Prezydent prosi o działania ws. muzeum

/ twitter.com/prezydentpl

  

- Poprosiłem prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej o działania w sprawie przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Jest ono nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale też bardzo ważnym świadectwem historii Europy - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Ueli Maurerem.

Prezydenci spotkali się w Warszawie z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

Andrzej Duda poinformował, że poprosił Maurera, aby podjął działania, które umożliwią przetrwanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

To jest niezwykle ważne. Bardzo byśmy chcieli, żeby mogło ono nadal funkcjonować w zamku w Rapperswilu i bardzo byśmy chcieli, aby mogło ono nadal funkcjonować, jako Muzeum Polskie

 - mówił.

Wskazał, że Muzeum Polskie w Rapperswilu jest nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale także bardzo ważnym świadectwem historii Europy.

Prezydent zaznaczył, że strona polska zdaje sobie sprawę, że ws. muzeum decyzje podejmują władze samorządowe.

Ale prosiłem o wsparcie, bo ono - ze strony głowy państwa - zawsze jest bardzo ważne, symboliczne i znaczące. Mam nadzieję, że prezydent (...) tego wsparcia udzieli

 - powiedział.

Andrzej Duda dodał, że z Maurerem rozmawiał też m.in. o pogłębianiu współpracy Polski i Szwajcarii, o Inicjatywie Trójmorza, a także o kwestiach europejskich i o Ukrainie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Siedemdziesiąt ofiar zamachu

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

Ponad 70 osób zginęło dziś podczas ataku na obóz wojskowy w miejscowości Inates na zachodzie Nigru, niedaleko granicy z Mali - podały miejscowe źródła. To najkrwawszy atak terrorystyczny w tym kraju od 2015 roku.

Agencja AFP, powołując się na źródła, informuje że terroryści ostrzelali obóz pociskami i moździerzami, a w wyniku ostrzału wybuchało paliwo, co przyczyniło się do dużej liczby ofiar.

„Prezydent Republiki i dowódca sił zbrojnych Mahamadou Issoufou przerwał udział w odbywającej się w Egipcie konferencji na temat trwałego pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju w Afryce, aby powrócić do Niamey po tragedii w Inates”

- przekazało biuro prezydenckie na Twitterze.

AFP przypomina, że we wtorek rząd Nigru przedłużył na trzy miesiące stan wyjątkowy w kilku departamentach, który trwa tam od 2017 r. Środek ten daje dodatkowe uprawnienia siłom bezpieczeństwa w walce z organizacjami dżihadystycznymi.

Północ regionu Tahoua i sąsiedni region Tillaberi są coraz częściej areną działań dżihadystów, którzy przedostają się tam z Mali. Nieszczelne granice między Nigrem, Mali i Burkina Faso powodują, że filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego zintensyfikowały w tym roku ataki na tamtejsze cele wojskowe i cywilne. W październiku br. organizacjom humanitarnym zakazano odwiedzania niektórych tamtejszych obszarów bez eskorty wojskowej.

Niger również stoi w obliczu zagrożenia na południowym wschodzie ze strony dżihadystów z Boko Haram i grupy związanej z IS, które mają siedzibę w Nigerii, ale często dokonują ataków w sąsiednim Nigrze, Czadzie i Kamerunie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl