Premier: mamy powody do dumy

premier Mateusz Morawiecki / twitter.com/Kancelaria Premiera

  

Po 15 latach w Unii Europejskiej mamy powody, by być dumni, bo staliśmy się europejskim czempionem wzrostu gospodarczego - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli na konferencji z okazji 15-lecia Polski w UE, która odbyła się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Nasza gospodarka dogania kraje, które stały się członkiem Unii Europejskiej wiele lat przed nami i które nie doświadczyły lat komunizmu. Ostatnio rozwijamy się w tempie 5 proc. każdego roku 

- powiedział polski premier.

Dodał, że jeszcze dekadę temu nikt nie spodziewał się, że będziemy doganiać, jeśli chodzi o PKB per capita, takie kraje, jak Portugalia, i będziemy zbliżać się, jeśli chodzi o ten wskaźnik, do Włoch i Hiszpanii.

Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy obecnie bardzo dobrze radzą sobie na europejskim rynku, konkurując z europejskimi firmami.

Naszym celem jest stworzenie silnej Unii Europejskiej, składającej się z silnych państw, wspieranych przez skuteczne i wydajne europejskie instytucje. Musimy zakończyć proces budowy jednolitego rynku we wszystkich wymiarach, w zgodności z innymi politykami 

- zaznaczył Morawiecki, wskazując na cztery zapisane w traktach unijne swobody przepływu: usług, dóbr, kapitału i ludzi.

Sprecyzował, że należy zakończyć budowę jednolitego rynku w kontekście swobody przepływu usług. "Tylko silny i dobrze funkcjonujący wspólny rynek może prowadzić do konkurencyjnej Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Potrzebujemy ambitnego budżetu (UE) i Polska będzie to wspierała w przyszłych wieloletnich ramach finansowych tak, żeby obywatele UE nadal mieli poczucie, że Unia chroni ich i dba o nich. Wiemy, jak to osiągnąć. Poprzez poprawę ściągalności podatków, walkę z oszustwami VAT, ograniczenie luki w VAT i CIT na poziomie unijnym 

– przekonywał polski premier podczas konferencji, która odbyła się w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE.

Dodał, że według szacunków, cytowanych przez wiele think-tanków, UE traci rocznie ok. 150 mld euro z powodu luki w podatku VAT i oszustw na tym podatku oraz kolejne 150 mld euro z powodu oszustw podatkowych, w szczególności w sferze podatku CIT i rajów podatkowych. Zaznaczył, że problemom tym UE musi zaradzić.

Szef rządu wcześniej w Brukseli zainaugurował Business & Science Poland, centrum mające wspierać polskie firmy i naukę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Hakerzy zaatakowali... policję

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Nieznani hakerzy włamali się w nocy z piątku na sobotę do serwisu rozsyłającego informacje prasowe londyńskiej policji metropolitalnej. Opublikowali na stronie i w mediach społecznościowych obraźliwe wiadomości. "Co zrobicie, zadzwonicie po policję?" - kpili.

Hakerzy włamali się do systemu dystrybucyjnego, który automatycznie zamieszcza informacje na stronie i kontach społecznościowych policji, a także rozsyła je do akredytowanych dziennikarzy. Łącznie opublikowano kilkanaście wpisów, które obrażały policję oraz zawierały niepotwierdzone oskarżenia dotyczące innych osób.

Nadinspektor Roy Smith z Metropolitan Police potwierdził, że taki incydent miał miejsce. Napisał na Twitterze, że doszło do "nieautoryzowanego dostępu" do oficjalnych kont policji.

"Nasz zespół prasowy ciężko pracuje, aby usunąć te wiadomości i zadbać o bezpieczeństwo konta. Prosimy o ignorowanie tweetów, dopóki nie potwierdzimy, że nasze konto jest z powrotem pod kontrolą"

- zaapelował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl