Premier w Brukseli: "Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo"

/ Twitter/ PremierRP

  

- Obszar swobody świadczenia usług, w której my, czyli przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie odnieśliśmy spory sukces, nie jest jeszcze cały czas zrealizowany - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, własnie dlatego "chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana".

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu Business & Science Poland (BSP), centrum lobbingowego mającego wspierać polski biznes.

Polski premier mówił, że to, co się dzieje w Brukseli, która jest centrum wszystkich instytucji europejskich, ma ogromny wpływ na to, co dzieje się Polsce, w prawie gospodarczym, czy w różnych dziedzinach życia publicznego.

Jak tłumaczył, wspieranie małych i średnich polskich firm ma stworzyć odpowiednią przestrzeń do ich rozwoju. Przestrzeń regulacyjna - mówił - tworzona przez dyrektywy kreuje odpowiednie pole do rozwijania skrzydeł, albo jest czymś co utrudnia rozwój.

W wystąpieniu szef rządu zwracał uwagę na cztery swobody zapisane w unijnych traktatach – swobodę świadczenia usług, przepływu towarów, ludzi i kapitału. Jak ocenił, trzy z tych swobód są "w miarę zabezpieczone w prawie europejskim".

"Ale obszar swobody świadczenia usług, w której my, czyli przedsiębiorstwa polskie i środkowoeuropejskie odnieśliśmy spory sukces, nie jest jeszcze cały czas zrealizowany"

– wskazywał Morawiecki. "Dlatego chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w Brukseli, tak żeby swoboda świadczenia usług była również realizowana" - dodał.

Premier zauważył, że 12 tys. podmiotów – instytucji i firm - zarejestrowanych jest w Brukseli i tylko niewielka część z nich jest polskich. "To świadczy o tym, jak wielkie pole do popisu jest jeszcze przed nami" – stwierdził.

Szef polskiego rządu nawiązywał też do czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie sporu Polski z KE na temat podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. "Cieszę się, że Polska, a nie Komisja Europejska wygrała ten spór. Aż się boję pomyśleć, jak będziemy wygrywali wszystkie spory, jak się okaże, że nasza obecność tutaj jest bardzo sprawna, skuteczna, efektywna" – zauważył. "Po to tworzymy to centrum biznesowe, centrum naukowe" - powiedział.

"Jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach polski głos w UE będzie jeszcze bardziej słyszalny"

- zaznaczył Morawiecki.

Jak ocenił powołanie BSP świadczy o tym, że polskie firmy potrafią ze sobą współpracować.

Formalnie Business & Science Poland to Związek Pracodawców zarejestrowany w Polsce. Jego eksperci mają zajmować się wsparciem polskich przedsiębiorców i nauki na forum instytucji UE.

Na razie do związku należą: Orlen, Lotos, PLL LOT, Grupa Azoty, KGHM, PPL Porty Lotnicze, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Invest Park i Poczta Polska

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjscy urzędnicy dostali podwyżki

zdjęcie ilustracyjne / 3dman_eu CC0

  

W Rosji pensje wysokich rangą urzędników państwowych wracają do poziomu z 2015 roku. Po raz pierwszy nie ukazał się w tym roku antykryzysowy dekret prezydenta o zmniejszeniu pensji urzędników o 10 procent.

Kreml uzasadnił przywrócenie płac nadwyżką budżetową.

O tym, że dekret nakazujący obniżenie pensji nie ukazał się w tym roku - po raz pierwszy na przestrzeni czterech lat - poinformował dziś portal gospodarczy RBK. Źródła zbliżone do Kremla i do rządu Rosji potwierdziły, że od 1 stycznia br. pracownicy administracji (kancelarii) prezydenta i kancelarii rządu otrzymują pensje w takiej wysokości, w jakiej dostawali je przed 1 maja 2015 roku.

W 2015 roku prezydent Władimir Putin podpisał dekret o czasowym obniżeniu o 10 procent pensji najwyższych rangą urzędników państwowych. W dokumencie mowa była o prezydencie, premierze, wicepremierach i ministrach rządu, szefach służb specjalnych, sekretarzu Rady Bezpieczeństwa. Cięcia dotyczyły także prokuratora generalnego Rosji, szefa Komitetu Śledczego, rzecznika praw człowieka i członków Centralnej Komisji Wyborczej. W 2015 roku obniżono także pensje parlamentarzystów, pracowników administracji prezydenta i kancelarii rządu.

Kreml informując o obniżeniu płac wskazywał na „bieżącą koniunkturę gospodarczą”, czyli problemy budżetu wywołane zachodnimi sankcjami i spadkiem cen ropy.

Co roku Putin podpisywał dokument przedłużający cięcia. W 2019 dekret taki się nie pojawił, choć nie pojawił się także komunikat o przywróceniu płac do poprzedniego poziomu. W styczniu br. parlamentarzysta Władimir Żyrinowski, lider populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) mówił publicznie, że dochody deputowanych wzrosły o 10 procent, do 330 tys. rubli (ponad 5,1 tys. USD).

Z oficjalnych danych wynika, ze pensja Władimira Putina po przywróceniu jej do poziomu z 2015 roku wyniosłaby 741,5 tys. rubli (ok. 11,5 tys. USD), a pensja premiera Dmitrija Miedwiediewa - 593,2 tys. rubli (ok. 9,2 tys. USD). Jest to wyłącznie wysokość samych poborów rządzących. Wysokość comiesięcznych dodatków pieniężnych nie jest ujawniana.

Na pensje ministrów resortów siłowych i szefów służb specjalnych składa się według RBK wynagrodzenie podstawowe w wysokości 179,1 tys. rubli (ponad 2,7 tys. USD), comiesięczna nagroda w wysokości 1 mln rubli (15,5 tys. USD) i nagroda kwartalna w wysokości podstawowej pensji miesięcznej. Ogółem więc zarabiają oni miesięcznie ponad 1,24 mln rubli (19,2 tys. USD).

RBK podaje, że od 2002 roku przeprowadzono dziesięć podwyżek wynagrodzenia prezydenta i premiera i że wzrosło ono ogółem ponad jedenastokrotnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl