Chamski atak na abp. Jędraszewskiego

/ Adam Bujak/Wydawnictwo Biały Kruk [Public domain]

  

Wiceszef SLD Andrzej Szejna zaapelował do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, aby "odszedł dla dobra Kościoła, a przede wszystkim Polaków". - Udajesz, że nie widzisz problemu pedofilii w Kościele - zwrócił się do metropolity Szejna na konferencji prasowej w Krakowie.

Tematem konferencji był problem pedofilii w Kościele, który poruszony został w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Przedstawione zostały w nim przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

"Kościół katolicki jest bogaty. Miliardy przekazywane są również z budżetu państwa polskiego. I co? Kościół katolicki nie ma pieniędzy na to, żeby zadośćuczynić ofiarom tak straszliwej zbrodni, jaką jest pedofilia?"

- pytał Szejna, kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

"Nie chcę, żeby moja wypowiedź została odebrana jako atak na wiarę. Moja wypowiedź jest po prostu żądaniem oczyszczenia Kościoła dla wiernych, ponieważ wierni dzisiaj są zagubieni"

- podkreślił polityk Sojuszu. Zwracał się także do metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. "Jeśli chodzi o pana arcybiskupa, metropolitę krakowskiego Marka Jędraszewskiego - proszę, odejdź. Odejdź i przestań szkodzić" - apelował wiceszef postkomunistycznego SLD.

"Tak jak obrażałeś kobiety, które w czarnym marszu walczyły o swoje prawa, tak jak dziś udajesz, że nie widzisz problemu pedofilii w Kościele, tak jak byłeś bliskim współpracownikiem pana arcybiskupa Juliusza Paetza - odejdź dla dobra Kościoła, wiary, a przede wszystkim Polaków"

- dodał Szejna.

W ocenie filozofa i bioetyka, prof. Jana Hartmana, "trzeba sobie powiedzieć jasno, że mimo ogromnych walorów, film Tylko nie mów nikomu nie powiedział niczego nowego". "Informacje o co najmniej dziesiątkach, bardzo dobrze udokumentowanych przypadkach pedofilii wśród księży katolickich w Polsce docierały do nas za pośrednictwem prasy już od lat 90., a w ostatnich latach w ogromnej liczbie" - zauważył.

Prof. Hartman podkreślał także szkodliwość tzw. kłamstwa pedofilskiego. "Stop kłamstwu pedofilskiemu. Jest ponad wszelką wątpliwość udowodnione, że wśród kleru katolickiego zjawisko to występuje częściej i to znacznie częściej, niż w innych grupach zawodowych" - ocenił profesor.

Zwracał również uwagę na kwestię wspólnictwa.

"Prostym kryterium tego, czy Kościół chce w dobrej wierze współpracować z władzami cywilnymi jest to, czy te władze cywilne, władze śledcze, policyjne o znanych sobie przypadkach informuje. Otóż nadal nie informuje, nadal obowiązują instrukcje, które powstrzymują biskupów od informowania władz śledczych, władz państwowych o znanych ich przypadkach pedofilii. To jest wspólnictwo" - uważa Hartman. Dodał, że w takiej sytuacji "nie można mówić o dobrej woli Kościoła katolickiego".

Zdaniem prof. Hartmana "testem dobrej woli Kościoła jest to, że z całą gorliwością podejdzie do sprawy wypłaty odszkodowań".

"Wzywam wszystkie osoby, które były molestowane przez księży - a nie jest ich tysiąc, dwa, trzy czy pięć, wiemy, że jest ich znacznie więcej - macie obowiązek dokonać coming outu, zgłosić się do takich miejsc jak Fundacja Nie lękajcie się"

- apelował. Ocenił, że "potrzebne są pozwy zbiorowe, potrzebny jest zorganizowany nacisk na Kościół, aby tak jak w innych krajach, takie odszkodowania zostały na Kościele wymuszone".

Przypominamy: Jan Hartman na blogu portalu tygodnika "Polityka" wieszczył swego czasu upadek "kazirodczego tabu", deklarując:

- Nie mówię, że jestem za legalizacją związków kazirodczych. Twierdzę tylko, że warto rozpocząć dyskusję na ten temat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran. W mediach podano, co dzieje się z załogą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/Raw2Jpeg

  

W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero, na którym znajdowało się 23 członków załogi. Powodem przejęcia, który podaje Teheran, jest "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Dzisiaj szef regionalnych władz portowych poinformował, że cała załoga jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W piątek tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Dzisiaj szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur w państwowej TV poinformował, że cała 23-osobowa załoga przejętego tankowca jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

- Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu

 - oznajmił Afifipur.

Wielka Brytania potępiła przejęcie tankowca w Zatoce Perskiej przez Iran jako "wrogi akt", odrzucając wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została przez irańską Gwardię Rewolucyjną odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Wśród załogi jest 18 obywateli Indii i trzech Rosjan; pochodzenie pozostałych dwóch członków załogi nie jest znane.

Polski MSZ wezwał Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl