Muzeum Auschwitz z rekordową liczbą odwiedzających?

Auschwitz / pixabay.com/RonPorter

  

Muzeum Auschwitz może w tym roku odwiedzić rekordowa liczba osób, ok. 2,2-2,3 mln – wynika z szacunków placówki, które jej dyrektor Piotr Cywiński podał podczas spotkania Rady Muzeum. Z jego słów wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem frekwencja jest o kilka procent wyższa.

W 2018 r. Miejsce Pamięci Auschwitz zwiedziło 2,152 mln osób. Nigdy wcześniej liczba ta nie była tak wysoka.

W tym roku – porównując dane z kolejnych miesięcy – odnotowujemy dalszy 5-10 procentowy wzrost. Jeżeli taka tendencja się utrzyma, możemy osiągnąć w tym roku frekwencję rzędu 2,2-2,3 mln osób 

– powiedział dyrektor Cywiński.

Muzeum Auschwitz podało w komunikacie, że Rada obradowała we wtorek. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zbliżającej się międzynarodowej konferencji edukacyjnej, przyszłorocznych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, a także o inwestycjach realizowanych w placówce.

Piotr Cywiński powiedział, że jedną z najważniejszych inwestycji w Muzeum jest obecnie budowa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Powstaje ona w budynku tzw. Starego Teatru, tuż przy byłym obozie Auschwitz I. ”Będzie to dla naszej edukacji rewolucja, która otworzy całkowicie nowe możliwości. W tej chwili trwają prace merytoryczne związane z planowaniem nowych projektów oraz pełnego programu działań MCEAH, które będą wykorzystywały nową przestrzeń – podkreślił.

Istotną inwestycją będzie też budowa Centrum Obsługi Odwiedzających. „Na początku czerwca powinny zostać otwarte koperty z ofertami zgłoszonymi w przetargu. Znaczna część tego projektu realizowana jest dzięki funduszom UE, natomiast budowę hostelu – w drugim etapie – najprawdopodobniej wesprą darczyńcy prywatni. Rozmowy na ten temat dobiegają końca” – mówił Cywiński.

Dyrektor poinformował o najważniejszych pozyskanych przez Muzeum dokumentach i obiektach historycznych. Zaliczył do nich Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Holokaustem Żydów, batutę pierwszego dyrygenta orkiestry obozowej w Auschwitz Franciszka Nierychły oraz podwójny rysunek rtm. Witolda Pileckiego i Tomasza Serafińskiego z 1943 r.

Piotr Cywiński mówił o prowadzonych od kilku miesięcy badaniach dokumentów zgromadzonych w archiwach Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen. „Dzięki analizie dokumentów wytworzonych przez administrację SS w innych obozach koncentracyjnych, które zawierają informacje o uwięzieniu w KL Auschwitz, lub takich, które zostały przesłane wraz z przeniesionym więźniem do innego obozu, możliwe będzie poznanie i uzupełnienie wielu danych dotyczących ludzi uwięzionych w Auschwitz” – powiedział.

Cywiński przypomniał, że 14 czerwca ub.r. otwarto stałą ekspozycję poświęconą ruchowi oporu w Auschwitz.

Jest ona bardzo ascetyczna po to, aby w żaden sposób nie zaburzyć autentyzmu przestrzeni. Blok 11 zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Auschwitz – nie tylko ze względu na to, iż był to areszt obozowy, ale też na fakt, że na jego dziedzińcu esesmani rozstrzelali tysiące ludzi. Wielu z nich zaangażowanych było w działania ruchu oporu przeciwko okupantowi – zarówno w obozie, jak i poza nim. Ekspozycja pokazująca całościową historię obozowego ruchu oporu ma w tym miejscu znaczenie symboliczne 

– powiedział.

Cywiński podkreślił, że wśród najważniejszych wydarzeń jakie będą miały miejsce w najbliższym roku są przede wszystkim obchody 75. rocznicy wyzwolenia w styczniu 2020 r. Skalą będą one zbliżone do uroczystości z 2015 r. Istotne znaczenie ma mieć także planowana na lipiec br. międzynarodowa konferencja „Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?”. Jej tematyka dotyczyła będzie edukacji w kontekście przeciwdziałania ludobójstwom i zbrodniom przeciw ludzkości.

Rada Muzeum jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której pozytywnie oceniła działania placówki.

Rada jest ciałem opiniodawczym powołanym przez ministra kultury. Sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez placówkę jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. Opiniuje też roczny plan działalności i ocenia jego wykonanie. Radzie przewodniczy była wicedyrektor Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy. Zasiadają w niej przedstawiciele różnych środowisk, w tym były więzień Auschwitz Bogdan Bartnikowski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Suski dosadnie: Za rządów PO-PSL likwidowano wojsko. My przywróciliśmy godność polskiej armii

Marek Suski / TVP Info, Woronicza 17 screen

  

- Zwiększyliśmy wydatki na armię, a wojsko jest coraz silniejsze i coraz lepiej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami - powiedział dziś w programie "Woronicza 17" w TVP Info szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W Katowicach odbyła się 15 sierpnia defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce". Oglądało ją na ulicach miasta około 200 tys. osób. Taka frekwencja totalnie zaskoczyła organizatorów, którzy przewidywali połowę mniejszą liczbę widzów. Tłumy gości stanowiły też niemałe wyzwanie dla Kolei Śląskich.

[polecam:https://niezalezna.pl/283866-to-bylo-prawdziwe-swieto-wojska-polskiego-tak-wygladala-defilada-wierni-polsce-wideo-zdjecia]

Podczas dyskusji w TVP Info Jerzy Wenderlich, odnosząc się do tych uroczystości, ocenił, że "radosne defilady" mają ukryć "spadającą siłę bojową Polski".

Do tego zarzutu odniósł się szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. Powiedział, że to podczas rządów PO i PSL "likwidowano wojsko, likwidowano stanowiska, nie wypełniano zobowiązań NATO-wskich, jeśli chodzi o 2 proc. PKB na wojsko i nawet obrażano Stany Zjednoczone, kiedy Tusk krytykował Amerykanów". "My przywróciliśmy godność polskiej armii, zwiększyliśmy wydatki na armię, zakupujemy sprzęt" - podkreślił.

"Po degrengoladzie, jaka nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, kiedy rządziła obecna opozycja, odpracowanie tego będzie trwało"

- ocenił.

Jego zdaniem polskie wojsko jest wyposażane w nowoczesny sprzęt.

"Zwiększa się ilość wojska, stworzone zostały siły - wojska terytorialne - czego do tej pory nie było. Wojsko jest szanowane, coraz silniejsze i coraz bardziej zabezpiecza Polskę przed ewentualnymi wrogimi działaniami" - wymienił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl