Wyszehrad o zacieśnieniu współpracy wojskowej

/ http://sgwp.wp.mil.pl/pl/1_1869.html

  

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak uczestniczył w spotkaniu szefów sztabów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w dniach 14-16 maja na Słowacji. Podczas sesji omówiono m.in. zaangażowanie państw V4 (Czech, Polski, Słowacji i Węgier) w działania Grupy Bojowej Unii Europejskiej, potencjalne obszary współpracy wojskowej oraz kwestie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na początku spotkania strona węgierska podziękowała generałowi Andrzejczakowi za przewodzenie przez Wojsko Polskie Grupie Bojowej Unii Europejskiej, w tym za organizację ćwiczenia Common Challenge 19, które było etapem certyfikacji wydzielanych elementów GB UE. Podczas dyskusji generał Andrzejczak przedstawił szefom sztabów V4 propozycję integracji działań państw Grupy Wyszehradzkiej z działaniami podejmowanymi przez państwa bałtyckie oraz Ukrainę w celu kompleksowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa w naszym regionie.

Szefowie obrony państw V4 omówili też kwestie innowacyjności w podejściu do szkolenia i wspólnych ćwiczeń. Rozmawiano na temat wykorzystania platformy synchronizacyjnej, łączącej narodowe wysiłki szkoleniowe, z działaniami podejmowanymi w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Dyskusja dotyczyła również współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w obszarze medycznym, m.in. poprzez wyminę informacji o bieżących osiągnięciach i planowanych zamierzeniach w budowaniu dodatkowych zdolności zabezpieczenia medycznego, a przede wszystkim w organizowaniu wspólnych ćwiczeń służb medycznych.

Istotnym punktem w dyskusji była także kwestia adaptacji sił zbrojnych państw V4 do zmieniających się warunków bezpieczeństwa.

W tym kontekście szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że siły zbrojne nowej generacji to wojsko silne kulturowo, skuteczne operacyjnie oraz wysoce mobilne, ze zdolnością do podejmowania działań w każdej przestrzeni i czasie. Generał Andrzejczak zaznaczył, że wyzwania XXI wieku generują potrzebę innowacyjnego podejścia do realizacji zadań. Szef SG WP mówił podczas spotkania o koncepcji tzw. skalowalności, tj. możliwości i zdolności skutecznego dostosowywania sił i środków GB UE do aktualnej sytuacji oraz rejonu prowadzonych działań.

W drugim dniu obrad szefów sztabów V4 uczestniczył szef sztabu SZ Ukrainy. Dyskusja w tym gronie dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie oraz współpracy sił zbrojnych państw Grupy Wyszehradzkiej z siłami zbrojnymi Ukrainy.

Szef Sztabu Generalnego WP podkreślił gotowość Sił Zbrojnych RP do dalszego wspierania Ukrainy w procesie dostosowywania jej SZ do międzynarodowych struktur wojskowych NATO i UE. Zadeklarował kontynuację szkolenia ukraińskich sił zbrojnych przez Polskie Grupy Zadaniowe w ramach the Joint Multinational Training Group. 
Podkreślił też gotowość do wsparcia SZ Ukrainy w zakresie szkolenia specjalistycznego i językowego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP

Wczytuję komentarze...

Dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Czarnecki przekonuje

Ryszard Czarnecki / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Prawo i Sprawiedliwość to formacja, która chce, aby się z nami liczono, szanowano nas, chce, aby Polska była przy głównym stole, ale nie była kelnerem - a to głównie przesłanie naszych przeciwników politycznych - mówi w rozmowie z Niezalezna.pl eurodeputowany PiS, "dwójka" tej partii w okręgu warszawskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Czarnecki.

Lidia Lemaniak, Niezalezna.pl: Dlaczego ponownie ubiega się Pan o mandat europosła?

Ryszard Czarnecki: Polska potrzebuje w Brukseli i Strasburgu ludzi doświadczonych oraz patriotów. Takich, którzy będą bronić interesu naszego kraju, a nie na niego donosić. Takich, którzy znają mechanizmy unijne i mechanizmy tworzenia koalicji zadaniowych w europarlamencie, a nie takich, którzy zajmują się donoszeniem do obcych mediów na własny kraj.

Częściowo odpowiedział mi Pan na to pytanie, ale proszę doprecyzować - dlaczego lepiej głosować w tych wyborach na Prawo i Sprawiedliwość, niż na Koalicję Europejską?

Prawo i Sprawiedliwość to formacja, która chce, aby się z nami liczono, szanowano nas, chce, aby Polska była przy głównym stole, ale nie była kelnerem - a to głównie przesłanie naszych przeciwników politycznych.

Jak przekonałby Pan Polaków, aby wzięli udział w wyborach do europarlamentu? W poprzednich latach frekwencja w tych wyborach była bardzo słaba.

Nowy PE będzie decydować o ostatnim unijnym budżecie 7-letnim, który dla Polski będzie "na plus", ponieważ nowy, na lata 2028-2034 będziemy wtedy płatnikiem netto, więc będziemy do niego więcej dawać, niż z niego brać.
Poza tym Polska w europarlamencie potrzebuje ambasadorów, a nie ludzi, którzy będą pasem transmisyjnym Unii do Polski.
W europarlamencie powstaje też blisko 3/4 prawa, więc warto mieć wpływ na prawo, które dotyczy własnego kraju i walczyć o jego korzystny kształt, tak jak robią to wszystkie inne kraje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl