Nawet poseł PSL przyznaje: "W Płocku doszło do profanacji". Dostało się też Jażdżewskiemu!

Andrzej Grzyb / screen z TVP

  

Koalicja Europejska nie ma spójnego przekazu w sprawie profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, do jakiego doszło w Płocku. Podczas gdy w Polskim Radiu 24 i Telewizji Republika Marcin Święcicki mówił o "wizji artystycznej", poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb w Telewizji Polskiej przyznał: to była profanacja. Stało się to w programie redaktora Michała Rachonia "Woronicza 17".

W ostatnim czasie nasiliły się ataki na Kościół Katolicki w Polsce. Leszek Jażdżewski występując na Uniwersytecie Warszawski, przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił m.in., że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Z kolei w nocy z 26 na 27 kwietnia Elżbieta Podleśna (znana uczestniczka antyrządowych protestów) rozkleiła wokół kościoła, m.in. na przenośnych toaletach i koszach na śmieci, plakaty i nalepki przedstawiające Matką Boską Częstochowską w tęczowej aureoli. Kobietę zatrzymano i postawiono jej zarzut profanacji (art. 196 KK). Wielu Polaków oburzyło postępowanie 51-letniej kobiety. Wśród nich jest europoseł Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Europejskiej.

"Zarówno słowa pana Jażdżewskiego i to, co się wydarzyło w sposobie potraktowania wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, a w szczególności miejsce, gdzie umieszczano ten wizerunek i sposób jak potraktowano ten wizerunek ważny dla nas wszystkich to używając bardzo łagodnego języka – było niegodne. To miało profanować ten wizerunek. W ten sposób sprofanowano dla nas coś ważnego i cennego"

- powiedział w programie Woronicza 17.

"Chciałbym przypomnieć jedną podstawową rzecz – jest art. 18 uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka, mówiące, że prawo do religii i wyznania jest podstawowym prawem ludzkim. To uderza nie tylko w uczucia religijne ale podstawowe prawa ludzkie. Ja rozumiem, że są osoby niepodzielające tych wartości, mają do tego prawo, ale nie powinni się tak odnosić wobec rzeczy ważnych dla wierzących"

- dodał.

Jednak nie wszyscy członkowie Koalicji Europejskiej mają takie same zdanie, jak Andrzej Grzyb. Dziś w programie "7x24" na antenie Polskiego Radia 24 i Telewizji Republika poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki mówił o... opiece duszpasterskiej dla mniejszości seksualnych, a profanację obrazu Matki Boskiej uważał za wizję artystyczną.

Ta różnica zdań w tak ważnej dla Polaków sprawie tylko potwierdza, jaka niespójność panuje w Koalicji Europejskiej. A wszystko wskazuje na to, że będzie ona jeszcze większa...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy będą mieli droższy prąd

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W Niemczech w 2020 roku znowu wzrosną rachunki za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą od około 20 euro do ponad 50 euro więcej w skali roku. Ceny prądu w Niemczech dla klientów indywidualnych i tak należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Powodem kolejnej podwyżki jest planowane zwiększenie opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii (tzw. EEG-Umlage). Jest ona uiszczana przez odbiorców w rachunkach za prąd i stanowi ok. 25 proc. całej ceny. O planowanym wzroście poinformowali we wtorek operatorzy największych sieci przesyłowych energii.

Obecnie wysokość EEG-Umlage za kilowatogodzinę wynosi 6,41 eurocenta. W 2020 roku będzie to o 5,5 proc. więcej - 6,76 eurocenta. Nie jest to jednak jedyny składnik podwyżki. Średnio o 9 proc. wzrosnąć ma też opłata sieciowa, która składa się na kolejną jedną czwartą końcowego rachunku.

Decyzja, czy przerzucić wyższe opłaty na odbiorców indywidualnych, należy co prawda do dostawców prądu, ale eksperci są zgodni, że do tego dojdzie.

Jak wyliczył tygodnik "Der Spiegel", jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci w 2020 roku średnio o około 21 euro więcej w skali rocznej, gospodarstwo trzyosobowe - około 37 euro, a czteroosobowe - 53 euro.

Roczne rachunki za prąd czteroosobowego gospodarstwa domowego wynoszą w RFN około 1200 euro. Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Danii należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Tabloid "Bild" w środę z oburzeniem skomentował zapowiedziane podwyżki.

"Wielka koalicja reklamowała swój pakiet klimatyczny, mówiąc o sprawiedliwości społecznej. Tymczasem wychodzi na to, że zapowiadane ulgi będą nic nie warte. Coś podobnego można życzliwie nazwać naginaniem liczb. Albo po prostu kłamstwem. Takie eksperymenty księgowe nie przekonają obywateli do ochrony klimatu. Nie może tak być, że na końcu to zawsze obywatel budzi się z ręką w nocniku"

- przekonuje najpoczytniejszy dziennik w RFN.

W ubiegłym tygodniu rząd Niemiec przyjął tzw. pakiet klimatyczny, czyli szereg projektów ustaw dotyczących ochrony klimatu. Wprowadza on m.in. wiążący prawnie cel ograniczenia emisji CO2 oraz zobowiązuje wszystkie ministerstwa, by do tego celu dążyły.

Zgodnie z przyjętymi projektami ustaw do 2030 roku Niemcy mają emitować o 55 proc. mniej gazów cieplarnianych niż w roku 1990. Do 2050 roku RFN ma stać się "neutralna klimatycznie", czyli osiągnąć zerowe emisje netto.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się podniesienie cen biletów samolotowych oraz kosztów emisji CO2. Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 zgodnie z zapowiedziami mają być przeznaczone na ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg podatkowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl