Zmarł architekt Stanisław Niemczyk. Był nazywany "polskim Gaudim"

Stanisław Niemczyk / By Irena Kontny (Regionalny Instytut Kultury w Katowicach) - zdjęcie wykonane przez pracownika Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach pracy - wysłany OTRS, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78938657

  

Architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów na Górnym Śląsku, zmarł w poniedziałek w wieku 76 lat – podały dzisiaj służby prasowe katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w sobotę w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

- Stanisław Niemczyk projektował architekturę "nie z tej ziemi". Również w sensie bardzo dosłownym. Jego kościoły przepełnione są sakralnością, zapisaną w wszystkim - nawet w tym, z czego budował. W niewypolerowanych kamieniach z kościoła świętego Franciszka i świętej Klary kazał zostawiać ślady po narzędziach. Nie uważał, że buduje kościół - on był zdania, że buduje miejsce dla Stwórcy

 - powiedziała publicystka zajmująca się architekturą, red. Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej. Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej.

Był silnie związany z Tychami, w których mieszkał. Od 1968 r. pracował w tamtejszym Miastoprojekcie. W mieście zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Był autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, m.in. zabudowy ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach oraz osiedla H7 na terenie dzielnicy Glinka.

Jego najsłynniejszymi projektami były kościoły: pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, Ducha Świętego w Tychach, zespół klasztoru i kościoła franciszkanów św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach Paprocanach, a także świątynia Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim w Krakowie.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich, odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez Stolicę Apostolską, medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poseł Długi nie wystartuje w wyborach do Sejmu

Grzegorz Długi / By Poloroko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65206730

  

Wiceszef klubu Kukiz'15 Grzegorz Długi poinformował dziś, że nie wystartuje w najbliższych wyborach do Sejmu. Zapewnił jednocześnie, że nie rozstaje się z ruchem Kukiz'15 i będzie go nadal wspierał.

Długi podkreślił, że "nie zrezygnował z udziału w wyborach", a raczej "nie zgłosił chęci kandydowania do Sejmu". Zastrzegł, że decyzji tej nie podjął w ostatnich dniach. "Już od roku było wiadomo, że nie będę się starł o reelekcję" - mówił.

W jego ocenie, w obecnej kadencji Sejmu, ugrupowanie Kukiz'15 nie miało realnego wpływu na politykę. Uznał, że w tym układzie, realizacja jego mandatu poselskiego była "nieefektywna". Przypomniał, że obecnie jest posłem społecznym i pracuje.

"Nie jestem +przyspawany+ do Sejmu. Często politykami zostają ludzie, bo nie potrafią robić nic innego. Ja jestem adwokatem i zamierzam nim być"

– podkreślił poseł.

Długi zapewnił jednocześnie, że nie odchodzi z ruchu Kukiz'15 i będzie go nadal wspierał. Wyraził nadzieję, że jego przedstawiciele jego ugrupowania wejdą do Sejmu i będą mogli pełnić rolę "języczka u wagi" w polityce.

Długi został wybrany na posła w 2015 r. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019. Nie uzyskał mandatu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl