Premier w Brukseli: "Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo"

/ Twitter/ PremierRP

  

- Obszar swobody świadczenia usług, w której my, czyli przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie odnieśliśmy spory sukces, nie jest jeszcze cały czas zrealizowany - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, własnie dlatego "chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana".

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu Business & Science Poland (BSP), centrum lobbingowego mającego wspierać polski biznes.

Polski premier mówił, że to, co się dzieje w Brukseli, która jest centrum wszystkich instytucji europejskich, ma ogromny wpływ na to, co dzieje się Polsce, w prawie gospodarczym, czy w różnych dziedzinach życia publicznego.

Jak tłumaczył, wspieranie małych i średnich polskich firm ma stworzyć odpowiednią przestrzeń do ich rozwoju. Przestrzeń regulacyjna - mówił - tworzona przez dyrektywy kreuje odpowiednie pole do rozwijania skrzydeł, albo jest czymś co utrudnia rozwój.

W wystąpieniu szef rządu zwracał uwagę na cztery swobody zapisane w unijnych traktatach – swobodę świadczenia usług, przepływu towarów, ludzi i kapitału. Jak ocenił, trzy z tych swobód są "w miarę zabezpieczone w prawie europejskim".

"Ale obszar swobody świadczenia usług, w której my, czyli przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie odnieśliśmy spory sukces, nie jest jeszcze cały czas zrealizowany"

– wskazywał Morawiecki. "Dlatego chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana" - dodał.

Premier zauważył, że 12 tys. podmiotów – instytucji i firm - zarejestrowanych jest w Brukseli i tylko niewielka część z nich jest polskich. "To świadczy o tym, jak wielkie pole do popisu jest jeszcze przed nami" – stwierdził.

Szef polskiego rządu nawiązywał też do czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie sporu Polski z KE na temat podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. "Cieszę się, że Polska, a nie Komisja Europejska wygrała ten spór. Aż się boję pomyśleć, jak będziemy wygrywali wszystkie spory, jak się okaże, że nasza obecność tutaj jest bardzo sprawna, skuteczna, efektywna" – zauważył. "Po to tworzymy to centrum biznesowe, centrum naukowe" - powiedział.

"Jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach polski głos w UE będzie jeszcze bardziej słyszalny"

- zaznaczył Morawiecki.

Jak ocenił powołanie BSP świadczy o tym, że polskie firmy potrafią ze sobą współpracować.

Formalnie Business & Science Poland to Związek Pracodawców zarejestrowany w Polsce. Jego eksperci mają zajmować się wsparciem polskich przedsiębiorców i nauki na forum instytucji UE.

Na razie do związku należą: Orlen, Lotos, PLL LOT, Grupa Azoty, KGHM, PPL Porty Lotnicze, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Invest Park i Poczta Polska

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadł podejrzany o atak hakerski na urząd podatkowy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Bułgarska policja zatrzymała podejrzanego o atak hakerski na Krajową Agencję Przychodów (NAP), co doprowadziło do wycieku danych osobowych i finansowych milionów ludzi - poinformowała dziś rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych Bułgarii.

"Mamy podejrzanego, który został zatrzymany"

- powiedziała rzeczniczka MSW, nie ujawniając więcej szczegółów

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl