Dla Platformy komisja ds. VAT to zemsta. Rzecznik rządu przypomniała o pewnym fakcie

Dziś komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą premier, obecnie wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej Ewę Kopacz. Platforma przekonuje, że powołanie komisji, to zemsta polityczna. – Jeżeli PO mówi cały czas, że jest to zemsta, to ja cały czas będę powtarzała o tej gigantycznej luce VAT, która w latach 2008-2015 była - powiedziała w rozmowie z Dorotą Kanią na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Kopcińska.

Joanna Kopcińska
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Wiceszef komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński, celem przesłuchania będzie m.in. ustalenie jej wpływu na podejmowanie istotnych decyzji dotyczących systemu podatkowego. "Chciałbym się np. dowiedzieć, dlaczego zniknął z harmonogramu prac rządu projekt ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania" - powiedział.

Ewa Kopacz pełniła urząd prezesa Rady Ministrów w latach 2014-2015, wcześniej - w latach 2007–2011 - była ministrem zdrowia. W latach 2014-2016 pełniła funkcję przewodniczącej Platformy Obywatelskiej.
Rzecznik rządu pytana o to przesłuchanie wspomniała o luce VAT z lat 2008-2015.

Dzisiaj jest przesłuchanie Ewy Kopacz. Pracuje komisja. Przedstawimy opinii publicznej, dlaczego tych 250 mld zł z VAT wtedy nie odzyskano. Gdyby to się stało, bylibyśmy dziś w zupełnie innej sytuacji

– podała polityk PiS.

"Te abstrakcyjne 250 mld zł, które można było przeznaczać na polską rodzinę, polskiego seniora, na polskie dziecko. Niestety nie robiono tego, bo tych pieniędzy nikt z nas nie zobaczył. I te 160 stadionów narodowych, które można było za to wybudować" – przywołuje to często, bo to obrazuje, o jak wielkich pieniądzach mówimy – oceniła Kopcińska.

Zaznaczyła, że pieniądze odzyskiwane z luki VAT, to konkretne sumy.

„Rząd PiS wyrównuje szanse, umożliwiamy innym równy start. W Unii Europejskiej też będziemy walczyli o to, żeby Polak była tak samo traktowany jak Niemiec i Francuz. Żeby tyle samo zarabiał, miał podobne warunki pracy"

– powiedziała rzecznik rządu.

– Państwo polskie w latach poprzednich nie poradziło sobie skutecznie z mafiami vatowskimi i należy wyjaśnić dlaczego tak się stało, że te skargi składane przez polskich przedsiębiorców leżały, kurzyły się i nie podjęto skutecznej walki

– dodała.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma ona zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Ewa Kopacz #komisja ds. VAT #Joanna Kopcińska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo