Kazimierz Dolny – klejnot pośród miast polskich

Kazimierz Dolny / Bodzio855

  

Kazimierz Dolny był zwany małym Gdańskiem. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego. Zaliczane jest do jednych z największych polskich zabytków i określane mianem „perły polskiego renesansu”.

Kazimierz Dolny był zwany małym Gdańskiem. Miasteczko usytuowane jest w malowniczej scenerii w samym środku Kazimierskiego Parku Narodowego. Zaliczane jest do  jednych z największych polskich zabytków i określane mianem „perły polskiego renesansu”. 
Historia miasteczka sięga XI wieku kiedy to istniała w tym miejscu osada należąca do zakonu Benedyktów. Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom, które to na cześć darczyńcy nazwały ja Kazimierzem.

Przymiotnik „Dolny” zastał później dodany w celu odróżnienia miejscowości od Kazimierza założonego pod Krakowem. W XIV wieku osada otrzymała prawa miejskie i od tej pory rozpoczął się intensywny rozwój tego miasta. Kazimierz Dolny przez kolejne stulecia stał się ośrodkiem handlu głównie zbożem, które płynęło stąd aż do Gdańska.

Od początku XX wieku miasto zaczęło się rozwijać jako ośrodek letniskowy dla turystów i pozostaje nim do dnia dzisiejszego. Dzisiaj miasto stanowi zespół urbanistyczno – krajobrazowy z zachowanym układem ośrodka handlu. Zabytkowa architektura miasta sprawia, że można tu zwiedzać liczne zabytki m.in. ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, i zamku dolnego, zabytkowe kamienice, oraz Barokowy Zespół Klasztoru Reformatów. Turystów przyciąga też położenie architektoniczne miasta. Okolice Kazimierza Dolnego przecinają bowiem setki wąwozów, których długość na powierzchni hektara sięga kilkunastu kilometrów.

Najsłynniejszy z nich o nazwie „Korzeniowy Dół” jest ulubionym miejscem spacerów turystów i mieszkańców. Panoramę miasteczka możemy podziwiać po wspięciu się po licznych kamiennych schodach na Górę Trzech Krzyży. Góra ta to jedno z najpopularniejszych miejsc w Kazimierzu skąd można podziwiać panoramę miasta, Wisły oraz zobaczyć położony na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Giertych przyznaje: Schetyna i Tusk chcieli zrobić go senatorem. "To napawa mnie dumą"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu, ale w piątek podjąłem decyzję o odrzuceniu tej propozycji - poinformował prawnik, były wicepremier i były szef MEN Roman Giertych.

"W odpowiedzi na liczne pytania i medialne spekulacje chciałbym powiedzieć, że prawdą jest, iż otrzymałem propozycję startu w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim do Senatu RP, ale po głębokim namyśle podjąłem wczoraj decyzję o odrzuceniu tej propozycji"

- napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Giertych.

"Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować za publiczne słowa zachęty, które skierował do mnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Panie Przewodniczący! Pańskie poparcie napawa mnie dumą i nie ukrywam, że przyjąłem pańskie słowa z prawdziwym wzruszeniem. Taka zachęta wypowiedziana przez najważniejszą osobę obozu demokratycznego w Polsce, w każdych innych okolicznościach spowodowałaby przekucie tych słów w czyn. Okoliczności obiektywne i sytuacja chwili obecnej stanęły jednak na przeszkodzie"

- dodał.

Giertych dziękował w swoim wpisie także europosłowi, byłemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu za "zachętę do startu z list KO" oraz liderowi PO Grzegorzowi Schetynie i Robertowi Tyszkiewiczowi.

"Życzę wszystkim, którzy startują z opozycji, zwycięstwa nad PiS" - zakończył swój wpis.

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach Koalicji Obywatelskiej mają być też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, były poseł SLD Jerzy Wenderlich i były europoseł PO Adam Szejnfeld.

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl