Historia żywa trafia do młodych ludzi

Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW w Kartuzach / festiwalnnw.pl

  

„Byliśmy niczym iskra, od której płomień stopniowo rozchodził się na kolejne regiony, 
aż zapłonął cały kraj!” – powiedziała jedna z laureatek kartuskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Podczas dwudniowego wydarzenia, organizatorom udało się rozpalić płomień także wśród młodzieży – płomień wiedzy o naszej historii najnowszej. Wydarzenie bowiem zgromadziło nie tylko wielu świadków historii, ale też uczniów zaciekawionych licznymi wydarzeniami przygotowanymi specjalnie dla nich.

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci jest fenomenem na skalę Europy, a może i świata. Obecnie, odwiedza nas ok. 10 tys. osób, w tym także goście z zagranicy, m.in. z Węgier, Czech, Litwy, USA czy Meksyku. Chociaż za nami już dziesięć edycji, nie spoczywamy na laurach i każdego roku dodajemy do Festiwalu kolejne elementy, poszerzamy jego tematykę, by zainteresować jak najwięcej widzów. Jego wyjątkowy charakter polega na umiejętnym łączeniu trudnych tematów poruszanych w filmach, ze wzruszającymi spotkaniami ze świadkami historii i rodzinną atmosferą; wykładów historyków z unikalnymi warsztatami dla uczniów, które cieszą się ogromną popularnością – wszystko by łączyć pokolenia i rozbudzać w młodych głód wiedzy o najnowszej historii Polski. A kiedy gasną światła na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, pakujemy Festiwal i jedziemy z jego Retrospektywami w Polskę, a czasem nawet poza jej granice, by odnajdywać i honorować naszych bohaterów. Z tego też powodu znaleźliśmy się w Kartuzach. Tutaj bohaterów nie brakuje!

– powiedział Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Podczas kartuskiej Retrospektywy organizatorzy wydarzenia skupili uwagę przede wszystkim na uczestnikach i ofiarach masakry na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku (podczas uroczystej Gali uhonorowana została m.in. Pani Maria Zielińska, działaczka „Solidarności” podziemnej, wieloletni związkowiec) oraz na Żołnierzach Wyklętych związanych z tymi terenami. Dlatego wśród wybranych filmów można było obejrzeć m.in.: „Zbyszek Godlewski padł” Rafała Mierzejewskiego, wyróżniony w głównym konkursie filmowym Festiwalu NNW w 2014 roku, oraz filmy poświęcone bohaterom Brygad Wileńskich AK, którzy właśnie tutaj znaleźli schronienie, pomoc i tu walczyli o wolną Polskę. Organizatorzy przypomnieli m.in. postać mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w filmie „Pan major Łupaszka”, który rozpoczął Retrospektywę, oraz Danuty Siedzikówny „Inki” w filmie „Inka. Zachowałam się jak trzeba” – oba obrazy wyreżyserował Arkadiusz Gołębiewski.

Potrafią zaciekawić historią!

Projekcjom filmów towarzyszyły liczne inicjatywy kulturalne, koncerty, wystawy, warsztaty aktywizujące środowiska lokalne oraz warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez filmowców, w ramach projektu Młodzi dla Historii. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom, młodzież z kartuskich szkół miała doskonałą okazję do poznania i zgłębienia najnowszej historii Polski – w niecodziennym, ciekawym wydaniu.

Organizatorzy Retrospektyw zawsze starają się proponować widzom i uczestnikom wydarzeń niestandardowe inicjatywy. Dzięki temu nawet zwykłe z pozoru dyskusje zamieniają się w wehikuł czasu i zabierają gości dosłownie w podróż do przeszłości. W Kartuzach dyskusja o materialnym i niematerialnym dziedzictwie narodu, jaka wywiązała się po projekcji filmu „Naukowa Kawaleria” o polskich wynalazkach, które przyczyniły się do postępu ludzkości, przeniosła się po kilkunastu minutach przed budynek Kartuskiego Centrum Kultury. Stał tam jeden z bohaterów „Naukowej Kawalerii” – duma polskiej motoryzacji międzywojnia, prawdziwa gratka dla gości Retrospektywy – CWST-1, zwracając na siebie uwagę tak uczestników dyskusji, jak i przechodniów. Rekonstrukcji pierwszego polskiego samochodu podjął się pasjonat historii i motoryzacji, Ludwik Rożniakowski z sąsiedniego Wejherowa, który przyjechał nim na Retrospektywę do Kartuz.

Co ciekawe, podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Filmowego NNW, za kierownicą tego samochodu siedział również obecny na Festiwalu Prezydent RP Andrzej Duda. Podjechała nim pod scenę również festiwalowa gwiazda – Grażyna Szapołowska. CWST-1 posłużył również za tło dla warsztatów poświęconych stylizacji modowej!

Projekt Retrospektywy Festiwalu NNW dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: festiwalnnw.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Giertych przyznaje: Schetyna i Tusk chcieli zrobić go senatorem. "To napawa mnie dumą"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu, ale w piątek podjąłem decyzję o odrzuceniu tej propozycji - poinformował prawnik, były wicepremier i były szef MEN Roman Giertych.

"W odpowiedzi na liczne pytania i medialne spekulacje chciałbym powiedzieć, że prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu RP, ale po głębokim namyśle podjąłem wczoraj decyzję o odrzuceniu tej propozycji"

- napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Giertych.

"Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za publiczne słowa zachęty, które skierował do mnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Panie Przewodniczący! Pańskie poparcie napawa mnie dumą i nie ukrywam, że przyjąłem pańskie słowa z prawdziwym wzruszeniem. Taka zachęta wypowiedziana przez najważniejszą osobę obozu demokratycznego w Polsce, w każdych innych okolicznościach spowodowałaby przekucie tych słów w czyn. Okoliczności obiektywne i sytuacja chwili obecnej stanęły jednak na przeszkodzie"

- dodał.

Giertych dziękował w swoim wpisie także europosłowi, byłemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu za "zachętę do startu z list KO" oraz liderowi PO Grzegorzowi Schetynie i Robertowi Tyszkiewiczowi.

"Życzę wszystkim, którzy startują z opozycji, zwycięstwa nad PiS" - zakończył swój wpis.

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach Koalicji Obywatelskiej mają być też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, były poseł SLD Jerzy Wenderlich i były europoseł PO Adam Szejnfeld.

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl