Kazimierz Dolny – klejnot pośród miast polskich

Kazimierz Dolny / Bodzio855

  

Kazimierz Dolny był zwany małym Gdańskiem. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego. Zaliczane jest do jednych z największych polskich zabytków i określane mianem „perły polskiego renesansu”.

Kazimierz Dolny był zwany małym Gdańskiem. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego. Zaliczane jest do  jednych z największych polskich zabytków i określane mianem „perły polskiego renesansu”. 
Historia miasteczka sięga XI wieku kiedy to istniała w tym miejscu osada należąca do zakonu Benedyktów. Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom, które to na cześć darczyńcy nazwały ja Kazimierzem.

Przymiotnik „Dolny” zastał później dodany w celu odróżnienia miejscowości od Kazimierza założonego pod Krakowem. W XIV wieku osada otrzymała prawa miejskie i od tej pory rozpoczął się intensywny rozwój tego miasta. Kazimierz Dolny przez kolejne stulecia stał się ośrodkiem handlu głównie zbożem, które płynęło stąd aż do Gdańska.

Od początku XX wieku miasto zaczęło się rozwijać jako ośrodek letniskowy dla turystów i pozostaje nim do dnia dzisiejszego. Dzisiaj miasto stanowi zespół urbanistyczno – krajobrazowy z zachowanym układem ośrodka handlu. Zabytkowa architektura miasta sprawia, że można tu zwiedzać liczne zabytki m.in. ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, i zamku dolnego, zabytkowe kamienice, oraz Barokowy Zespół Klasztoru Reformatów. Turystów przyciąga też położenie architektoniczne miasta. Okolice Kazimierza Dolnego przecinają bowiem setki wąwozów, których długość na powierzchni hektara sięga kilkunastu kilometrów.

Najsłynniejszy z nich o nazwie „Korzeniowy Dół” jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców. Panoramę miasteczka możemy podziwiać po wspięciu się po licznych kamiennych schodach na Górę Trzech Krzyży. Góra ta to jedno z najpopularniejszych miejsc w Kazimierzu skąd można podziwiać panoramę miasta, Wisły oraz zobaczyć położony na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Onkologia otrzymała nowy akcelerator

/ pixabay.com/corgaasbeek

  

Opolskie Centrum Onkologii otrzymało nowy akcelerator używany do leczenia chorób nowotworowych. Jak informuje opolski urząd marszałkowski, koszt nowego urządzenia to 8,4 mln złotych, z czego 85 proc. pokryło Ministerstwo Zdrowia, a pozostałą część samorząd województwa.

Jak informuje Violetta Ruszczewska z opolskiego urzędu marszałkowskiego, do tej pory Opolskie Centrum Onkologii korzystało z trzech alceleratorów, w tym 10-letniego aparatu, który wymagał wymiany. Codziennie z terapii radiologicznej w OCO korzysta 30 pacjentów, co w skali roku daje około 1000 zabiegów.

Nowy akcelerator to najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Może on emitować wiązki promieniowania bez filtra spłaszczającego, dzięki czemu moc dawki promieniowania znacząco wzrasta, a to z kolei pozwala skrócić czas napromieniania. To bardzo zaawansowane technicznie rozwiązanie, pozwala też dokładniej trafić wiązką promieniowania w obszar guza nowotworowego, ponieważ im krócej pacjent leży, tym mniejsza szansa, że się poruszy i zmieni swoją pozycję na stole w trakcie napromieniania. Dzięki temu zabieg jest dokładniejszy.

Klasyczny seans terapeutyczny trwa od 15 minut do pół godziny. OCO posiada już w swoich zasobach nowoczesny akcelerator, kupiony w 2016 r.. Pozwala on na prowadzenie radioterapii klasycznej oraz radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii. Nowy sprzęt posiada bliźniacze rozwiązania, co pozwoli na przechodzenie pacjentów między aparatami przy zachowaniu ciągłości i standardów leczenia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl