Rosja i Austria popierają Nord Stream 2

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział dziś po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że austriacki koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin mówił, że Rosja gotowa jest "iść do końca" w jego realizacji.

zdjęcie ilustracyjne
Trending Topics 2019 CC BY 2.0

Van der Bellen na konferencji prasowej z Putinem wskazał, że w projekt Nord Stream 2 zainwestowano bardzo wiele środków. Ocenił, że nie ma obecnie żadnych przyczyn gospodarczych, by zmienić stanowisko wobec tego projektu. Zapewnił, że OMV nie ma "najmniejszego zamiaru" się z niego wycofywać.

Putin zarzucił Stanom Zjednoczonym próby "niszczenia" projektów, wśród których wymienił Nord Stream 2. - Pod pretekstem rozmaitych przyczyn politycznych podejmowane są w istocie próby nieuczciwej konkurencji - przekonywał. Przyznał przy tym, że firmy "są zmuszone liczyć się z naciskami", szczególnie firmy działające na rynku amerykańskim.

- O ile wiemy, OMV jest gotowa z nami dalej pracować (...). Wydaje mi się, że również inne firmy są świadome swojej odpowiedzialności przed gospodarkami swoich krajów

- mówił rosyjski prezydent. - My z naszej strony jesteśmy gotowi, by realizować ten projekt, by iść do końca; wydaje mi się, że doprowadzimy go do logicznego końca - zadeklarował.

Putin powiedział, że Moskwa "wysoko ocenia konsekwentne stanowisko strony austriackiej" na rzecz Nord Stream 2, a energetykę określił jako kluczową sferę współpracy rosyjsko-austriackiej. Austria jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Rosji w Europie - przypomniał, zauważając, że w ub.r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 40 proc., do blisko 6 mld dol.

Inwestycje rosyjskie w gospodarkę austriacką przekraczają 27 mld dol., a inwestycje austriackie w Rosji to blisko 5,5 mld dol/ - poinformował Putin. Wymienił liczbę ponad 1200 działających w Rosji firm z udziałem kapitału austriackiego.

Van der Bellen wspomniał o stosunkach rosyjsko-ukraińskich. - Będę zadowolony, jeśli i z jednej i z drugiej strony będzie jakiś pozytywny impuls w sprawie realizacji porozumień mińskich - powiedział. Dodał następnie: - Będziemy realistami i teraz powinniśmy poczekać na to, jak będą rozwijać się wypadki w związku z wyborami parlamentarnymi na Ukrainie w październiku.

Prezydenci Rosji i Austrii spotkają się dziś z uczestnikami forum społeczeństwa obywatelskiego o nazwie Dialog Socziński. Jego celem jest rozwój kontaktów społeczeństw obu krajów w czterech dziedzinach: gospodarki, kultury, nauki i sportu. W środę odbędzie się spotkanie założycielskie tego formatu współpracy, którego powołanie władze Rosji i Austrii uzgodniły w 2018 r.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #Austria #Nord Stream 2

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo