Zagrożona była promocja 16 tys. uczniów

zdjęcie ilustracyjne / / 12019

  

Podczas kwietniowego strajku nauczycieli kilkaset szkół odmówiło klasyfikacji uczniów. Łącznie poważnie zagrożonych brakiem klasyfikacji było 16 tys. przyszłych maturzystów - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"Było kilkaset (szkół – PAP). Przełożyło się to na prawie 16 tys. uczniów" – poinformowała szefowa MEN, odpowiadając na pytanie dziennikarki TVP Info, ile szkół zapowiedziało, że nie przeprowadzi klasyfikacji uczniów ostatnich klas liceów i techników. Zalewska przypomniała, że nieklasyfikowanie uczniów skutkowałoby nie tylko niedopuszczeniem do egzaminu dojrzałości, ale to "by było pozostawienie ucznia w trzeciej klasie".

Minister edukacji zapewniła, że resort monitorował pod tym względem sytuację podczas kwietniowego strajku.

"Kiedy publicznie padały już deklaracje, że podejmowane są takie decyzje, że uczniowie nie będą klasyfikowani, podjęliśmy decyzję, że w ciągu jednego dnia oddamy kompetencje w ustawie dyrektorowi, żeby mógł klasyfikować uczniów"

– ujawniła.

Zalewska przyznała, że zmiany wprowadzone w prawie oświatowym dotyczące klasyfikacji uczniów, „wymusiła sytuacja”. Oceniła, że brak takich rozwiązań był "niedopatrzeniem". "W ustawie potrzebna jest taka kompetencja, bo możemy sobie wyobrazić, że rada pedagogiczna nie zbierze się w postaci kworum. Nie możemy narażać dzieci na takie konsekwencje" - wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że dzięki temu "prawie 60 tys. uczniów przystąpiło do matury".

Szefowa MEN przypomniała, że przeprowadzenie egzaminów dojrzałości nie obyło się bez utrudnień. Poinformowała, że już "2 maja CBŚ kontaktowało się z Państwową Komisją Egzaminacyjną i z nami (MEN – PAP), że istnieje takie prawdopodobieństwo (alarmów bombowych – PAP)". "Dla nas sprawdzenie takiego prawdopodobieństwa to sprawdzenie procedur (…) a jednocześnie przygotowanie się razem z policją. Musieliśmy mieć policjanta z psem, pirotechnika i przeprowadzić wszystko tak sprawnie, żeby młodzież tego nie zauważyła. (…) Plombowaliśmy pomieszczenia, policja chroniła szkoły. Udało się, prowadzone są śledztwa" – powiedziała. Łącznie w pierwsze dwa dni matur zgłoszono prawie 800 fałszywych alarmów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Baskowie nie chcą autonomii

zdjęcie ilustracyjne / By Daniele Schirmo aka Frankie688 - own work (modification of the former image at this page), CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=437465

  

67 proc. mieszkających na terenie Hiszpanii Basków ma małe lub żadne pragnienie, aby Kraj Basków stał się niepodległym państwem, wynika z sondażu, tzw. Euskobarometru.

W badaniu tylko 23 proc. Basków zadeklarowało, że ma “duże pragnienie”, aby ich region uzyskał niezależność od Hiszpanii.

Według najnowszego Euskobarometru podczas ewentualnego referendum niepodległościowego w Kraju Basków 48 proc. ankietowanych osób zagłosowałaby przeciwko secesji tego regionu od Królestwa Hiszpanii.

Badanie dowiodło też, iż 21 proc. mieszkających w Hiszpanii Basków zupełnie dystansuje się od kwestii organizacji regionalnego plebiscytu niepodległościowego. 10 proc. z nich deklaruje, że nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie, zaś kolejne 11 proc. - że w trakcie referendum wstrzymałaby się od głosu.

30 listopada 2018 r. deputowani parlamentu Kraju Basków przyjęli rezolucję potwierdzającą prawo tego regionu do niepodległości. Neguje ona równocześnie aktualną konstytucję Hiszpanii, określając ją mianem “antydemokratycznej”.

Rezolucja, którą poparli deputowani separatystycznych ugrupowań, Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV) i EH Bildu, a także część grupy parlamentarnej lewicowej Elkarrekin Podemos, określa konstytucję Hiszpanii jako dokument, który “części obywateli kraju został narzucony z góry”.

Kilka tygodni później, w grudniu 2018 r., Federacja Piłkarska Kraju Basków (FVF) ogłosiła rozpoczęcie starań o przyjęcie do europejskiej i światowej federacji piłkarskiej - UEFA i FIFA. Baskijscy działacze poinformowali wówczas, iż chcą, aby ich organizacja odłączyła się od struktur hiszpańskiej federacji piłkarskiej (RFEF).

Mający odrębny język i kulturę Baskowie znaleźli się pod panowaniem Hiszpanii w XVI w. Pod koniec XIX w., kiedy rząd centralny w Madrycie odebrał im autonomię, nasiliły się wśród nich tendencje niepodległościowe.

Najbardziej radykalną formą walki Basków o niepodległość stała się utworzona w 1959 r. terrorystyczna organizacja ETA. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, w których, zginęło ponad 850 osób. 4 maja 2018 r. we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains władze tej organizacji ogłosiły jej samorozwiązanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl