Rzecznik PiS zdecydowanie: Z pedofilią trzeba walczyć, bez względu jaki ktoś wykonuje zawód

Beata Mazurek / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Nie ma znaczenia, jaki ktoś wykonuje zawód; ważne jest żeby z pedofilią walczyć w całości; zmiana prawa ma sens; najważniejsze jest to, by chronić ofiary, a surowo karać przestępców - podkreśliła dziś rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

Wczoraj Sejm debatował nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar, w tym m.in. za przestępstwa związane z pedofilią. Projekt trafił do komisji ustawodawczej, która przejęła go z kilkoma poprawkami i skierowała go do drugiego czytania.

Wicemarszałek Sejmu tłumaczyła w Polsat News, że ekspresowe tempo procedowania nad projektem noweli związane jest m.in. z niedawną projekcją filmu nt. pedofilii w Kościele "Nie mów nikomu" i toczącą się wokół tego tematu dyskusją oraz oczekiwaniami społecznymi.

Mazurek zwracała uwagę, że wniosku o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o projekt ws. pedofilii nie poparł klub PO-KO. Jej zdaniem projekt ten "to nie jest tak trudny i skomplikowany materiał", by nie można było się w krótkim czasie z nim zapoznać.

"Jest rozwiązanie, uważam, że należy je przyjąć. Skandalem jest to, co zrobiła PO, ponieważ za jej rządów doprowadzono do tego, że skrócono przedawnienie o 5 lat dla pedofilów"

- zauważyła.

Rzeczniczka PiS, jak dodała, chciałaby, aby rządowy projekt noweli Kodeksu karnego został jak najszybciej przyjęty przez Sejm. Dopytywana, czy jest to możliwe jeszcze w czwartek, odpowiedziała, że "nikt konkretnie nie odpowie na to pytanie".

Mazurek, pytana, czy rząd zgłaszając projekt ws. pedofilii wpisuje się w kampanię przeciwko Kościołowi, zaprzeczyła.

"To nie ma znaczenia, jaki ktoś wykonuje zawód, jakiej jest profesji. Ważne jest żeby z pedofilią walczyć w całości. Dzisiaj rzeczywiście ten atak jest głównie skoncentrowany na księży pedofilów. To jest problem instytucjonalny Kościoła, z którym z całą pewnością musi sobie poradzić"

- mówiła rzeczniczka PiS.

Dopytywana, czy powinna powstać komisja do zbadania przypadków pedofilii w Kościele, Mazurek stwierdziła, że od tego, żeby karać pedofilów "po pierwsze jest ustawodawca, żeby przygotował dobre ustawy, a po drugie wymiar sprawiedliwości, czyli sąd, żeby dobre wyroki ferować".

"Zmiana prawa ma sens - nie będzie przedawnienia, nie będzie zawiasów, więc mam nadzieję, że te rozwiązania przyczynią się do tego, że ci, którzy będą chcieli dopuścić się tak haniebnych czynów, zastanowią się, czy im opłaca się w konsekwencji ponieść karę np. dożywotniego więzienia" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

"Dzisiaj najważniejsze jest to, by chronić ofiary, a surowo karać przestępców" - dodała. Mazurek wyraziła też nadzieję, że przedstawiona przez rząd nowelizacja zyska akceptację wśród wszystkich polityków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosyjscy urzędnicy dostali podwyżki

zdjęcie ilustracyjne / 3dman_eu CC0

  

W Rosji pensje wysokich rangą urzędników państwowych wracają do poziomu z 2015 roku. Po raz pierwszy nie ukazał się w tym roku antykryzysowy dekret prezydenta o zmniejszeniu pensji urzędników o 10 procent.

Kreml uzasadnił przywrócenie płac nadwyżką budżetową.

O tym, że dekret nakazujący obniżenie pensji nie ukazał się w tym roku - po raz pierwszy na przestrzeni czterech lat - poinformował dziś portal gospodarczy RBK. Źródła zbliżone do Kremla i do rządu Rosji potwierdziły, że od 1 stycznia br. pracownicy administracji (kancelarii) prezydenta i kancelarii rządu otrzymują pensje w takiej wysokości, w jakiej dostawali je przed 1 maja 2015 roku.

W 2015 roku prezydent Władimir Putin podpisał dekret o czasowym obniżeniu o 10 procent pensji najwyższych rangą urzędników państwowych. W dokumencie mowa była o prezydencie, premierze, wicepremierach i ministrach rządu, szefach służb specjalnych, sekretarzu Rady Bezpieczeństwa. Cięcia dotyczyły także prokuratora generalnego Rosji, szefa Komitetu Śledczego, rzecznika praw człowieka i członków Centralnej Komisji Wyborczej. W 2015 roku obniżono także pensje parlamentarzystów, pracowników administracji prezydenta i kancelarii rządu.

Kreml informując o obniżeniu płac wskazywał na „bieżącą koniunkturę gospodarczą”, czyli problemy budżetu wywołane zachodnimi sankcjami i spadkiem cen ropy.

Co roku Putin podpisywał dokument przedłużający cięcia. W 2019 dekret taki się nie pojawił, choć nie pojawił się także komunikat o przywróceniu płac do poprzedniego poziomu. W styczniu br. parlamentarzysta Władimir Żyrinowski, lider populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) mówił publicznie, że dochody deputowanych wzrosły o 10 procent, do 330 tys. rubli (ponad 5,1 tys. USD).

Z oficjalnych danych wynika, ze pensja Władimira Putina po przywróceniu jej do poziomu z 2015 roku wyniosłaby 741,5 tys. rubli (ok. 11,5 tys. USD), a pensja premiera Dmitrija Miedwiediewa - 593,2 tys. rubli (ok. 9,2 tys. USD). Jest to wyłącznie wysokość samych poborów rządzących. Wysokość comiesięcznych dodatków pieniężnych nie jest ujawniana.

Na pensje ministrów resortów siłowych i szefów służb specjalnych składa się według RBK wynagrodzenie podstawowe w wysokości 179,1 tys. rubli (ponad 2,7 tys. USD), comiesięczna nagroda w wysokości 1 mln rubli (15,5 tys. USD) i nagroda kwartalna w wysokości podstawowej pensji miesięcznej. Ogółem więc zarabiają oni miesięcznie ponad 1,24 mln rubli (19,2 tys. USD).

RBK podaje, że od 2002 roku przeprowadzono dziesięć podwyżek wynagrodzenia prezydenta i premiera i że wzrosło ono ogółem ponad jedenastokrotnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl