"Latarnik wyborczy" wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 24 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, dla każdego stwierdzenia należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi: "zgadzam się", "nie zgadzam się", "nie mam zdania". Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów wyborczych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika.

Co ważne, obok wyników ankiety, użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami.

Jedno ze stwierdzeń dotyczyło ograniczenia sankcji dla Rosji, z czym nie zgadzają się PiS, Wiosna, Lewica Razem, Polska Fair Play i Konfederacja. Zdania na ten temat nie ma Kukiz'15.

Inną taktykę przyjęli Grzegorz Schetyna i spółka. Koalicja Europejska... odmówiła udzielenia odpowiedzi na pytania "Latarnika", motywując to formułą ankiety, która - w ich ocenie - "uniemożliwia udzielenia pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi, co może wprowadzić w błąd czytelników".

SLD, które należy do koalicji, opublikowało jednak swoje odpowiedzi na Twitterze. Zgodnie z nimi Sojusz jest za ograniczeniem sankcji dla Rosji. Co więcej, okazało się, że to nie pomyłka...

"Uważamy jednak, że sankcje okazały się kontrproduktywne. Kursu Rosji nie zmieniły i nie zmienią, a polscy rolnicy tracą z powodu zamknięcia rosyjskiego rynku"

- napisała na Twitterze rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

Inne pytanie "Latarnika" dotyczyło relacji z USA. Opinię, że Unia Europejska powinna dążyć do zacieśniania współpracy z obecną administracją amerykańską, wyrażają PiS, Wiosna, Polska Fair Play i Kukiz'15. Zdania na ten temat nie ma Konfederacja, a przeciwko jest... Lewica Razem oraz SLD.

Wybory do Parlamentu Europejskie odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.