Szef komisji śledczej ds. VAT celnie podsumował „show” Ewy Kopacz. Oj... będzie bolało!

komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT / twitter.com/KancelariaSejmu

  

W mediach oraz w zasadzie całym internecie szeroko komentowane jest przesłuchanie byłej premier Ewy Kopacz, która skradła „show” swoim nietypowym zachowaniem. W rozmowie z Katarzyną Gójską w programie „W punkt” przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcin Horała przyznał, że jest w stanie uwierzyć, iż Kopacz „nie miała pojęcia co się dzieje”.

Pytany wprost o to, czy po wielu miesiącach pracy komisji to dokumenty dostarczyły więcej wiedzy, czy jednak byli to ludzie przesłuchiwani przed komisją, Marcin Horała przyznał, że większość przesłuchiwanych próbowała zrzucić z siebie odpowiedzialność.
 
Myślę, że jednak dokumenty. Jeżeli chodzi o ludzi, to przesłuchujemy ludzi, którzy próbują zrzucić z siebie odpowiedzialność, więc bez dokumentów daleko byśmy nie zaszli [...] Trzeba zeznawać prawdę i zeznanie nieprawdy wiąże się z odpowiedzialnością karną, a przesłuchiwany wie, ze jak powie prawdę to tez będzie obciążony, więc najlepiej jest mówić „nie pamiętam”.
- mówił Horała.

Odnosząc się do tego, co uważa za najważniejszą myśl i spostrzeżenie po dzisiejszym dość spektakularnym przesłuchaniu Ewy Kopacz, szef sejmowej komisji przyznaje, że udało się pokazać byłą premier w nieco innym świetle, niż była ona ukazywana przez media dotychczas.
 
Chyba trudność z wychwyceniem myśli, przypominam pani byłej premier. (...) Pewna nienachalna i subtelna siła inteligencja pani premier został unaoczniona w obszarze samego podatku VAT - powiedział przewodniczący komisji ds. VAT.
- mówił Marcin Horała.
 
Na pytanie Katarzyny Gójskiej, czy poruszamy się w obszarze zaniedbanym i stąd ta luka VAT, czy też poruszamy się w obszarze dobrze zdiagnozowanym przez rządzących, ale jednak pozostawionym z jakichś powodów, poseł Horała wskazał, że odpowiedź nie jest w tym wypadku jednoznaczna.

Pewnie można w różny sposób i w różnym stopniu przypisać winy. (...) Jestem w stanie uwierzyć że pani premier Ewa Kopacz nie miała pojęcia co się dzieje, patrząc na to jak przebiegała dzisiejsze przesłuchanie.
- mówił przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl