Przedwyborcze sondaże w Wielkiej Brytanii

/ FLICKR/Andrew Gustar/CC BY-ND 2.0

  

"Rządząca Partia Konserwatywna może liczyć na zaledwie 10 proc. poparcia w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, plasując się za Partią Brexitu, opozycyjną Partią Pracy, a nawet Liberalnymi Demokratami i Partią Zielonych" - wynika z sondażu YouGov.

Badanie, przygotowane dla dziennika "Times", pokazuje, że na nowe eurosceptyczne ugrupowanie byłego lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage'a chce zagłosować aż 34 proc. wyborców. Znacząco wyprzedza ono Partię Pracy (16 proc.), Liberalnych Demokratów (15 proc.) i Partię Zielonych (11 proc.).

Według tej analizy, nowy ruch może zdobyć o 10 punktów procentowych więcej niż dwie największe, tradycyjne partie polityczne - torysi i laburzyści - łącznie (26 proc.).

Dziennik cytuje lidera Partii Brexitu Farage'a, który oznajmił, że sukces jego partii oznacza fundamentalną zmianę dla brytyjskiej polityki.

Istnieje olbrzymi apetyt na Partię Brexitu, bo ludzie chcą żyć w demokratycznym kraju. Byliśmy zdradzeni - nie tylko przez Partię Konserwatywną, Partia Pracy zrobiła to samo. (...) Naszą (strategią) jest wyjście z czystym brexitem i wzięcie się za inne sprawy w naszym życiu

- powiedział.

"Times" zaznaczył, że sondaż potwierdza wcześniej obserwowany trend odejścia wyborców od dwóch głównych partii i skierowania się w stronę mniejszych ugrupowań, które albo popierają wyjście z Unii Europejskiej bez umowy, albo domagają się odwrócenia wyników referendum w sprawie brexitu z 2016 roku i pozostania we Wspólnocie.

Jednocześnie autorzy sondażu YouGov spytali ankietowanych o to, jak głosowaliby w ewentualnych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Największym poparciem cieszą się wciąż dwie główne partie - Partia Konserwatywna i Partia Pracy - które wskazało po 24 proc. osób, tuż przed Partią Brexitu (18 proc.) i Liberalnymi Demokratami (16 proc.), dla których to najlepszy wynik od 2010 roku, kiedy ugrupowanie to weszło do koalicji rządzącej.

Partia Zielonych znalazła się na piątym miejscu z siedmioma procentami poparcia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Wielkiej Brytanii w czwartek, 23 maja. Prawo głosu mają także mieszkający na stałe obywatele UE, w tym blisko milionowa społeczność Polaków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl