Minister sprawiedliwości w ramach sejmowej debaty nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który przewiduje zaostrzenie kar m.in. za przestępstwa związane z pedofilią, odpowiadał na pytania posłów opozycji. Ocenił, że sprzeciwiają się oni „zdecydowanie konkretnym propozycjom, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa dzieci”.

- Sprzeciwialiście się rejestrowi pedofili, który wprowadził do polskiego Kodeksu karnego obowiązek informowania o wiarygodnych informacjach związanych z pedofilią. Dlaczego, wy tego nie zrobiliście? Rządziliście tak długo

- pytał Ziobro posłów opozycji.

- Na tym polega różnica „wy mówicie, my robimy”.(..) To my wprowadziliśmy zasadę, że dzieci są i będą dużo bardziej skutecznie chronione w związku z działaniami pedofilów. Chcecie zakrzyczeć fakty. To różni nas, że my działamy, a wy krzyczycie. Wy macie gęby pełne frazesów, my mamy propozycje konkretnych rozwiązań, które uderzają w pedofilów

- podkreślał Ziobro.

Jak przekonywał szef Ministerstwa Sprawiedliwości, to dzięki pracy prokuratury zwiększyła się wykrywalność przestępstw seksualnych. "Prokuratura, którą nadzoruję, w znacznie bardziej intensywny sposób prowadzi te sprawy, również dotyczące zdarzeń w okresie waszych rządów - wtedy były umarzane, a teraz są wszczynane" - zwrócił się Ziobro do posłów PO.

Wskazał, że do zdarzeń - ujawnionych w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - dochodziło w latach '80 i '90. "Który z tych wymienionych w tym filmie sprawców działał w okresie, kiedy jestem prokuratorem generalnym? Żaden" - oświadczył Ziobro.

"My chcieliśmy, żeby ci przestępcy nie mogli wyjść, wy przeciwstawialiście się zaostrzeniom kar" - zarzucił politykom PO szef Ministerstwa Sprawiedliwości. "Sąd orzekał niskie kary. My domagaliśmy się zmian, a wy żeście tego nie poparli - byliście przeciwko tym zmianom, działaliście na rzecz pedofilów, stanęliście frontem za pedofilami" - stwierdził minister sprawiedliwości.

"Przez tak długi czas odpowiadaliście za działanie państwa, za prokuratury, za działanie policji. Co żeście robili pytam? Głównie chroniliście pedofilów i sprzeciwialiście się zaostrzeniu kar dla nich"

- ocenił Ziobro.

Kara za czyny pedofilskie - jak podkreślił Ziobro - nie może być tylko nieuchronna, ale musi przewidywać długie wyroki.