Wczoraj Sejm debatował nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar, w tym m.in. za przestępstwa związane z pedofilią. Projekt trafił do komisji ustawodawczej, która przejęła go z kilkoma poprawkami i skierowała go do drugiego czytania.

Wicemarszałek Sejmu tłumaczyła w Polsat News, że ekspresowe tempo procedowania nad projektem noweli związane jest m.in. z niedawną projekcją filmu nt. pedofilii w Kościele "Nie mów nikomu" i toczącą się wokół tego tematu dyskusją oraz oczekiwaniami społecznymi.

Mazurek zwracała uwagę, że wniosku o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o projekt ws. pedofilii nie poparł klub PO-KO. Jej zdaniem projekt ten "to nie jest tak trudny i skomplikowany materiał", by nie można było się w krótkim czasie z nim zapoznać.

"Jest rozwiązanie, uważam, że należy je przyjąć. Skandalem jest to, co zrobiła PO, ponieważ za jej rządów doprowadzono do tego, że skrócono przedawnienie o 5 lat dla pedofilów"

- zauważyła.

Rzeczniczka PiS, jak dodała, chciałaby, aby rządowy projekt noweli Kodeksu karnego został jak najszybciej przyjęty przez Sejm. Dopytywana, czy jest to możliwe jeszcze w czwartek, odpowiedziała, że "nikt konkretnie nie odpowie na to pytanie".

Mazurek, pytana, czy rząd zgłaszając projekt ws. pedofilii wpisuje się w kampanię przeciwko Kościołowi, zaprzeczyła.

"To nie ma znaczenia, jaki ktoś wykonuje zawód, jakiej jest profesji. Ważne jest żeby z pedofilią walczyć w całości. Dzisiaj rzeczywiście ten atak jest głównie skoncentrowany na księży pedofilów. To jest problem instytucjonalny Kościoła, z którym z całą pewnością musi sobie poradzić"

- mówiła rzeczniczka PiS.

Dopytywana, czy powinna powstać komisja do zbadania przypadków pedofilii w Kościele, Mazurek stwierdziła, że od tego, żeby karać pedofilów "po pierwsze jest ustawodawca, żeby przygotował dobre ustawy, a po drugie wymiar sprawiedliwości, czyli sąd, żeby dobre wyroki ferować".

"Zmiana prawa ma sens - nie będzie przedawnienia, nie będzie zawiasów, więc mam nadzieję, że te rozwiązania przyczynią się do tego, że ci, którzy będą chcieli dopuścić się tak haniebnych czynów, zastanowią się, czy im opłaca się w konsekwencji ponieść karę np. dożywotniego więzienia" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

"Dzisiaj najważniejsze jest to, by chronić ofiary, a surowo karać przestępców" - dodała. Mazurek wyraziła też nadzieję, że przedstawiona przez rząd nowelizacja zyska akceptację wśród wszystkich polityków.