89. urodziny aligatorzycy Marty

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/JamesDeMers

  

Pochodząca z Luizjany w USA i od 59 lat mieszkająca w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) samica aligatora missisipijskiego o imieniu Marta obchodzi 89-urodziny. To najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych, a przy tym - z doświadczeniem filmowym.

W 1970 r. Marta zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowym już filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka” - komedii kryminalnej o super bohaterze Asie, detektywie wyjaśniającym tajemnicę znikającej w Warszawie wody podczas letnich upałów. Dziesięć lat wcześniej trafiła do ogrodu zoologicznego w Płocku, dzięki Polonii z USA i Argentyny.

Jak poinformowała Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo, uroczyste przyjęcie z okazji jubileuszu Marty zaplanowano tam na sobotę 18 maja. Będą m.in. urodzinowe torty, jeden dla gości, zwłaszcza tych najmłodszych - słodki w kształcie krokodyla, a drugi - dla jubilatki, przygotowany z jej ulubionych przysmaków, ryb i owoców morza.

Marta pochodzi z nieistniejącego już Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w 1930 r. Do zoo w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 r. wraz z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA inżyniera Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na "Akcję Krokodyl", polegającą na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla naszego ogrodu zoologicznego 

– wyjaśnia Kowalkowska.

Jak przyznaje, "Marta nigdy niestety nie zaakceptowała Pedro", który z tego powodu - w grudniu 1960 r. -opuścił Płock i zamieszkał w zoo we Wrocławiu. "Jeszcze kilka razy próbowano łączyć Martę z innymi samcami aligatora, ale także bez powodzenia. Żaden z nich jej się nie spodobał. Ostatecznie uznano, że Marta woli wieść życie samotnicy" – opowiada Kowalkowska.

Wspomina także o epizodzie "gwiazdy filmowej" w długim życiu aligatorzycy, która już wtedy mieszkała w płockim zoo.

Latem 1970 r. Marta zagrała rolę krokodyla Hermana w telewizyjnym, kultowym już filmie Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka". Film powstawał nad Zalewem Zegrzyńskim. W pewnym momencie pojawiła się obawa, że Marta może wybrać wolność. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Szczęśliwie, gdyż zapewne Marta nie przetrzymałaby zimowych chłodów 

– przypomina Kowalkowska.

Dodaje, że obecnie Marta mieszka w terrarium, które zostało ostatnio dwukrotnie powiększone. "Karmimy ją raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, płotkami czy leszczami. To bardzo łagodny krokodyl. Zawsze akceptuje opiekunów. W ostatnich latach jest może trochę mniej aktywna, ale zważywszy na jej wiek to chyba zrozumiałe" – podkreśla Kowalkowska.

Jak zapowiada, Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku rozpocznie oficjalne świętowanie 89. Urodzin Marty w sobotę 18 maja, w samo południe. Oprócz urodzinowych tortów i wspólnego odśpiewania "Sto lat" będą również warsztaty plastyczne, jubileuszowa foto galeria oraz konkursy z nagrodami, "wszystko w tematyce krokodylej".

Marta jest wyjątkowa. To rekordzistka, jeśli chodzi o długość życia, wobec czego każde jej urodziny bardzo nas cieszą i będziemy je obchodzić dotąd, dokąd Marta będzie z nami. A jak widać, dobrze jej się z nami mieszka 

– podkreśla Kowalkowska.

Aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość 3 do ponad 5 metrów i masę ciała nawet od 100 do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki ocenia skuteczność działań polskiej policji. Posłużył się szkolną skalą

/ twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji oraz w festynie rodzinnym i w Katowicach. "Nasze codzienne bezpieczeństwo jest w rękach policjantów i policjantek, którzy ofiarnie - często z narażeniem życia - dbają o bezpieczeństwo wszystkich Polaków" - powiedział. "To jest szóstka z plusem" - dodał.

Premier Morawiecki podziękował policjantom za ich codzienną służbę.

"Można oczywiście zmieniać ustawy, modernizować sprzęt i trzeba to robić, trzeba poprawiać regulacje, ale na końcu nasze codzienne bezpieczeństwo jest w waszych rękach. Jest w rękach polskich policjantów i policjantek, którzy ofiarnie - często z narażeniem życia - dbają o bezpieczeństwo wszystkich Polaków"

- podkreślił szef rządu.

"Dziękuję wam drodzy policjanci, dziękuję waszym rodzinom za wierną służbę Rzeczpospolitej, za wierną i wspaniałą służbę społeczeństwu polskiemu"

- oświadczył premier. 

"Spotykamy się w 100-lecie utworzenia kluczowej dla funkcjonowania państwa polskiego formacji. Spotykamy się w wielkie święto, w święto policji polskiej, ale wiemy doskonale, że policjanci nie działają od święta. Działają każdego dnia, nocy, w każdej chwili są obecni po to, aby zapewniać bezpieczeństwo Polakom"

- mówił szef rządu.

Nawiązywał też do niedawnych badań mówiących, że ponad 90 proc. mieszkańców Polski czuje się bezpieczna w swoim miejscu zamieszkania.

"To jest szóstka z plusem, jak byśmy powiedzieli językiem wystawiania cenzurek; znakomite osiągnięcie, które zawdzięczamy przede wszystkim polskiej policji, polskim policjantom"

- powiedział Morawiecki.

Jak dodał, ten wskaźnik poczucia bezpieczeństwa nie jest przypadkowy. "Tutaj szereg nowych rozwiązań, które wdrożyliśmy, jak przywracanie posterunków policyjnych (...) powoduje, że jest bliskość pomiędzy obywatelem, człowiekiem, a policjantem" - mówił premier. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl