czwartek Magdalena Dzienis z IPN w Białymstoku, do konkursu można zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji w ostatnich dwóch latach. Materiały można nadsyłać do 15 czerwca, a nominowane do nagród filmy i audycje zostaną ogłoszone do 25 października.

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego, pochodzącego z Białegostoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).

Jury może też przyznać wyróżnienia za specjalne wartości poznawcze oraz dla produkcji o tematyce związanej z historią poszczególnych regionów kraju.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 listopada w Białymstoku, w dniu urodzin prezydenta Kaczorowskiego. Ogłoszenie nominacji, po pięć w każdej kategorii, nastąpi do 25 października. Nadesłane materiały będzie oceniać jury konkursu, w którego skład wchodzą dziennikarze oraz historycy IPN.

Szczegóły konkursu i formularze znajdują się na stronie internetowej http://www.ipn.gov.pl w zakładce "konkursy i nagrody".

W poprzednich edycjach na konkurs nadesłano ponad 370 filmów i audycji. W ubiegłym roku Grand Prix zdobył film "Klerycy w komunistycznej armii" Elżbiety Szumiec-Zielińskiej i Stanisława Królaka z TVP Historia. Akcja filmu dzieje się w 1959 roku, gdy władze komunistyczne złamały porozumienie z Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej.