Noc Muzeów - noc atrakcji

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Ichigo121212

  

Spacer śladami poznańskich naukowców, medytacyjny flash mob, pokazy walk, a także prezentacja sprzętu policyjnego – to niektóre z ponad 250 wydarzeń zaplanowanych w ramach Nocy Muzeów w Poznaniu. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę 18 maja.

"Noc Muzeów to wehikuł czasu. W tym dniu wszyscy chcemy być w przestrzeni publicznej, wszyscy chcemy zwiedzać muzea. Chciałoby się, aby tak było na co dzień" – podkreślił zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania Marcin Kostaszuk.

Poinformował, że w ramach poprzedniej edycji Nocy Muzeów zorganizowano 200 wydarzeń. Wzięło w nich udział 71 tys. osób. W tym roku będzie 250 wydarzeń. "Ile osób weźmie w nich udział, dowiemy się w przyszłą sobotę" – powiedział.

W tym roku do akcji włączy się ok. 60 instytucji. Jedną z nich będzie Muzeum Narodowe w Poznaniu. Zaprasza ono poznaniaków m.in. do udziału w medytacyjnym flash mobie i do zwiedzenia wystawy "Choroba jako źródło sztuki".

Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu, poinformowała, że kuratorzy muzeum, zainspirowani wystawą, pokażą XVI– i XVII-wieczne graffiti. "Jeden z tytułów prelekcji jest intrygujący, bo będzie opowiadał o usuwaniu kamienia głupoty. Zapraszamy też do naszych oddziałów. W Muzeum Etnograficznym będziemy np. pokazywać kulturę bambrów" – powiedziała Prusińska.

Atrakcje przygotowało także Muzeum Archeologiczne, w którym zawitają Jaćwingowie – średniowieczni wojownicy żyjący w północno-wschodniej Polsce. W programie znalazły się m.in. pokazy walk czy zwiedzanie w ciemności. Z kolei w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci czekać będą wykłady o dawnych fortyfikacjach.

Swoje propozycje przygotował także m.in. Trakt Królewsko-Cesarski i Instytut Zachodni, gdzie pokazywane będą zdjęcia z czasów II wojny światowej i dawne plakaty propagandowe. Z kolei w Bibliotece Raczyńskich prezentowane będą zabytkowe księgozbiory, w tym utwór literacki Mikołaja Kopernika. Ofertę przygotowały również inne biblioteczne placówki: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny i Pracownia-Muzeum Kraszewskiego.

Specjalne wydarzenia przygotowało również Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. W trakcie Nocy Muzeów będzie można spotkać się z uczestnikami Poznańskiego Czerwca '56, a na Krzyżownikach zwiedzić schron przeciwatomowy przy ul. Słupskiej.

Można będzie założyć strój obrony cywilnej i zobaczyć, jak człowiek czuł się wobec potencjalnego zagrożenia atakiem nuklearnym 

– podkreślił dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego ubarwią ułani. Będzie można zwiedzić tam wystawę przygotowaną na setną rocznicę odzyskania niepodległości i zobaczyć film w minikinie. Zapraszamy także do Muzeum Uzbrojenia. Do największych naszych eksponatów będzie można wsiąść, ale trzeba przyjść odpowiednio wcześnie, bo z doświadczenia wiemy, że będzie duża kolejka 

– wskazał Łęcki.

W tym roku, po raz pierwszy, w organizację Nocy Muzeów włączy się również wielkopolska policja. W sobotę funkcjonariusze otworzą przed zainteresowanymi drzwi policyjnego muzeum przy ul. Taborowej.

"Miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć historyczne eksponaty. Jednym z ciekawszych jest tajemnicza skrzynia z różnego rodzaju akcesoriami, np. maczugami, dzięki którym rozstrzygano kiedyś różnego rodzaju sąsiedzkie spory" – mówił rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Przed muzeum pojawi się ekspozycja współczesnego sprzętu, które pozwala nam skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Poznania. Pokażemy nasz najnowszy nabytek – robot pirotechniczny, który jest na wyposażeniu jednostki antyterrorystycznej i służy do wożenia niebezpiecznych przedmiotów, a także naszego drona i skaner 3D. Na koniec będzie można zjeść pyszną gorącą grochówkę 

– dodał Borowiak.

Osoby chcące dowiedzieć się, jak kiedyś leczono, mogą z kolei odwiedzić Muzeum Farmacji, gdzie czekać będą na nich eksponaty związane z aptekarstwem oraz wykłady, m.in. o "krwiopijcach", czyli pijawkach i innych zwierzętach wykorzystywanych w terapiach medycznych. Ci, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat fizyki i astronomii, mogą odwiedzić siedzibę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie na odwiedzających czekać będą eksperymenty oraz oryginalne zbiory m.in. Heweliusza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Budka udzielił wywiadu telewizji TVN. Jego stylizacja wywołała salwy śmiechu! Zobaczcie sami

Borys Budka / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Politycy Platformy Obywatelskiej chętnie udzielają wywiadów telewizji TVN. Jak jednak dobrze wyglądać, gdy żar leje się z nieba, a dziennikarze zaskoczą posła w trakcie wypoczynku? Borys Budka znalazł na to sposób, wsuwając tylko "górę" od garnituru. Ruszyła lawina komentarzy. Według niektórych, to... odzwierciedlenie działań Platformy Obywatelskiej.

Zdjęcie, na którym Borys Budka udziela wywiadu w koszuli, krawacie i marynarce, a także... w krótkich spodenkach i japonkach obiegło już cały internet. Pochwalił się nim sam poseł Budka, licząc chyba na to, że internauci uśmiechną się, widząc jego "stylówkę". Ale niekoniecznie wyszło tak, jak sobie wymarzył.

Zdjęcie wrzucili do sieci także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Sobolewski użył hasła telewizji TVN "Cała prawda całą dobę", pokazując, że jednak niekoniecznie ujawniony został na antenie prawdziwy obraz Borysa Budki. W telewizji nie ma co bowiem liczyć na ujawnienie jego krótkich spodenek, a raczej pokazany będzie od pasa w górę.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że zdjęcie przedstawia obraz propozycji Koalicji Obywatelskiej.

"W wąskim kadrze mają wyglądać poważnie lecz wystarczy nieco tylko oddalić kadr by okazało się, że w istocie to żart i plaża"

- napisał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl