USA oferują Indiom system THAAD

/ flickr.com

  

Stany Zjednoczone zaoferowały Indiom sprzedaż systemów obrony powietrznej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) oraz Patriot Advance Capability (PAC-3). Ma być to przeciwwaga dla rosyjskich zestawów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych S-400 Triumf, których zakup przez Indie jest realizowany - informuje portal Hindustan Times.

Mimo sprzeciwu ze strony USA, w ubiegłym roku indyjska Rada Zakupów Obronnych (Defence Acquisition Council - DAC) zatwierdziła kupno od Rosji za 5.5 mld dolarów 5 systemów obrony powietrznej S-400.

Aby powstrzymać realizację tej umowy Waszyngton straszy rząd w New Delhi możliwością nałożenia sankcji w ramach ustawy Countering American Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA), które uchwalone zostały przez Kongres za wpływanie przez Rosję na wybory prezydenckie z roku 2016. W zamian za porzucenie pomysłu zakupu systemów S-400 USA proponuje sprzedaż Indiom systemów obrony powietrznej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) oraz Patriot Advance Capability (PAC-3). Nie wiadomo, ile dokładnie pochłonąć miałyby dostawy amerykańskiego systemu obrony powietrznej do Indii. Jednak według informacji CNBC jedna bateria systemu miałaby THAAD złożona z 6 wyrzutni kosztować około 3 mld dolarów. Warto przypomnieć, że Królestwo Arabii Saudyjskiej w ubiegłym roku zakupiło 44 wyrzutnie  THAAD i pociski do nich za około 15 mld dolarów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Posłowie PO-KO twierdzili, że chcą komisji ws. pedofilii. Kiedy ta powstaje, mówią: "Nie poprzemy"

Borys Budka / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie komisji badającej przypadki pedofilii, o co przecież zabiegali posłowie PO-KO. Reakcja zdumiewa - Borys Budka powiedział, że liczą się tylko ich propozycje, "a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał". Zdradził też, że PO-KO nie poprze żadnego rządowego pomysłu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż zapadła decyzja o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Komisja ma zajmować się przypadkami pedofilii we wszystkich środowiskach, nie tylko osób duchownych, ale też artystycznych i nauczycielskich. Szczegóły dotyczące powołania komisji mają zostać przedstawione wkrótce.

Szef rządu zaprosił do współpracy opozycję, która głośno apelowała o potrzebie powołania takiej komisji. Jednak teraz Borys Budka z klubu PO-KO ma inne zdanie. Według niego państwową komisję, która zajęłaby się badaniem przypadków pedofilii, powinien powołać Sejm, nie rząd.

"To musi być komisja składająca się z profesjonalistów, ale niezależnych, stąd nasza propozycja, by byli to sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz przedstawiciele ofiar. Natomiast nie mogą być to politycy"

- wskazał Budka.

Borys Budka ocenił, że dzisiejsza deklaracja szefa rządu to "puste słowa" i "próba odwlekania w czasie" rozwiązania problemu pedofilii w Kościele. W zamian proponuje... zwołanie Sejmu i przyjęcie wszystkiego, co deklaruje PO.

"My mówimy: leży nasza propozycja na stole, zwołajmy Sejm, przyjmijmy te rozwiązania i koniec, a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał. Ten rząd stracił jakąkolwiek wiarygodność, że ta sprawa zostanie wyjaśniona"

- uważa wiceszef PO.

Ale to nie koniec. Budka zaznaczył, że na poparcie Platformy nie może liczyć... żaden pomysł komisji, którą mieliby powołać politycy obozu Prawa i Sprawiedliwości - czy to premier Morawiecki czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl