Salvini spowodował spadek kursu euro

/ Presidenza della Repubblica [Attribution]

  

Wicepremier Włoch Matteo Salvini doprowadził w środę, drugi dzień z rzędu, do spadku kursu euro i wzrostu oprocentowania włoskich obligacji, gdy powiedział, że europejskie normy fiskalne, regulujące deficyty budżetowe, muszą zostać zmienione.

"Jeśli istnieją europejskie przepisy, które prowadzą do śmierci głodowej kontynentu, to te przepisu muszą zostać zmienione" - powiedział dziennikarzom Salvini, odnosząc się do ustalonych przez Unię Europejską limitów zadłużania państwa.

Salvini, który jest też liderem współrządzącej Włochami federalistycznej Ligi Północnej, utrzymuje, że ograniczanie wydatków rządowych przez UE nie pozwala na pobudzanie gospodarki, np. przez zwiększanie wewnętrznego popytu.

We wtorek oświadczył: "Jeśli trzeba będzie naruszyć niektóre limity, takie jak 3 proc. czy (dług publiczny na poziomie) 130-140 proc. PKB, to idziemy naprzód".

Unijny limit deficytu budżetowego wynosi 3 proc. PKB. Salvini obiecuje w swej kampanii przed wyborami europejskimi, że złamie ten przepis, jeśli doprowadzi to do spadku bezrobocia we Włoszech, które wynosi ponad 10 proc.

Drugi dzień z rzędu po wypowiedziach Salviniego spadły notowania euro. "W oczywisty sposób pojawiają się (na rynku) obawy o skutki antyunijnej retoryki" - powiedział w rozmowie z Reuterem ekspert ds. walut firmy Wells Fargo.

Notowania euro spadły mimo korzystnych wyników niemieckiej gospodarki, ponadto włoskie aktywa pociągnęły w dół europejskie giełdy.

Nie po raz pierwszy krytyczne uwagi Salviniego zaniepokoiły inwestorów, ale teraz, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, jego komentarze na temat rozluźnienia dyscypliny finansowej robią szczególnie złe wrażenie - komentuje Reuters.

Komisja Europejska krytykuje gospodarcze pomysły włoskiego rządu i oskarża go o odchodzenie od zasad budżetowych strefy euro, co może zagrozić nie tylko Włochom, ale też całej strefie unii walutowej.

Dług publiczny Włoch przekracza 130 proc. i jest w UE drugi najwyższy po Grecji. Ocenia się, że wraz z Cyprem i Grecją Włochy należą do krajów, których gospodarki charakteryzują się największą nierównowagą, podczas gdy rząd w Rzymie planuje duże wydatki socjalne, jak krytykowany przez Brukselę dochód podstawowy oraz możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Odnowiono szlaki rowerowe zniszczone w nawałnicy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

W powiecie gnieźnieńskim odnowiono szlaki rowerowe, które zostały zniszczone w nawałnicy w sierpniu 2017 r. Jak poinformowało starostwo w Gnieźnie, trasom przywrócono pełną przejezdność i odnowiono oznakowanie.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 roku, zginęło sześć osób. W Gnieźnie uszkodzeniom uległy m.in. katedra, nowa hala sportowa, liczne obiekty użyteczności publicznej, cmentarze, wiele domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych.

Z powodu silnych zniszczeń w okolicznych lasach, na terenie powiatu gnieźnieńskiego przez blisko dwa lata nie były przejezdne trzy z pięciu szlaków rowerowych.

"Dopiero w tym roku Lasy Państwowe zezwoliły na przeprowadzenie koniecznych prac renowacyjnych. Szlaki żółty, szary i zielony ponownie zapraszają na swoje trasy, choć pewne fragmenty mogą zaskakiwać - po ścianie drzew nie ma śladu"

– poinformowała rzeczniczka gnieźnieńskiego starostwa Agnieszka Rzempała-Chmielewska.

Jak dodała, trasom, dzięki przeprowadzonym pracom przywrócono pełną przejezdność, odnowiono oznakowanie, a także wycięto krzewy w miejscach zasłaniających kierunkowskazy.

Powiatowy system szlaków rowerowych to pięć tras o łącznej długości ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Cały system szlaków oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących się w jednym miejscu: na rynku w Gnieźnie. Trwają prace nad wyznaczeniem szóstej trasy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl