Za krytykę gejów i imigrantów nie otrzyma Złotej Palmy? Afera na festiwalu w Cannes!

Alain Delon / fot. YouTube

  

Od kilku dni świat kultury koncentruje się na francuskim Cannes, gdzie we wtorek wieczorem rozpoczął się 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Emocje podgrzewa fakt, że honorową Złotą Palmę ma odebrać gwiazdor francuskiego kina Alain Delon. Problem w tym, że część środowisk protestuje, bo aktor odważył się powiedzieć, że homoseksualizm jest... sprzeczny z naturą.

Już wczoraj informowaliśmy o kontrowersjach towarzyszących inauguracji festiwalu w Cannes, które związane są z uhonorowaniem Złotą Palmą Alaina Delona. 84-letni dziś aktor jest ikoną francuskiego kina i zasłynął kreacjami m.in. w takich filmach jak "Samuraj" i "Lampart". Nagroda za całokształt pracy twórczej w kontekście jego osiągnięć nie powinna więc dziwić. Problem w tym, że gwiazdor wielokrotnie podpadł środowisku niepoprawnymi politycznie wypowiedziami. Jego przeciwnicy wskazują, że Delon jest "antysemitą", ponadto wielokrotnie miał się "chlubić" przemocą wobec kobiet. Jednak tym, co najbardziej rozsierdziło Francuzów są wypowiedzi, w których aktor odważył się publicznie skrytykować pomysł adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, a homoseksualizm wprost nazwał wynaturzeniem. Gwiazdor zasłynął również krytyką francuskiej polityki migracyjnej, w ramach której kraj zalewają imigranci. W sieci pojawiła się petycja, która ma na celu niedopuszczenie do tego, by Delon odebrał w Cannes honorową Złotą Palmę.

W obronie aktora stanął dyrektor artystyczny canneńskiego festiwalu:

Alain Delon ma prawo do swoich opinii, nawet jeśli się z nimi nie zgadzam

- przekonywał Thierry Fremaux podczas konferencji prasowej. Francuz podkreślił, że jury "uhonoruje Delona jako artystę" i powiedział, że jego osiągnięcia "nie mają nic wspólnego z jego politycznymi opiniami".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiosna ma kolejny problem. Biedroń odcina się od własnego kandydata. Powód szokuje!

Robert Biedroń, lider Wiosny / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

To kolejny wizerunkowy problem w partii Wiosna. Po oskarżeniach o mobbing, jakie wystosował młody działacz, przyszedł czas na mężczyznę, podejrzanego o wyłudzenie kilkunastu milionów złotych. Osoba podejrzewana o ten czyn kandyduje z list Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Potwierdza to sam Robert Biedroń, który publicznie odciął się od swojego kandydata.

Według ustaleń portalu Onet, jeden z kandydatów Wiosny do Parlamentu Europejskiego w województwie lubelskim Marcin W. ma poważne kłopoty z prawem. Jako prezes zarządu grupy producenckiej został zatrzymany w grudniu ubiegłego roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z podejrzeniem wyłudzenia kilkunastu milionów złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dziś o tej sprawie głośno mówił Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. W partii Wiosna zapanował niemały popłoch. Lider lubelskiej listy... czeka na wyjaśnienia w tej kwestii. [polecam:https://niezalezna.pl/272206-kandydat-wiosny-wyludzil-15-mln-zl]

- Sam czekam na solidne wyjaśnienie. Mogę tylko powiedzieć, że ja, weteran wszystkich tych kolejnych kampanii, znam tego typu sytuacje i wiem, jak łatwo sztabom wyborczym, partiom politycznym nadziać się na tego typu nieprzyjemne sytuacje. Czekamy na orzeczenie komisji w tej sprawie

– powiedział Zbigniew Bujak, lider listy partii Wiosna w Lubelskiem.

Jeżeli rzeczywiście taki kandydat znalazłby się na liście partii Roberta Biedronia to wypada zadać pytanie: jak to możliwe? Według Bujaka, dobre możliwości sprawdzenia kandydatów ma dopiero... "ustabilizowana struktura" partyjna. Bujak zaznaczył, że jest zwolennikiem publicznych wysłuchań kandydatów jeszcze przed wpisaniem ich na listy wyborcze.

- W tego typu publicznych wysłuchaniach wychodzą wszystkie rzeczy

– dodał.

Sam Robert Biedroń przekazał oświadczenie, w którym poinformował, że Marcin W. "złożył do niezgodne z prawdą oświadczenie, o tym, że nie jest prowadzone w stosunku do niego jakiekolwiek postępowanie, nie ma postawionych zarzutów i jest niekarany".

- W związku z powyższym stanowczo odcinamy się od kandydata i podkreślam, że w Wiośnie nie ma miejsce dla osób łamiących standardy i zasady postępowania etycznego

- podkreślił Biedroń.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. CBA zatrzymało w tej sprawie osiem osób. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński informował wtedy, że zatrzymani to prezes grupy producentów Marcin W., wiceprezes Jacek Ś. i członkowie grupy - Włodzimierz G., Aneta K., Ewa Ś. i Leon Ś. CBA zatrzymało też przedsiębiorców Andrzeja G. i Zdzisława K.

Według śledczych grupa miała wyłudzić z Agencji prawie 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o liczbie wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie.

Pięć wniosków grupy o przyznanie pomocy finansowej trafiło do mazowieckiego oddziału regionalnego ARiMR, a gdy grupa przeniosła siedzibę z Warszawy do jednej z miejscowości w woj. lubelskim - dwa kolejne wysłała do oddziału lubelskiego Agencji. Według ustaleń CBA do wyłudzeń dochodziło w latach 2012-2014. Wszystkie wnioski miały zwierać nieprawdziwe dane przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Prezesowi i wiceprezesowi grupy prokurator przedstawił zarzuty wyłudzenia wspólnie z innymi osobami dofinansowania - ponad 16,5 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia ponad 5,5 mln zł. Członkom grupy prokuratura zarzuciła udział w tych wyłudzeniach. Przedsiębiorcy natomiast usłyszeli zarzuty przedkładania dokumentów pozorujących nabycie od grupy owoców i warzyw oraz zapłatę oraz wystawiania nierzetelnych faktur poświadczających rzekomy koszt robót budowlanych oraz wykonanie dostaw materiałów na potrzeby grupy.

Warto podkreślić, że w obecnej kampanii wyborczej wyszła już na jaw sprawa mobbingu, o jakie oskarżał partyjnych działaczy jeden z młodych mężczyzn, angażujących się w życie partii. Ta sprawa również nie została do chwili obecnej wyjaśniona. [polecam:https://niezalezna.pl/270712-afera-w-partii-biedronia-mlody-dzialacz-oskarza-bylem-mobbingowany-i-ujawnia-kulisy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl