Nowy czołg dla polskiej armii

/ Kubsson94 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Polska Grupa Zbrojeniowa uruchamia prace badawczo-rozwojowe nad ciężkim czołgiem dla polskiej armii – powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes PGZ Witold Słowik. W jego ocenie to projekt niezbędny dla polskiej obronności.

„PGZ chce do tego projektu przystąpić, przygotowuje się. Ma potencjał w tym zakresie” – oświadczył Słowik podczas debaty poświęconej przemysłowi obronnemu.

Prezes przypomniał, że w poprzednich latach prowadzono w Polsce prace nad lekkim czołgiem Gepard. „Niestety, gdy on został stworzony, armia go nie chce kupić i doszła do wniosku, że potrzebuje w tej chwili czołgu ciężkiego” – wskazał.

„W tej chwili w porozumieniu z armią uruchamiamy projekt prac badawczo-rozwojowych, chcemy uzyskać finansowanie z NCBR na ciężki czołg, taki jaki chce polska armia”

– dodał.

Prezes PGZ ocenił, że polskie zakłady są w stanie realizować taką produkcję. „Chociaż na pewno, tak jak przy Krabach (armatohaubicachP), przy Rakach (samobieżnych moździerzach) nie będzie to produkt w całości polski, tylko bardziej będzie projekt składany z różnych elementów, ale chcemy, żeby to był produkt całkiem nowy” – wskazał.

W jego ocenie, bazowanie w dalszym ciągu na Leopardach, które mają średnio 32 lata, oraz modernizacji innych wysłużonych czołgów to działanie „dość krótkoterminowe” i żeby uzyskać wymagany potencjał w perspektywie wieloletniej trzeba postawić na nowy produkt.

„Jest też zresztą taka wola MON. Mam nadzieję, że po uruchomieniu tych prac będzie konsekwencja MON i projekt się zakończy sukcesem i wdrożeniem” – wskazał prezes Słowik.

Gepard, którego projekt ruszył pod koniec 2013 r., miał być wozem wsparcia bezpośredniego o masie około 35 ton, uzbrojonym w armatę 120 mm. Jego główną cechą – dzięki niższej masie, ale kosztem słabszego pancerza - miała być większa mobilność niż w przypadku spotykanych dotychczas czołgów podstawowych.

Po krytycznych uwagach przedstawiciele wojska zapowiadali zmiany w projekcie, ale w 2017 r. MON podał, że z niego rezygnuje. „Rezygnacja z Geparda na rzecz nowego czołgu podstawowego jest dowodem na wzmocnienie orientacji na obronę terytorium własnego kraju bądź terytorium traktatowego NATO” – komentował wówczas portal defence24.pl.

Uczestnicy debaty – przedstawiciele spółek zbrojeniowych i generałowie – podkreślali konieczność stworzenia Agencji Uzbrojenia, która uprości i zracjonalizuje proces zakupowy oraz będzie zajmować się promocją zagraniczną i handlem. Jak przekonywali, polskie firmy zbrojeniowe mają co najmniej kilka hitów eksportowych – jak systemy łączności, bezzałogowe i dowodzenia - które jednak potrzebują wsparcia na rynkach zagranicznych. Postulowali ustalenie trwałych priorytetów w ramach technicznej modernizacji polskiej armii oraz wieloletnie planowanie inwestycji i zakupów. Podkreślali też, że przemysł obronny jest często kołem zamachowym gospodarek, m.in. dzięki transferom do sektora cywilnego nowych technologii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Posłowi Lewicy nie podobają się uchwały przeciw ideologii LGBT. Zapowiada: "Wyślę 90 skarg"

Zdjęcie ilustracyjne / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska; pixabay.com

  

Kilkadziesiąt polskich samorządów przyjęło uchwały, w których sprzeciwiają się ideologii LGBT. Okazuje się, że tego typu działania nie spodobały się posłowi Lewicy Krzysztofowi Śmiszkowi. Partner Roberta Biedronia zapowiada: "Zaskarżę wszystkie uchwały anty-LGBT przyjęte w Polsce; wyślę 90 skarg do odpowiednich wojewodów w całym kraju". Jego zdaniem uchwały naruszają konstytucyjny zakaz dyskryminacji.

- Dzisiaj wysyłam 90 skarg od odpowiednich miejscowo wojewodów na każdą z uchwał anty-LGBT. Niestety mamy już taką sytuację, że 90 samorządów, w tym kilka województw, przyjęło takie uchwały i codziennie nowe gminy podejmują podobne inicjatywy. Wysyłam skargę na każdą z tych uchwał do odpowiednich wojewodów, zaskarżam wszystkie uchwały w całej Polsce i oczekuję odpowiednich reakcji ze strony wojewodów

- podkreślił Krzysztof Śmiszek.

Wyjaśnił, że działa w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym każdy, kto uważa, że jest zagrożony interes społeczny może taką skargę złożyć.

[polecam:https://niezalezna.pl/284884-kolejny-samorzad-mowi-nie-ideologii-lgbt-radni-powiatu-kieleckiego-przyjeli-uchwale]

- W tych skargach zarzucam wszystkim samorządom po pierwsze przekroczenie kompetencji, ponieważ nie mają kompetencji, żeby podejmować tego typu uchwały. Po drugie uważam, podobnie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, że te uchwały naruszają art. 32 Konstytucji, czyli zakaz dyskryminacji, ponieważ tego typu uchwała przyjęta przez organ stanowiący jest pewną wytyczną dla organów wykonawczych gminy, czyli dla wójta, burmistrz, prezydenta do podejmowania dyskryminacyjnych działań wobec społeczności LBGT

 - zaznaczył Śmiszek.

- Moim celem jest zmuszenie wszystkich wojewodów - czy doprowadzenie do tego, żeby wszyscy wojewodowie, którzy otrzymają tego typu skargi - odnieśli się merytorycznie, dlaczego uważają, że te skargi spełniają kryteria prawne albo nie spełniają. Uważam, że wojewoda, który sprawuje nadzór nad działalnością samorządów wszystkich szczebli, powinien wydać zarządzenie zastępcze, to jest instrument przysługujący każdemu wojewodzie do uchylania i eliminowania z obrotu prawnego uchwał samorządów, które nie spełniają wymogów konstytucyjnych

- podkreślił poseł Lewicy.

[polecam:https://niezalezna.pl/301378-samorzady-wolne-od-ideologii-lgbt-pod-lupa-bodnara-pierwsze-skargi-trafily-juz-do-sadow]

Według niego milczenie wojewodów "w kontekście przyjmowanych przez samorządy uchwał anty-LGBT jest skandalem". Poseł Lewicy liczy, że otrzyma odpowiedź ze strony wojewodów w ustawowym terminie 14 dni, w innym przypadku zapowiada, że będzie składał skargi do sądu administracyjnego na bezczynność.

Deklaracje sprzeciwiające się ideologii LGBT przyjęło kilkadziesiąt polskich samorządów. W grudniu Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że do sądów administracyjnych wpłynęło pięć skarg rzecznika na uchwały rad gmin deklarujące przeciwdziałanie "ideologii LGBT". Skargi dotyczą uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts