MIL MED Challenge u Zawiszaków

/ flickr.com

  

W 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyła się druga edycja konferencji naukowo-szkoleniowej oraz zawodów taktycznego ratownictwa medycznego MIL MED Challenge.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji był protokół MARCHE wykorzystywany przez personel medyczny podczas badania poszkodowanego w warunkach bojowych. Nazwa wywodzi się od pierwszych liter czynności, które ratownicy muszą wykonać w działaniu, są to: M- MASSIVE BLEEDING (masywne krwotoki), A- AIRWAY (drożność dróg oddechowych), R- RESPIRATORY (ocena oddychania), C- CIRCULATION (ocena krążenia), H- HEAD/HIPOTHERMIA (urazy głowy oraz komfort termiczny), E- EVERYTHING ELSE (przygotowanie poszkodowanego do ewakuacji medycznej) - podaje oficjalny portal 15. GBZ. 

Konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne. W pierwszej części, prelegenci którymi byli ratownicy medyczni oraz lekarze z jednostek wojskowych oraz systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w szczegółowy sposób omówili badanie oraz terapię poszkodowanego w warunkach bojowych. Druga część wykładów została poświęcona czynnościom dodatkowym jakie mogą zostać podjęte przez personel medyczny w celu poprawy dobrostanu poszkodowanego oraz zwiększenia szans na jego przeżycie - czytamy. 

W drugim dniu MIL MED Challenge 3-osobowe zespoły medyczne przystąpiły do rywalizacji w konkurencjach taktyczno-medycznych na obiektach szkoleniowych 15. GBZ. Za najlepiej działające oraz współpracujące zespoły decyzją sędziów zostały uznane ekipy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, batalionu logistycznego 15 GBZ oraz 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 15. GBZ

Wczytuję komentarze...

Posłowie PO-KO twierdzili, że chcą komisji ws. pedofilii. Kiedy ta powstaje, mówią: "Nie poprzemy"

Borys Budka / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie komisji badającej przypadki pedofilii, o co przecież zabiegali posłowie PO-KO. Reakcja zdumiewa - Borys Budka powiedział, że liczą się tylko ich propozycje, "a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał". Zdradził też, że PO-KO nie poprze żadnego rządowego pomysłu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż zapadła decyzja o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Komisja ma zajmować się przypadkami pedofilii we wszystkich środowiskach, nie tylko osób duchownych, ale też artystycznych i nauczycielskich. Szczegóły dotyczące powołania komisji mają zostać przedstawione wkrótce.

Szef rządu zaprosił do współpracy opozycję, która głośno apelowała o potrzebie powołania takiej komisji. Jednak teraz Borys Budka z klubu PO-KO ma inne zdanie. Według niego państwową komisję, która zajęłaby się badaniem przypadków pedofilii, powinien powołać Sejm, nie rząd.

"To musi być komisja składająca się z profesjonalistów, ale niezależnych, stąd nasza propozycja, by byli to sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz przedstawiciele ofiar. Natomiast nie mogą być to politycy"

- wskazał Budka.

Borys Budka ocenił, że dzisiejsza deklaracja szefa rządu to "puste słowa" i "próba odwlekania w czasie" rozwiązania problemu pedofilii w Kościele. W zamian proponuje... zwołanie Sejmu i przyjęcie wszystkiego, co deklaruje PO.

"My mówimy: leży nasza propozycja na stole, zwołajmy Sejm, przyjmijmy te rozwiązania i koniec, a nie, że rząd będzie cokolwiek wyjaśniał. Ten rząd stracił jakąkolwiek wiarygodność, że ta sprawa zostanie wyjaśniona"

- uważa wiceszef PO.

Ale to nie koniec. Budka zaznaczył, że na poparcie Platformy nie może liczyć... żaden pomysł komisji, którą mieliby powołać politycy obozu Prawa i Sprawiedliwości - czy to premier Morawiecki czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl