Zmarł architekt Stanisław Niemczyk. Był nazywany "polskim Gaudim"

Stanisław Niemczyk / By Irena Kontny (Regionalny Instytut Kultury w Katowicach) - zdjęcie wykonane przez pracownika Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach pracy - wysłany OTRS, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78938657

  

Architekt Stanisław Niemczyk, nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów na Górnym Śląsku, zmarł w poniedziałek w wieku 76 lat – podały dzisiaj służby prasowe katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w sobotę w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

- Stanisław Niemczyk projektował architekturę "nie z tej ziemi". Również w sensie bardzo dosłownym. Jego kościoły przepełnione są sakralnością, zapisaną w wszystkim - nawet w tym, z czego budował. W niewypolerowanych kamieniach z kościoła świętego Franciszka i świętej Klary kazał zostawiać ślady po narzędziach. Nie uważał, że buduje kościół - on był zdania, że buduje miejsce dla Stwórcy

 - powiedziała publicystka zajmująca się architekturą, red. Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej. Ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej.

Był silnie związany z Tychami, w których mieszkał. Od 1968 r. pracował w tamtejszym Miastoprojekcie. W mieście zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Był autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, m.in. zabudowy ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach oraz osiedla H7 na terenie dzielnicy Glinka.

Jego najsłynniejszymi projektami były kościoły: pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, Ducha Świętego w Tychach, zespół klasztoru i kościoła franciszkanów św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach Paprocanach, a także świątynia Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim w Krakowie.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich, odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez Stolicę Apostolską, medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczęśliwy finał poszukiwań

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Dzięki szybkiemu zawiadomieniu o zaginięciu osoby, jeszcze tego samego dnia służby pracujące w terenie odnalazły zaginionego.

Policjanci z Komisariatu Policji Tarnów-Zachód zostali powiadomieni przez mieszkankę Tarnowa, o zaginięciu jej 36-letniego syna. Z przekazanej przez kobietę informacji wynikało, że po rodzinnej kłótni syn opuścił mieszkanie, a pozostawiony w domu list wskazywał, że jest w kiepskiej kondycji psychicznej i może dojść do najgorszego.

Z zawiadomienia kobiety wynikało, że mężczyzna wyszedł z domu w poniedziałek około godziny 21.00 i od tej pory nie dał znaku życia. Istniało przypuszczenie, że może się udać pociągiem w nieznanym nikomu kierunku.
Po przyjęciu zgłoszenia policjanci rozpoczęli natychmiast poszukiwania
, sprawdzając m.in. teren tarnowskiego dworca, gdzie okazywali zdjęcie zaginionego pracownikom Polskich Kolei Państwowych.

Okazało się, że było to dobre posunięcie, bo kilka godzin później jeden z pracowników ochrony dworca zauważył na peronie mężczyznę, do złudzenia przypominającego osobę ze zdjęcia. Dzielnicowi z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum potwierdzili, że jest to zaginiony 36-latek, o czym powiadomili zdenerwowaną matkę.

Tym razem pomoc przyszła na czas i miejmy nadzieję, że nieporozumienia zostaną szybko wyjaśnione.

"Pamiętajmy, kiedy istnieje zagrożenia życia lub zdrowia osoby, nie wahajmy się i czym prędzej zgłośmy ten fakt na policję. W takich przypadkach czas ma wielkie znaczenie" - przypomina policja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl