Dęby dla kapelanów zamordowanych w Katyniu

Msza w Kalwarii Pacławskiej / Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

  

W sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w Mszy Świętej, a następnie w uroczystości poświęcenia i odsłonięcia Alei Dębów Pamięci Kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. W alei zasadzone zostaną 33 dęby, dla każdego z 33 zamordowanych kapelanów. Przy każdym drzewku znajdzie się pamiątkowa tablica. Wśród ofiar represji znaleźli się przedstawiciele różnych religii. Najliczniejszą grupę stanowili księża i klerycy rzymskokatoliccy. Jednak prześladowania dotknęły również duchownych prawosławnych, greckokatolickich i protestanckich. Wśród zamordowanych znalazł się także naczelny rabin Wojska Polskiego – podpułkownik Baruch Steinberg.

Bierzemy udział w niezwykłej, bardzo symbolicznej uroczystości. Tak, jak stoimy w miejscu symbolicznym – bo na Drodze Krzyżowej i w miejscu świętym. Na wzgórzu stoi klasztor oo. Franciszkanów z obrazem Matki Boskiej Pacławskiej. Te znaki i symbole bardzo mocno wskazują nieprzemijalność wielu znaczeń i naszego dziedzictwa. Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami armii polskiej, którzy nieśli pociechę swoim żołnierzom i razem z nimi zostali straceni śmiercią męczeńską Podczas uroczystości otwarcia i poświęcenia Alei Dębów.

– powiedział Marszałek Sejmu podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Alei.

Liturgia, pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Adama Szala – pasterza diecezji przemyskiej – była sprawowana w intencji pomordowanych kapelanów katyńskich oraz funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Inicjatywa posadzenia dębów została podjęta wspólnie przez Klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie „Pamięć Kapelanów Katyńskich”. Uroczystość została objęta patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, określanych również Jerozolimą Wschodu. Została założona w XVII wieku przez wojewodę podolskiego, kasztelana krakowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro. To tutaj trafił cudowny obraz Matki Bożej z Kamieńca Podolskiego, przed którym modlili się m.in.: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a wiele lat później również Jan Paweł II. Dlatego miejsce to często jest też nazywane Jasną Górą Podkarpacia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sejm.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaatakował policjanta, odpowie za usiłowanie zabójstwa. „Żarty się skończyły”

/ policja.pl

  

- Wobec mężczyzny, który zaatakował wczoraj policjanta w Busku-Zdroju, zastępca prokuratora generalnego zakwalifikował czyn jako usiłowanie zabójstwa. Grozi mu 25 lat więzienia - poinformował na antenie Polsat News wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

Dwaj policjanci z Buska-Zdroju (woj. świętokrzyskie) zostali zaatakowani podczas sobotniej interwencji przed jednym z miejscowych marketów. W trakcie szamotaniny, jeden z policjantów dwukrotnie został dźgnięty nożem w plecy, a drugi doznał rozcięcia dłoni. W związku ze sprawą zatrzymano dwóch mężczyzn. Według nieoficjalnych informacji lokalnych mediów, jeden z zatrzymanych to buski radny.

[polecam:https://niezalezna.pl/271975-nozownik-zaatakowal-policjanta-nieoficjalnie-napastnik-to-miejski-radny-zobacz-wideo]

Jedno jest pewne - za każdym razem, kiedy ktoś tak będzie się zachowywał, to czeka go stanowcza kara i my już tego przypilnujemy

 - powiedział Patryk Jaki zapytany w Polsat News o atak na policjantów w Busku-Zdroju.

Dodał, że zastępca prokuratora generalnego zakwalifikował czyn jako usiłowanie zabójstwa. Mężczyźnie grozi 25 lat więzienia.

Żarty się skończyły i żadne zdjęcie z przeszłości, sprzed wielu lat mu nie pomoże w tym, że jak on by myślał, że będzie traktowany pobłażliwie. Pokażemy, że atak na policjanta to jest atak na polskie państwo i na pewno wiele lat spędzi w więzieniu

 - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl