Strategiczne manewry w 43. Bazie

/ http://blmw.wp.mil.pl/pl/1_515.html

  

W dniach 8 -10 maja na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia – Babie Doły odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne, będące przygotowaniem do zbliżającego się największego tegorocznego ćwiczenia wojska polskiego pk. DRAGON-19 oraz ćwiczeń Dowódcy Brygady Lotnictwa MW: KORMORAN-19 i SZKWAŁ-19.

Jak informuje oficjalny portal Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w trakcie ćwiczenia doskonalono umiejętności taktyczne dowódców oraz zasady współdziałania wydzielonych sił i środków jednostki z siłami 3. Flotylli Okrętów oraz ogniwami pozamilitarnymi. Ćwiczono także praktyczne umiejętności załóg lotniczych śmigłowców SH-2G, w poszukiwaniu okrętu podwodnego oraz śmigłowców W-3WARM, w zakresie ratownictwa morskiego i lądowego. W ramach poszczególnych epizodów ćwiczono m. in. praktyczny rekonesans dróg przemieszczenia na inne lotnisko, rozwinięcie sił i środków łączności w warunkach polowych oraz praktyczne umiejętności plutonu chemicznego w zakresie rozpoznania i likwidacji skażeń.

W ramach ćwiczenia dowódca 43. Bazy zaprosił do współpracy również żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dla których zaplanowano wykonanie zadania w trakcie epizodu ratownictwa lądowego, z załogą śmigłowca W-3WARM, oraz epizod awaryjnego zasilania jednego z budynków bazy - czytamy. 

W ramach postawionego zadania grupa Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo - Ratowniczego otrzymała sygnał, że kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku Oksywie utracili łączność z lądującym samolotem M28B 1R, a jego zobrazowanie na stacji radiolokacyjnej przestało istnieć. W ramach istniejących procedur żołnierze otrzymali zadanie poszukiwania i ustalenia miejsca katastrofy, zabezpieczenia miejsca rozbicia się statku powietrznego oraz podjęcia działań zmierzających do odnalezienia ewentualnych rozbitków. Niezwłocznie po otrzymaniu sygnału, Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy udał się na wskazaną pozycję i podjął poszukiwania, zgodnie z otrzymanym sygnałem. W trakcie wykonywanych czynności, udało się odnaleźć poszkodowanego, któremu udzielono pierwszej pomocy medycznej. Oznaczono także miejsce i wskazano jego koordynaty załodze śmigłowca W-3WARM, która podjęła poszkodowanego za pomocą noszy, w trakcie zawisu śmigłowca - podaje BLMW. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: BLMW

Wczytuję komentarze...

Coraz więcej jachtów „made in Poland”

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Coraz więcej jachtów „made in Poland” to jednostki ze stoczni z polskim kapitałem, a nie jedynie u nas produkowane - mówi Wojciech Nowicki z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W Polsce co roku wytwarzanych jest ok. 22 tys. jednostek pływających, co daje nam pozycję europejskiego lidera.

"Jachty i łodzie to sektor polskiej rodzimej gospodarki, który na arenie międzynarodowej uznawany jest za wzór jakości i innowacyjności. Jachty z naszych stoczni są regularnie doceniane w prestiżowych branżowych konkursach, zdobywają nominacje i nagrody" - podkreśla Wojciech Nowicki, ekspert ds. branży jachtowej w PAIH. Jak wskazuje, coraz więcej jachtów „made in Poland” to jachty ze stoczni z polskim kapitałem, a nie jedynie w Polsce produkowane.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizuje podczas tegorocznych targów Wiatr i Woda w Gdyni w dniach 18-20 lipca 2019 r. misję przyjazdową (tzw. study tour) dla inwestorów z branży jachtów i łodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

"USA są ważnym rynkiem eksportowym, warto więc utrwalać pozytywny wizerunek jachtów i łodzi z Polski. Natomiast Chiny to przestrzeń dla sektora jachtowego wciąż mało odkryta – kto pierwszy zakorzeni się w tamtejszej świadomości jako producent wysokojakościowych jednostek, ten zyska bardzo wiele" - mówi Nowicki.

Według szacunków PAIH w Polsce każdego roku produkowanych jest ok. 22 tys. jednostek pływających, co daje nam pozycję europejskiego lidera produkcji. "Zostawiamy w tyle kraje mocno kojarzone z branżą, takie jak Norwegia, Holandia czy Francja" - wskazuje Nowicki.

Dodaje, że około 95 proc. produkcji jest eksportowana co oznacza, że jachty produkowane w Polsce "cieszą się niezmiennym – rosnącym od 2009 roku – wysokim międzynarodowym uznaniem". Powstaje również coraz więcej stoczni z polskim kapitałem, które bez kompleksów walczą na najważniejszych światowych targach o zagranicznych klientów – i robią to z powodzeniem - dodał ekspert.

Jak wskazuje PAIH, zagraniczni inwestorzy podczas targów w Gdyni wezmą udział w wydarzeniach, w ramach których poznają potencjał polskiego przemysłu jachtowego. "W programie znalazły się m.in. odwiedziny wybranych stoczni, spotkania biznesowe z polskimi przedsiębiorcami, a także testy jednostek żaglowych oraz motorowych" - wyjaśnia Agencja. Jednostki udostępnione do testów to: N’Fun 30, Maxus evo 24, Caravela 950 (jacht, na którym kapitan Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs dookoła świata), Balt Tytan 918, Parker 110 Monaco (zdobywca nagród: Best of Boats na Targach w Berlinie w 2018 r. i Jacht Roku w Polsce 2019), Parker 850 Voyager, Futura 36, Northman 1200, Emzi 767 Classic oraz Diamond 550.

PAIH przypomina, że w ubiegłorocznej misji uczestniczyli przedsiębiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rosji. "ZEA - organizator Światowej Wystawy Expo 2020 – to kraj, w którym docenia się możliwości bardzo dużej personalizacji luksusowych łodzi polskich producentów. Natomiast Rosja to wielki, sąsiadujący z Polską rynek, o który warto walczyć w każdej branży" - zaznacza Nowicki.

Dodano, że ubiegłoroczna misja była okazją dla polskich przedsiębiorców do nawiązania relacji biznesowych, szczególnie z przedstawicielami ZEA. Nowicki liczy, że tegoroczne spotkania w ramach targów Wiatr i Woda przyczynią się do utrwalenia marki polskich łodzi na kolejnych rynkach. "Ale pozwoli także budować wizerunek kraju silnego gospodarczo, dostarczającego najwyższą światową jakość produkcji. W omawianym sektorze jak w żadnym innym, działa zasada sprzężenia zwrotnego: Polska promuje jachty, a jachty budują wizerunek silnej polskiej gospodarki" - podsumowuje ekspert.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl