Poznań zamieni się w miasto poetów

Impreza potrwa do 18 maja / fot. Pixabay

  

Festiwal Poznań Poetów to, jak podkreślają organizatorzy, jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. We wtorek w Poznaniu rozpoczyna się 9. edycja. Wśród gości wydarzenia będzie m.in. Dorota Masłowska i Andrzej Stasiuk.

W trakcie pięciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 20 wydarzeń - wśród nich sesja krytycznoliteracka, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, a także czytanie wierszy i warsztaty dla uczniów oraz studentów.

Jak wyjaśnił kurator wydarzenia prof. Piotr Śliwiński, w trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 Poznań Poetów poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia "bruLionu" oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem festiwalu będzie więc pytanie o młodość: "Młodość ocalona? Młodość ocalająca?".

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. dwudniowe seminarium krytycznoliterackie "Nowe i (za)wracające - w poezji dzisiejszej" poświęcone zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych: "Poezja po szkole nowojorskiej", "Tłumaczenie kobiet", "Jak być młodym poetą/ młodą poetką i po co?".

W trakcie festiwalu po raz piąty zostanie przyznana Poznańska Nagroda Literacka, która wręczana jest w dwóch kategoriach: im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy poetyckie: Konkurs im. Klemensa Janickiego - na książkę poetycką, oraz konkurs "Sztuka kochania wiersza" - konkurs na interpretację wiersza Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Pięciodniowe wydarzenie zakończą 3. Mistrzostwa Polski Slamerów.

Kierownik zespołu ds. literatury CK Zamek Joanna Przygońska podkreśliła, że w trakcie festiwalu "warto zwrócić uwagę na spotkanie z młodymi poetami - "Wieczór debiutów", przedpremierową prezentację wspólnego poematu Marcina Barana i Marcina Sendeckiego - "3 kwadranse wiersza", "Koniec wakacji", spotkanie z wybitnymi poetkami; Barbarą Klicką, Klarą Nowakowską, Martą Eloy Cichocką, Joanną Roszak, oraz na spotkanie z gośćmi z zagranicy, którymi będą: Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van hee z Belgii oraz Ariko Kato z Japonii".

Z kolei w ramach wieczoru "Pod pozorem prozy", festiwalowa publiczność będzie mogła się spotkać z Dorotą Masłowską, Markiem Bieńczykiem i Andrzejem Stasiukiem. W tym roku Poznań Poetów jest festiwalem partnerskim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Jak poinformowali organizatorzy, ze względu na brak dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku wstęp na festiwalowe wydarzenia jest płatny; cena karnetu wynosi 10 zł. Z opłaty zwolnieni są uczniowie i studenci. Tegoroczny Festiwal potrwa do 18 maja. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Onkologia otrzymała nowy akcelerator

/ pixabay.com/corgaasbeek

  

Opolskie Centrum Onkologii otrzymało nowy akcelerator używany do leczenia chorób nowotworowych. Jak informuje opolski urząd marszałkowski, koszt nowego urządzenia to 8,4 mln złotych, z czego 85 proc. pokryło Ministerstwo Zdrowia, a pozostałą część samorząd województwa.

Jak informuje Violetta Ruszczewska z opolskiego urzędu marszałkowskiego, do tej pory Opolskie Centrum Onkologii korzystało z trzech alceleratorów, w tym 10-letniego aparatu, który wymagał wymiany. Codziennie z terapii radiologicznej w OCO korzysta 30 pacjentów, co w skali roku daje około 1000 zabiegów.

Nowy akcelerator to najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Może on emitować wiązki promieniowania bez filtra spłaszczającego, dzięki czemu moc dawki promieniowania znacząco wzrasta, a to z kolei pozwala skrócić czas napromieniania. To bardzo zaawansowane technicznie rozwiązanie, pozwala też dokładniej trafić wiązką promieniowania w obszar guza nowotworowego, ponieważ im krócej pacjent leży, tym mniejsza szansa, że się poruszy i zmieni swoją pozycję na stole w trakcie napromieniania. Dzięki temu zabieg jest dokładniejszy.

Klasyczny seans terapeutyczny trwa od 15 minut do pół godziny. OCO posiada już w swoich zasobach nowoczesny akcelerator, kupiony w 2016 r.. Pozwala on na prowadzenie radioterapii klasycznej oraz radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii. Nowy sprzęt posiada bliźniacze rozwiązania, co pozwoli na przechodzenie pacjentów między aparatami przy zachowaniu ciągłości i standardów leczenia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl