W ubiegły piątek przed południem w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Wawrze jeden z uczniów zaatakował drugiego. Raniony nożem chłopiec zmarł. Podejrzany o zabójstwo 15-latek trafił do schroniska dla nieletnich. Sprawę wyjaśnia policja i prokuratura.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji powiedział, że celem funkcjonariuszy jest szybkie wyjaśnienie i zakończenie sprawy tragedii.

"Sprawa jest dla nas priorytetem. Powstała specjalna grupa pracująca nad nią"

- poinformował.

Policja apeluje do wszystkich komentujących o powstrzymywanie się od zbędnych uwag.

"Całej społeczności szkoły potrzebny jest spokój"

- podkreślił rzecznik stołecznej policji.

"W tej chwili mamy niepotrzebne kłótnie, napięcia w sieci, które przenoszone są również do rzeczywistości"

- dodał.

Wyjaśnił ponadto, że w tej sprawie równie ważna jest praca pedagogów i psychologów ze świadkami, uczniami szkoły, nauczycielami, a nawet rodzicami.

"O szczegółach sprawy nie informujemy, co nie wymaga komentarza, biorąc pod uwagę jej charakter"

- zaznaczył Marczak.

Z inicjatywy uczniów szkoły im. Króla Maciusia I dziś o godz. 18.30 w kościele pw. św. Feliksa z Kantalicjo przy ul. Kościuszkowców odbędzie się msza święta w intencji przeciw przemocy. Następnie spod kościoła do wawerskiej podstawówki przejdzie marsz pod hasłem "Stop przemocy".

W sobotę Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe orzekł o umieszczeniu podejrzanego 15-latka w schronisku dla nieletnich. Sprawę sąd przekazał prokuraturze. Jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski, biegli mają zbadać m.in. poczytalność i stopień rozwoju 15-latka. Następnie prokuratura zdecyduje, czy będzie sądzony na podstawie przepisów Kodeksu karnego jak osoba dorosła, czy sprawa trafi do sądu rodzinnego, który będzie orzekał na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Dyrektorka szkoły w Wawrze Agata Kołodziejczyk oświadczyła, że wszystkim, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniona jest pomoc. Poinformowała również, że w poniedziałek do szkoły uczniowie przychodzą zgodnie z planem. Na miejscu zapewnione jest wsparcie psychologiczne.

Niesienie pomocy psychologicznej zadeklarowały też władze stolicy i dzielnicy Wawer. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że miasto zrobi wszystko, co będzie mogło ze swojej strony, żeby pomóc w tej sytuacji.

"Będziemy się starali zapewnić pomoc rodzinie ofiary, jak również rodzinie sprawcy czynu"

- podkreślił.

Również rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska w wydanym komunikacie podkreśliła, że najważniejsze jest teraz zapewnienie pomocy psychologicznej całej społeczności szkolnej. Zaapelowała też, aby nie niepokoić uczniów, rodzin i nauczycieli. Z kolei Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że badane są okoliczności tragedii oraz kwestia wniesienia noża na teren szkoły.

"Śledztwo jest prowadzone bardzo intensywnie"

- zapewnił.