Wyszehrad o zacieśnieniu współpracy wojskowej

/ http://sgwp.wp.mil.pl/pl/1_1869.html

  

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak uczestniczył w spotkaniu szefów sztabów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w dniach 14-16 maja na Słowacji. Podczas sesji omówiono m.in. zaangażowanie państw V4 (Czech, Polski, Słowacji i Węgier) w działania Grupy Bojowej Unii Europejskiej, potencjalne obszary współpracy wojskowej oraz kwestie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na początku spotkania strona węgierska podziękowała generałowi Andrzejczakowi za przewodzenie przez Wojsko Polskie Grupie Bojowej Unii Europejskiej, w tym za organizację ćwiczenia Common Challenge 19, które było etapem certyfikacji wydzielanych elementów GB UE. Podczas dyskusji generał Andrzejczak przedstawił szefom sztabów V4 propozycję integracji działań państw Grupy Wyszehradzkiej z działaniami podejmowanymi przez państwa bałtyckie oraz Ukrainę w celu kompleksowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa w naszym regionie.

Szefowie obrony państw V4 omówili też kwestie innowacyjności w podejściu do szkolenia i wspólnych ćwiczeń. Rozmawiano na temat wykorzystania platformy synchronizacyjnej, łączącej narodowe wysiłki szkoleniowe, z działaniami podejmowanymi w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Dyskusja dotyczyła również współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w obszarze medycznym, m.in. poprzez wyminę informacji o bieżących osiągnięciach i planowanych zamierzeniach w budowaniu dodatkowych zdolności zabezpieczenia medycznego, a przede wszystkim w organizowaniu wspólnych ćwiczeń służb medycznych.

Istotnym punktem w dyskusji była także kwestia adaptacji sił zbrojnych państw V4 do zmieniających się warunków bezpieczeństwa.

W tym kontekście szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że siły zbrojne nowej generacji to wojsko silne kulturowo, skuteczne operacyjnie oraz wysoce mobilne, ze zdolnością do podejmowania działań w każdej przestrzeni i czasie. Generał Andrzejczak zaznaczył, że wyzwania XXI wieku generują potrzebę innowacyjnego podejścia do realizacji zadań. Szef SG WP mówił podczas spotkania o koncepcji tzw. skalowalności, tj. możliwości i zdolności skutecznego dostosowywania sił i środków GB UE do aktualnej sytuacji oraz rejonu prowadzonych działań.

W drugim dniu obrad szefów sztabów V4 uczestniczył szef sztabu SZ Ukrainy. Dyskusja w tym gronie dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie oraz współpracy sił zbrojnych państw Grupy Wyszehradzkiej z siłami zbrojnymi Ukrainy.

Szef Sztabu Generalnego WP podkreślił gotowość Sił Zbrojnych RP do dalszego wspierania Ukrainy w procesie dostosowywania jej SZ do międzynarodowych struktur wojskowych NATO i UE. Zadeklarował kontynuację szkolenia ukraińskich sił zbrojnych przez Polskie Grupy Zadaniowe w ramach the Joint Multinational Training Group. 
Podkreślił też gotowość do wsparcia SZ Ukrainy w zakresie szkolenia specjalistycznego i językowego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP

Wczytuję komentarze...

Polscy komisarze w ekipie von der Leyen? Europoseł wymienia trzy znane nazwiska

Ursula von der Leyen / fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Nie cichną spekulacje, kto z Polaków zajmie stanowiska unijnych komisarzy i jakie będa to teki. W rozmowie z "Rzeczpospolitą", prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS, ujawnił trzy nazwiska, które pojawiają się w tym kontekście. - Mamy znakomicie przygotowanych specjalistów - deklaruje Krasnodębski.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą", której fragment publikuje dzisiaj portal rp.pl, europoseł PiS, był pytany czy w zamian za poparcie Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, Polska otrzyma ważną tekę w jej ekipie.

- Mamy takie sygnały. Polska jest zainteresowana kluczowymi tekami gospodarczymi jak rolnictwo, wspólny rynek, energia czy handel zagraniczny

 - powiedział Krasnodębski.

[polecam:https://niezalezna.pl/280282-wakat-na-stanowisku-szefa-komisji-zatrudnienia-w-europarlamencie-pis-nie-daje-za-wygrana]

- Mamy znakomicie przygotowanych specjalistów, którzy, mamy nadzieję, nie spotkają się z ideologicznym sprzeciwem Parlamentu Europejskim: Konrada Szymańskiego, Jerzego Kwiecińskiego czy Jadwigę Emilewicz. Ale pozostajemy ostrożni, bo choć w prywatnych rozmowach chwali się PiS choćby za to, że nie utworzył wspólnej frakcji w europarlamencie z Marine Le Pen, rozróżnia się sytuację w Polsce i na Węgrzech, to w wystąpieniach publicznych najczęściej wraca bezwzględna i niesprawiedliwa krytyka Polski. Nasz związek z kanclerz Merkel, z CDU/CSU, porównałbym więc do nieskonsumowanego małżeństwa. Pozostajemy w wiecznym narzeczeństwie i mam nadzieję, że wreszcie przekształci się ono w trwały związek

 - dodaje polityk PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/280295-kopcinska-o-kulisach-glosowania-ws-von-der-leyen-zwyciezyla-realna-kalkulacja-polityczna]

O tekach dla polskich polityków w "nowej" Komisji Europejskiej spekuluje się od dłuższego czasu. Politycy partii rządzącej w Polsce wielokrotnie podkreślali, że kluczowa jest dla nich teka komisarza zajmującego się sprawami energii. Dobre teki dla Polaków miałyby być formą "wynagrodzenia" za poparcie przez eurodeputowanych z Polski kandydatury Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl