Księga z biblioteki Zygmunta II Augusta

Fot. Książnica Cieszyńska

  

Książnica Cieszyńska zakończyła konserwację XVI–wiecznego starodruku „Hieronymi Cardani medici Mediolanensis" autorstwa Cardano Geronimo. To jedna z cenniejszych ksiąg w jej zbiorach. Była ona częścią prywatnej biblioteki króla Zygmunta II Augusta. Biblioteka ostatniego Jagiellona była jedną z najcenniejszych kolekcji swojej epoki w Europie. Monarcha nadał jej typowo renesansowy charakter.

Starodruk został wydany w Norymberdze w 1547 r. Na okładce widnieje superekslibris herbowy króla z motywem Orła i Pogoni. Księga wymagała pilnej konserwacji ze względu na postępujące zniszczenia oprawy.

Skóra, która z biegiem lat stała się coraz słabsza i krucha, zaczęła pękać i kruszyć się na przegubach. Bardzo zniszczone były kapitałki, które trzymały się na przysłowiowym włosku i lada chwila mogły odpaść. 

– powiedziała autorka konserwacji Anna Fedrizzi-Szostok.

Podczas konserwacji wykonano badania papieru i skóry. Karty zostały dokładnie oczyszczone. Naprawiono naddarcia i doszyto wypadające składki, skórę oprawy uelastyczniono, natłuszczono i wzmocniono, podklejając przeguby bardzo mocną, garbowaną roślinnie skórą w taki sposób, aby nie zasłonić żadnego fragmentu pięknych renesansowych tłoczeń.

Księgi dla Zygmunta Augusta kupowali jego specjalni wysłannicy zarówno w kraju, jak i za granicą. Do jego biblioteki swoje prace wysyłali też pisarze polscy, jak również zagraniczni wydawcy. O woluminy dbali nadworni bibliotekarze, a oprawy na specjalne zamówienia króla wykonywali najlepsi introligatorzy. To właśnie oni większość ksiąg oprawili w cienkie deski, obleczone brązową, cielęcą skórą, którą po delikatnym zwilżeniu pięknie tłoczyli lekko nagrzanymi tłokami. Oprawy te uchodzą za jedne z piękniejszych z epoki renesansu. 

– mówiła konserwator.

Licząca ok. 4 tys. woluminów książnica Zygmunta Augusta, wbrew jego ostatniej woli, została po śmierci podzielona i rozproszona, a część uległa zniszczeniu. Wykonawczynią testamentu króla była jego siostra, która zamiast przekazać zbiór kolegium jezuickiemu w Wilnie, traktowała część ksiąg jako swoje i rozdawała swym lekarzom, doradcom czy duchownym. Do dziś zachowały się 653 woluminy, które znajdują się prawie w 60 bibliotekach na całym świecie. Co jakiś czas pojawiają się też na aukcjach zagranicznych

XVI-w. starodruk „Hieronymi Cardani medici Mediolanensis" do Cieszyna trafił za sprawą ks. Leopolda Jana Szersznika, który prawdopodobnie kupił go w 1805 r.

Zbiory Książnicy Cieszyńskiej liczą ok. 200 tys. woluminów dzieł drukowanych, w tym 17,5 tys. starych druków (53 inkunabuły), a ponadto ok. 18 tys. jednostek ewidencyjnych rękopisów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister ds. europejskich o wyborze Ursuli von der Leyen: „Szansa na nowe otwarcie w UE”

Ursula van der Leyen / flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

  

- Ursula von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej - w ten sposób wybór Niemki na szefową Komisji Europejskiej skomentował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich.

"Kandydatura Ursuli von der Leyen jest szansą na nowe otwarcie w Unii Europejskiej. Mamy nowy kompromis w Parlamencie Europejskim. Bez głosów prawicy, w tym Prawa i Sprawiedliwości, ten wybór nie byłby możliwy. Nasze poparcie jest inwestycją w lepszą przyszłość Unii Europejskiej"

- oświadczył wiceminister.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, deklaracje programowe powinny być rozwijane "w duchu kompromisu, także z interesami Europy Środkowej".

W głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Niemka Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

Za von der Leyen zagłosowało 383 europosłów, przeciwko jej kandydaturze było 327, od głosu wstrzymało się 22.

[polecam:https://niezalezna.pl/280194-glosowanie-ws-ursuli-von-der-leyen-zakonczone-europoslowie-podjeli-decyzje]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl