Strategiczne manewry w 43. Bazie

/ http://blmw.wp.mil.pl/pl/1_515.html

  

W dniach 8 -10 maja na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia – Babie Doły odbyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne, będące przygotowaniem do zbliżającego się największego tegorocznego ćwiczenia wojska polskiego pk. DRAGON-19 oraz ćwiczeń Dowódcy Brygady Lotnictwa MW: KORMORAN-19 i SZKWAŁ-19.

Jak informuje oficjalny portal Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w trakcie ćwiczenia doskonalono umiejętności taktyczne dowódców oraz zasady współdziałania wydzielonych sił i środków jednostki z siłami 3. Flotylli Okrętów oraz ogniwami pozamilitarnymi. Ćwiczono także praktyczne umiejętności załóg lotniczych śmigłowców SH-2G, w poszukiwaniu okrętu podwodnego oraz śmigłowców W-3WARM, w zakresie ratownictwa morskiego i lądowego. W ramach poszczególnych epizodów ćwiczono m. in. praktyczny rekonesans dróg przemieszczenia na inne lotnisko, rozwinięcie sił i środków łączności w warunkach polowych oraz praktyczne umiejętności plutonu chemicznego w zakresie rozpoznania i likwidacji skażeń.

W ramach ćwiczenia dowódca 43. Bazy zaprosił do współpracy również żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dla których zaplanowano wykonanie zadania w trakcie epizodu ratownictwa lądowego, z załogą śmigłowca W-3WARM, oraz epizod awaryjnego zasilania jednego z budynków bazy - czytamy. 

W ramach postawionego zadania grupa Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo - Ratowniczego otrzymała sygnał, że kontrolerzy ruchu lotniczego na lotnisku Oksywie utracili łączność z lądującym samolotem M28B 1R, a jego zobrazowanie na stacji radiolokacyjnej przestało istnieć. W ramach istniejących procedur żołnierze otrzymali zadanie poszukiwania i ustalenia miejsca katastrofy, zabezpieczenia miejsca rozbicia się statku powietrznego oraz podjęcia działań zmierzających do odnalezienia ewentualnych rozbitków. Niezwłocznie po otrzymaniu sygnału, Zespół Poszukiwawczo - Ratowniczy udał się na wskazaną pozycję i podjął poszukiwania, zgodnie z otrzymanym sygnałem. W trakcie wykonywanych czynności, udało się odnaleźć poszkodowanego, któremu udzielono pierwszej pomocy medycznej. Oznaczono także miejsce i wskazano jego koordynaty załodze śmigłowca W-3WARM, która podjęła poszkodowanego za pomocą noszy, w trakcie zawisu śmigłowca - podaje BLMW. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: BLMW

Wczytuję komentarze...

„Polska nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań” - podkreśla premier. „Nie ma na to naszej zgody”

/ twitter.com/pisorgpl

  

- Chcę z całą mocą podkreślić, że Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody – powiedział na lubuskiej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Gorzowie Wlkp. premier Mateusz Morawiecki.

Podjęliśmy się naprawy życia w wymiarze polityki zagranicznej i tutaj chcę z cała mocą podkreślić dwie rzeczy, obie dość głośne ostatnio. Jedna oczywiście o wymiarze strategicznym i historycznie kluczowym dla Polski - otóż mimo różnych wezwań z różnych stron, wewnątrz Polski, spoza Polski przede wszystkim, chcę z cała mocą podkreślić: Polska jako główna, najwięcej cierpiąca ofiara w czasie II wojny światowej, nie będzie płacić nikomu żadnych odszkodowań. Nie ma na to naszej zgody

 – powiedział premier na spotkaniu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy ponieśli gigantyczną ofiarę za wolność całej Europy i to im należą się odszkodowania a nie innym. Zapewniał, że nie będzie zgody na fałszywą politykę historyczną.

Premier nawiązał również do niedawnego ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego i przypomniał, że jego rząd potępił ten atak.

[polecam:https://niezalezna.pl/272168-atak-na-marka-magierowskiego-w-tel-awiwie-ambasada-zapis-z-monitoringu-obala-twierdzenia-napastnika]

Jak postąpili nasi konkurenci polityczni? Ja przecierałem oczy ze zdumienia (...) bo dwudziestu kilku ambasadorów z czasów Platformy Obywatelskiej i SLD potępiło nas za potępienie tego ataku. (...) To znaczy, jak na tym ma polegać i tak, na tym polegała polityka historyczna naszych poprzedników, że uszy po sobie i nie domagać się prawdy historycznej, jak na tym polegała polityka gospodarcza - poklepać po plecach, czy dać się poklepać po plecach i nie walczyć o swoje, nie mówić głośno prawdy, nie domagać się uznania naszych racji, to wiemy jak mizerne były tego rezultaty. Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o prawdę historyczną i o nasze interesy w Brukseli

– powiedział premier.

 

Dodał, że ta walka wymaga najlepszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego, a takich – jak przekonywał - PiS ma w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim (nr 13). Liderem tej listy jest szef MSWiA Joachim Brudziński, kandyduje z niej również m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl