Poznań zamieni się w miasto poetów

Impreza potrwa do 18 maja / fot. Pixabay

  

Festiwal Poznań Poetów to, jak podkreślają organizatorzy, jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. We wtorek w Poznaniu rozpoczyna się 9. edycja. Wśród gości wydarzenia będzie m.in. Dorota Masłowska i Andrzej Stasiuk.

W trakcie pięciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 20 wydarzeń - wśród nich sesja krytycznoliteracka, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, a także czytanie wierszy i warsztaty dla uczniów oraz studentów.

Jak wyjaśnił kurator wydarzenia prof. Piotr Śliwiński, w trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 Poznań Poetów poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia "bruLionu" oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem festiwalu będzie więc pytanie o młodość: "Młodość ocalona? Młodość ocalająca?".

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. dwudniowe seminarium krytycznoliterackie "Nowe i (za)wracające - w poezji dzisiejszej" poświęcone zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych: "Poezja po szkole nowojorskiej", "Tłumaczenie kobiet", "Jak być młodym poetą/ młodą poetką i po co?".

W trakcie festiwalu po raz piąty zostanie przyznana Poznańska Nagroda Literacka, która wręczana jest w dwóch kategoriach: im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy poetyckie: Konkurs im. Klemensa Janickiego - na książkę poetycką, oraz konkurs "Sztuka kochania wiersza" - konkurs na interpretację wiersza Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Pięciodniowe wydarzenie zakończą 3. Mistrzostwa Polski Slamerów.

Kierownik zespołu ds. literatury CK Zamek Joanna Przygońska podkreśliła, że w trakcie festiwalu "warto zwrócić uwagę na spotkanie z młodymi poetami - "Wieczór debiutów", przedpremierową prezentację wspólnego poematu Marcina Barana i Marcina Sendeckiego - "3 kwadranse wiersza", "Koniec wakacji", spotkanie z wybitnymi poetkami; Barbarą Klicką, Klarą Nowakowską, Martą Eloy Cichocką, Joanną Roszak, oraz na spotkanie z gośćmi z zagranicy, którymi będą: Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van hee z Belgii oraz Ariko Kato z Japonii".

Z kolei w ramach wieczoru "Pod pozorem prozy", festiwalowa publiczność będzie mogła się spotkać z Dorotą Masłowską, Markiem Bieńczykiem i Andrzejem Stasiukiem. W tym roku Poznań Poetów jest festiwalem partnerskim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Jak poinformowali organizatorzy, ze względu na brak dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku wstęp na festiwalowe wydarzenia jest płatny; cena karnetu wynosi 10 zł. Z opłaty zwolnieni są uczniowie i studenci. Tegoroczny Festiwal potrwa do 18 maja. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie milkną echa po skandalicznej wypowiedzi Hartmana. „Powinien stracić miejsce pracy!”

"Studio Prasowe" / screenshot/ Telewizja Republika

  

W programie Adriana Stankowskiego, emitowanym na antenie Polskiego Radia 24 i Telewizji Republika, dyskutowano m.in. na temat niedawnej wypowiedzi Jana Hartmana, który stwierdził, że "w 1920 roku to Polska napadła na Rosję". - Człowiek, który głosi tego typu tezy powinien być otoczony powszechnym ostracyzmem i powinien stracić miejsce pracy, w którym w tej chwili pracuje - mówił Jacek Łęski w "Studiu Prasowym".

Profesor Jan Hartman, znany lewicowy ideolog, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi, w Święto Wojska Polskiego, postanowił być pierwszoplanową postacią w mediach społecznościowych. Naukowiec stwierdził, że... w 1920 roku to Polska napadła na Rosję. Ten temat najbardziej rozgrzewał emocje w dzisiejszym programie "Studio Prasowe".

[polecam:https://niezalezna.pl/283849-kolejna-prowokacja-skandaliczny-wpis-hartmana-zasugerowal-ze-polacy-napadli-na-rosje]

"Jan Hartman jest, jeśli się nie mylę, kierownikiem katedry etyki w Uniwersytecie Jagiellońskim jednej z największych i najbardziej szacownych instytucji polskiej nauki i człowiek, który ma tego rodzaju funkcję, który publicznie występuje, który publicznie jest na tych salonach opozycyjnych fetowany – on wygłasza tezę bolszewicką, sto lat po bitwie warszawskiej"

- podkreślił Jacek Łęski.

"To nie jest kuriozum, tylko to świadczy o jakiejś patologii polskiego życia publicznego. Człowiek, który głosi tego typu tezy powinien być otoczony powszechnym ostracyzmem i powinien stracić miejsce pracy, w którym w tej chwili pracuje. Tak uważam"

- dodał dziennikarz TVP.Info.

Łęski dodał, że jego zdaniem powinno się eliminować z życia publicznego ludzi, którzy propagują ideologię nazistowską i faszystowską. – Mamy to w polskim prawie – mówił.

"Przez to, że taki Hartman potrafi takie rzeczy publicznie opowiadać i się na to nie reaguje, to potem tego typu rzeczy [o tym, że to Polacy zaatakowali Rosję – red.] są powtarzane przez ludzi, którzy nie znają historii"

- wskazał dziennikarz, dodając, że w taki właśnie sposób szerzy się bolszewicka propaganda. - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego powinien w trybie dyscyplinarnym zająć się ta sprawą - ocenił Łęski.


Skandaliczna wypowiedź ws. polskiej napaści na Rosję, nie jest pierwszą wypowiedzią Hartmana, która budzi ogromne kontrowersje. W przeszłości "zasłynął" on m.in. stwierdzeniem, że należy rozważyć dyskusję o legalizacji związków kazirodczych, szerokim echem odbiły się też jego wypowiedzi o "zdradzie Żydów". A w ostatnim czasie? Prof. Hartman stanął w obronie dziennikarza Kamila Durczoka, który pod wpływem alkoholu (2,6 promila) spowodował kolizję na autostradzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl