Już dziś rząd zajmie się zmianami w Kodeksie karnym. Będzie zaostrzenie przepisów dotyczących pedofilii

/ twitter.com/PremierRP

  

- Być może już dziś rząd rozpatrzy projekt dot. zaostrzenia kary za czyny pedofilskie oraz likwidujący ich przedawnienie - zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Informacje potwierdziła rzecznik rządu, która przekazała, że rząd zajmie się dziś zmianami w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących pedofilii.

Wicepremier Jarosław Gowin komentując w rozmowie w radiowej Trójce film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w polskim Kościele, powiedział, że czeka na konkretne działania ze strony polskiego Kościoła - rozumianego instytucjonalnie.

W reakcji na film politycy zaproponowali zmiany w prawie karnym. Obecnie Kodeks karny stanowi, że "kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12". Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że przygotowane zostały zmiany w Kodeksie karnym, przewidujące wyższe kary za obcowanie z osobą małoletnią.

Być może już dzisiaj podczas posiedzenia rządu ten projekt będzie rozpatrywany, podobnie jak propozycja Grzegorza Schetyny, żeby zlikwidować przedawnienie zbrodni, jaką jest pedofilia

- mówił.

W ocenie Gowina propozycja lidera PO zakładająca likwidację przedawnienia w przypadku przestępstw pedofilskich "to jest jedna z propozycji, które warto rozważyć."

Wicepremier dodał, że resort sprawiedliwości od dawna pracuje nad "odpowiednimi rozwiązaniami". Przypomniał, że rząd obecnej kadencji do tej pory zaostrzył kary za czyny pedofilskie i stworzył regestr pedofilów.

Gowin, pytany jakie działania należy podjąć wobec sprawców aktów pedofilskich, powiedział:

Po pierwsze działania kanoniczne w stosunku do żyjących jeszcze sprawców. Oni powinni ponieść i zaczynają ponosić, szkoda że z opóźnieniem, konsekwencje kościelne.

W przypadku tych księży pedofilów problem nie polega na tym, czy oni zostali skazani na kary zbyt łagodne czy dostatecznie surowe. Problem polega na tym, że w ogóle nie zostali skazani. Jeżeli ich spotykały sankcje, to tylko kościelne - to dobrze, ale sankcje kościelne w przypadku zbrodni, którą jest pedofilia, są niewystarczające

- dodał.

Gowin podkreślił, że jeżeli ktoś celowo chronił pedofilów "to powinien ponieść konsekwencje kościelne, ale także konsekwencje karne".

Wicepremier powiedział, że dostrzega próby politycznego wykorzystywania kwestii pedofilii w Kościele. Jako przykład wskazał propozycję PO, aby w Sejmie kolejnej kadencji powołać komisję ds. pedofilii.

To jest przykład instrumentalizowania politycznego. Bardzo bym prosił wszystkich moich kolegów polityków, niezależnie od tego, z której są partii, żebyśmy tej sprawy w kampanii wyborczej nie wykorzystywali, bo to jest tylko potęgowanie zła, które się dokonało. Pozwólmy z jednej strony działać Kościołowi. To muszą być działania szybkie, naprawdę nie ma tutaj ani dnia na zwłokę, i pozwólmy działać instytucjom państwowym

 - podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl