53 wyroki dożywocia dla organizatora zamachów

/ FLICKR/Harold Litwiler/CC BY-ND 2.0

  

Sąd w Turcji orzekł 53 kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego wobec mężczyzny, który - jak twierdzą władze tego kraju - zaplanował w 2013 roku atak bombowy w pobliżu granicy z Syrią, w którym zginęło kilkadziesiąt osób. Poinformowała o tym turecka agencja prasowa Anatolia.

11 maja 2013 r. doszło do wybuchu dwóch samochodów pułapek w mieście Reyhanli w prowincji Hatay w południowo-wschodniej Turcji. Wówczas tureckie władze oskarżyły o ataki grupę lojalną wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Damaszek zaprzeczył jakoby był w to zaangażowany.

34-letni Yusuf Nazik jedną karę dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego otrzymał za zakłócenie jedności państwa, a 52 wyroki za zabicie 52 osób

- podała Anatolia.

Mężczyzna dodatkowo został skazany na 5306 lat i sześć miesięcy więzienia za różne inne przestępstwa, w tym usiłowanie zabójstwa 130 osób, członkostwo w zbrojnej organizacji terrorystycznej i przechowywanie materiałów wybuchowych na potrzeby działalności organizacji terrorystycznych.

Nazik został schwytany w Syrii, w kontrolowanym przez rząd regionie Latakia, przez członków Tureckiej Agencji Wywiadowczej (MIT) - informował we wrześniu 2018 roku przedstawiciel tureckich służb bezpieczeństwa.

W tym czasie agencja Anatolia podawała również, że Nazik przyznał się, że otrzymywał rozkazy od wywiadu syryjskiego, aby zaplanować atak w Turcji i że zorganizował transport materiałów wybuchowych. Dwadzieścia dwie osoby zostały uwięzione wcześniej w zeszłym roku w związku z atakiem z 2013 r.

W Reyhanli żyją tysiące syryjskich uchodźców. Po serii zamachów bombowych w regionie w 2013 r. Turcja zaostrzyła kontrole wzdłuż liczącej 900 km granicy z Syrią.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Turcja była jednym z największych zwolenników rebeliantów walczących z siłami rządu syryjskiego w czasie trwającego od ośmiu lat konfliktu w tym kraju. Turcja dała schronienie około 3,5 mln syryjskim uchodźców. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rozpoczął się 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Zdjęcie ilustracyjne / youtube.com/print screen

  

Korowód zespołów folklorystycznych reprezentujących regiony górskie z różnych stron świata przeszedł w niedzielę przez zakopiańskie Krupówki, inaugurując 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Grupy m.in. z Węgier, Turcji i Nepalu będą do piątku rywalizowały w Zakopanem o główne trofeum – Złotą Ciupagę.

„Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy” – powiedziała zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Na festiwalowej scenie zlokalizowanej na Równi Krupowej zaprezentują się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły - Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy i Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Zespoły będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach - autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku przygotowywane Dni Narodowe. W tym roku w wiosce festiwalowej swoją kulturę zaprezentują zespoły z Macedonii i Ukrainy. Ciekawie zapowiada się też środowy koncert zatytułowany „Muzyka Łuku Karpat”, który w tym roku zabierze widzów w muzyczną podróż po Karpatach śladem weselnych nut, a dodatkową atrakcją będzie pokaz góralskiej mody ślubnej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

Codziennie w wiosce festiwalowej będzie działać także Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego zaprezentuje się ponad 40. twórców instrumentów muzycznych z całej Polski.

„Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale przede wszystkim, jak na prawdziwą pracownię przystało, przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć, a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, piszczałki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych”

– wymieniał organizator Piotr Piszczatowski.

Zakopiański festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl