Zeznania podatkowe Polaków. Stawiamy na elektronikę

Teresa Czerwińska / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

"Ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej, w porównaniu do 11,4 mln z ubiegłego roku" – poinformowała dziś minister finansów Teresa Czerwińska. "Ten postęp pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie podatników na taką usługę" – oceniła.

"W skali kraju ponad 16 mln zeznań podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej i tu mam na myśli zarówno Twój e-PIT, jak i też system funkcjonujący wcześniej, czyli e-Deklaracje. Dla porównania – w roku ubiegłym to było 11,4 mln zeznań, a zatem postęp jest naprawdę bardzo duży i pokazuje, jak ogromne było oczekiwanie naszych podatników na tego typu usługę"

- powiedziała minister podczas konferencji prasowej w II Urzędzie Skarbowym w Gliwicach.

Jej zdaniem nowa usługa czyni rozliczenie bardziej przyjaznym, upraszcza je, "prostuje te kręte ścieżki podatników, te trudne momenty, jakie dotyczą rozliczenia rocznego dla podatnika indywidualnego".

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że usługa ta spełnia oczekiwania naszych podatników, bo zredukowała czas wypełnienia obowiązku podatkowego z kilku nawet godzin w przypadku wielu umów–zleceń, umów o dzieło, czyli posiadania wielu pracodawców, do kilkunastu minut w przypadku samodzielnego rozliczenia podatkowego. Wielu podatników w ogóle nie podjęło żadnej aktywności i w dniu 30 kwietnia bieżącego roku ich zeznanie roczne zostało rozliczone w sposób automatyczny, przesłane jako zeznanie zweryfikowane do administracji skarbowej. Wykorzystujemy dane, które administracja skarbowa posiada, czyli te dane, które pochodzą z rejestru PESEL, wykorzystujemy te zasoby, które posiadamy z zeznań z lat poprzednich"

- wskazała Czerwińska.

Dodała, że województwo śląskie jest jednym z liderów, jeśli chodzi o rozliczania podatków drogą elektroniczną. Szefowa Ministerstwa Finansów podziękowała pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej za zaangażowanie i sprawne wdrożenie systemu Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów uruchomiło tę usługę 15 lutego br. Przy jej pomocy KAS przygotowała dla podatników wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38. Minister przypomniała, że od 2020 r. Twój e-PIT będzie dostępny dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

"To jest bardzo wymagające, bardzo duże wyzwanie dla administracji skarbowej, niemniej jednak już dzisiaj, patrząc na zaangażowanie pracowników całej administracji skarbowej, mogę powiedzieć, że patrzę na to bardzo optymistycznie, że w przyszłym roku rzeczywiście ten drugi etap informatyzacji, elektronizacji, automatyzacji rozliczenia podatkowego będzie wykonany"

- przewiduje minister Czerwińska.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Mariusz Gojny ocenił, że mieszkańcy województwa śląskiego bardzo lubią elektroniczny sposób rozliczania, bo ponad 1,8 mln zeznań zostało złożonych właśnie tą drogą.

"To jest wynik na poziomie 84 proc. mieszkańców; 47 proc. podatników złożyło deklaracje z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, 37 proc. z wykorzystaniem e-deklaracji, a tylko 16 proc. podatników złożyło deklaracje w formie papierowej"

- powiedział.

Wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski podkreślił natomiast, że spada liczba kontroli w firmach.

"Bardzo dobrze, że ta liczba spada. To nie znaczy, że Krajowa Administracja Skarbowa działa gorzej, to świadczy o tym, że zmieniliśmy strategię gry, zmieniliśmy sposób postępowania. Stawiamy na komputeryzację, stawiamy na elektronizację"

- oświadczył.

Dodał, że dzięki bazom danych łatwiej ocenić, "kto funkcjonuje jako podatnik, a kto jest zwykłym oszustem".

"Mamy kolejny rok, gdzie spada nam liczba kontroli, kontrole są coraz bardziej efektywne, nacelowane na te zjawiska, które są zjawiskami patologicznymi. Pomyłki mogą zdarzyć się w naszym systemie podatkowym, to rozumiemy, natomiast na pewno będziemy z całą surowością podchodzić do patologicznych sytuacji, które nam wychodzą z analiz"

- powiedział Cybulski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W tych miejscach Wisła przekroczyła stan alarmowy. Żołnierze pracują m.in. przy wzmacnianiu wałów

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MorawieckiM

  

"Alarmowy stan Wisły jest obecnie przekroczony o ponad 35 cm w Sandomierzu i o ponad 75 cm w Zawichoście; w gminie Połaniec i miejscowości Oblekoń (woj. świętokrzyskie) żołnierze pracują m.in. przy wzmacnianiu wałów" - poinformował za pośrednictwem Twittera premier Mateusz Morawiecki.

W weekend przez województwo świętokrzyskie ma przechodzić fala kulminacyjna na Wiśle, dlatego na południu regionu trwa podnoszenie wałów przeciwpowodziowych. W sobotę rano wszystkie wodowskazy na Wiśle w woj. świętokrzyskim osiągnęły stan alarmowy, dlatego w czterech powiatach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

[polecam:https://niezalezna.pl/273033-premier-morawiecki-przedstawil-najnowsze-informacje-ws-zagrozenia-powodziowego]

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach poinformował, że chodzi o gminy: Ożarów i Tarłów (pow. opatowski), Łubnice, Osiek i Połaniec (pow. staszowski), Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz i Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całości powiat buski.

Od kilku dni w południowej Polsce z powodu intensywnych opadów deszczu dochodzi do podtopień. Zgodnie z danymi PSP od wtorku liczba interwencji związanych z burzami opadami i wiatrem wyniosła ponad 8 tys. Łącznie ewakuowano 134 osoby. W tym czasie zostało rannych trzech strażaków oraz jeden z mieszkańców województwa lubelskiego.

Obecnie trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego obowiązuje w województwie lubelskim i podkarpackim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl