Na pytanie, czy reforma sądownictwa jest potrzebna, 42 proc. ankietowanych opowiedziało się za opcją "zdecydowanie tak". "Raczej tak" wybrało 33,1 proc. respondentów. Negatywne zdanie ws. reformy wyraziło blisko 20 proc. ankietowanych (11,5 proc. - "raczej nie", 8,2 proc. - "zdecydowanie nie") 5,1 proc. biorących udział w badaniu nie wyraziło swojego zdania.

Ankietowani pytani byli również o to, czy obywatel powinien mieć wpływ (choćby pośrednio) na decyzje o obsadzie stanowisk sędziowskich. 46,3 proc. odpowiedziało twierdząco, przy założeniu, że będzie się to odbywało w sposób bezpośredni. Za wpływem za pośrednictwem przedstawicieli opowiedziało się z kolei 29 proc. 20,9 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie negatywnie, a 3,8 proc. nie wyraziło zdania.

Jak podkreślił w rozmowie z TVP Info minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro, z sondażu wynika, że Polacy wyraźnie dostrzegają jeden z największych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości, jakim według niego jest "nadmierny korporacjonizm".

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-29 kwietnia 2019 roku na próbie tysiąca osób.