Jewish Virtual Library jest próbą stworzenia wirtualnego kompendium wiedzy o historii i kulturze żydowskiej na przestrzeni lat. Jednym z działów tejże internetowej encyklopedii jest - rzecz jasna - Holocaust. Tam znaleźć można zakładkę "The Holocaust: Resistance" (pol. Holokaust: Opór), gdzie zamieszczone są nazwy organizacji oraz nazwiska osób, które stawiły opór realizowanej przez Niemców Zagładzie narodu żydowskiego. 

Pojawiło się tam również nazwisko bohaterskiego polskiego oficera, rotmistrza Witold Pileckiego, "ochotnika do Auschwitz", który w obozie zagłady był jednym z czołowych organizatorów konspiracji. 

Na stronach JVL Pilecki najpierw znalazł się w kategorii... "German Fighters" (pol. bojownicy niemieccy). W tej sprawie zainterweniowała Ambasada RP w Waszyngtonie. 

"Witold Pilecki był POLSKIM żołnierzem i bojownikiem ruchu oporu, który dobrowolnie trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, aby raportować o okrucieństwach, które były tam popełniane"

- czytamy we wpisie ambasady na Twitterze.

Redakcja encyklopedii zareagowała i Witold Pilecki zniknął z listy "niemieckich bojowników". Pojawił się za to na liście... "Jewish Fighters" (pol. bojowników żydowskich).

Ostatecznie, również tę historyczną niezgodność poprawiono i pojawiła się jeszcze jedna kategoria - "Polish and Other Fighters" (pol. Polscy i pozostali bojownicy"), gdzie jedynym figurującym nazwiskiem jest właśnie Witold Pilecki.

Do sprawy na Twitterze odniosło się Muzeum Auschwitz, które podziękowało za utworzenie odrębnej kategorii dla Rotmistrza i jednocześnie zwróciło się z prośbą o uzupełnienie kategorii o innych Polaków znanych ze sprzeciwu wobec Holocaustu, m.in. Jana Karskiego, Ireny Sendlerowej czy "Grupy berneńskiej".