Do profesorów Uniwersytetu Poznańskiego mówił surowo: „Broń was Boże, byście przekazywali półprawdy, które są gorsze od fałszu. To jest wasza misja, żebyście służyli prawdzie. I to jest naczelne zadanie wyższej uczelni. Zadaniem wyższej uczelni jest kształtować, nie tylko uczyć. Zadaniem wyższej uczelni, poprzez waszą służbę prawdzie, jest wyzwolić w młodym pokoleniu cały potencjał duchowy woli, myśli i serca”.

Matka Piotra Majchrzaka, 19-latka zamordowanego w stanie wojennym, mówiła, że przetrwała te wydarzenia tylko dzięki ojcu Honoriuszowi. „Matka Boża też straciła syna. Ona najlepiej cię rozumie” – powiedział jej.

Jego kazania, wiersze i zapiski z lat 80. i wcześniejszych nie tylko w przypadku powyższego cytatu porażają aktualnością. W czasach późnego Gierka pisał:

„Rozszczepienie mózgów, rozmywanie twarzy, gazetowe informacje o niebezpieczeństwach i zagrożeniach, braku odpowiedzialności za samego siebie. Psia melancholia, mam ochotę szczekać i wyć… idziemy nie wiedząc, co się z nami dzieje; teraźniejsza przeciętność… dążymy ku nudzie i otłuszczeniu… bezgraniczna nieświadomość czy bezgraniczna naiwność?”.

Studenci ze strajkującego NZS w Poznaniu długo nie mogli znaleźć księdza, który odważyłby się odprawić dla nich mszę. Ojciec Honoriusz Kowalczyk zgodził się od razu i przyszedł na strajk mając 39 stopni gorączki. Gdy na Uniwersytecie Poznańskim odbywały się inauguracje roku akademickiego, opozycyjni profesorowie i studenci bojkotowali je, za prawdziwą inaugurację roku uznając mszę odprawianą przez ojca Honoriusza Kowalczyka.

Jak wynika z dokumentów IPN, był uważany przez Wydział IV SB za drugą najgroźniejszą osobę w Wielkopolsce po szefie regionu Januszu Pałubickim. Dlatego nikt nie wierzył w rzekomy wypadek.

- To było blisko stacji kolejowej w Wydartowie. Tam trzeba było taką pętlą przejechać dwa razy przez tory kolejowe. W krótkich odstępach, bo tak prowadziła droga. I jak wyjechał z tej pętli na prostą, to prawie zaraz uderzył w drzewo. Milicja stwierdziła, że pewnie zasnął. Oczywiście nie mógł nagle zasnąć, po tym jak dwa razy przejechał przez tory

– mówi Stanisława Borowczyk, która była wówczas dziewczyną z duszpasterstwa i jego prawą ręką.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu posłuchać go można w każdą sobotę o 16.00, premiera telewizyjna w Telewizji Republika w każdą niedzielę o 22.30.