Dla Platformy komisja ds. VAT to zemsta. Rzecznik rządu przypomniała o pewnym fakcie

Joanna Kopcińska / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Dziś komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą premier, obecnie wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz. Platforma przekonuje, że powołanie komisji, to zemsta polityczna. – Jeżeli PO mówi cały czas, że jest to zemsta, to ja cały czas będę powtarzała o tej gigantycznej luce VAT, która w latach 2008-2015 była - powiedziała w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Kopcińska.

Wiceszef komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński, celem przesłuchania będzie m.in. ustalenie jej wpływu na podejmowanie istotnych decyzji dotyczących systemu podatkowego. "Chciałbym się np. dowiedzieć, dlaczego zniknął z harmonogramu prac rządu projekt ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania" - powiedział.

Ewa Kopacz pełniła urząd prezesa Rady Ministrów w latach 2014-2015, wcześniej - w latach 2007–2011 - była ministrem zdrowia. W latach 2014-2016 pełniła funkcję przewodniczącej Platformy Obywatelskiej.
Rzecznik rządu pytana o to przesłuchanie wspomniała o luce VAT z lat 2008-2015.

Dzisiaj jest przesłuchanie Ewy Kopacz. Pracuje komisja. Przedstawimy opinii publicznej, dlaczego tych 250 mld zł z VAT wtedy nie odzyskano. Gdyby to się stało, bylibyśmy dziś w zupełnie innej sytuacji

– podała polityk PiS.

"Te abstrakcyjne 250 mld zł, które można było przeznaczać na polską rodzinę, polskiego seniora, na polskie dziecko. Niestety nie robiono tego, bo tych pieniędzy nikt z nas nie zobaczył. I te 160 stadionów narodowych, które można było za to wybudować" – przywołuje to często, bo to obrazuje, o jak wielkich pieniądzach mówimy – oceniła Kopcińska.

Zaznaczyła, że pieniądze odzyskiwane z luki VAT, to konkretne sumy.

„Rząd PiS wyrównuje szanse, umożliwiamy innym równy start. W Unii Europejskiej też będziemy walczyli o to, żeby Polak była tak samo traktowany jak Niemiec i Francuz. Żeby tyle samo zarabiał, miał podobne warunki pracy"

– powiedziała rzecznik rządu.

– Państwo polskie w latach poprzednich nie poradziło sobie skutecznie z mafiami vatowskimi i należy wyjaśnić dlaczego tak się stało, że te skargi składane przez polskich przedsiębiorców leżały, kurzyły się i nie podjęto skutecznej walki

– dodała.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma ona zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Były partner biznesowy Poroszenki zatrzymany

Siedziba NABU / Автор: Mr.Rosewater - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56810094

  

Na Ukrainie zatrzymano dzisiaj byłego zastępcę sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeha Hładkowskiego, który w przeszłości był partnerem biznesowym poprzedniego prezydenta kraju Petra Poroszenki.

Hładkowski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU) przy próbie opuszczenia Ukrainy na jednym z kijowskich lotnisk - podały media z powołaniem na źródła.

Informację tę potwierdziło następnie samo NABU; jego biuro prasowe poinformowało, iż Hładkowskiego zatrzymano w związku z podejrzeniem o nadużycie stanowiska służbowego.

Hładkowski był bohaterem skandalu korupcyjnego, który wybuchł na Ukrainie w trakcie kampanii przed wiosennymi wyborami prezydenckimi, w których Poroszenko ubiegał się o reelekcję.

Sprawa związana była z przemytem części zamiennych do sprzętu wojskowego z Rosji oraz ich sprzedaży po zawyżonych cenach państwowemu koncernowi zbrojeniowemu Ukroboronprom. Według mediów w aferę zamieszany był m.in. Hładkowski, który w tym czasie był zastępcą sekretarza RBNiO. W wyniku skandalu Hładkowski stracił to stanowisko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl