800 grup rekonstrukcyjnych działa w Polsce

Grupa rekonstrukcji historycznej z okresu II w.św. w forcie Czerniaków w Warszawie

  

Dziękuję, że w tak atrakcyjnej formie przybliżacie Polakom, patriotom polskim, różne elementy polskiej historii – powiedział w Gdańsku na zakończenie V Defilady Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. W defiladzie uczestniczyło kilkaset osób, wielu było przebranych w dawne mundury wojskowe. Nie zabrakło historycznych wozów wojskowych, a także rekonstruktorów na koniach. Pochód, który poprzedziła msza w bazylice Mariackiej, odprawiona przez biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego, przeszedł ulicami centrum Gdańska na plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Na użytek programu Niepodległa zrobiliśmy badania. Zapytaliśmy Polaków, w jakiej formie lubią obchodzić rocznice historyczne. Na czołowym miejscu wskazali, że bardzo lubią obserwować różnego rodzaju wydarzenia, inscenizacje organizowane przez grupy rekonstrukcyjne. Bardzo dziękuję w związku z tym grupom rekonstrukcyjnym przypominającym różne formacje zbrojne obecnym dzisiaj na tym placu za to, że jesteście. 

– mówił wiceminister kultury na scenie przed siedzibą Muzeum.

Dodał, że w Polsce jest ok. 800 grup rekonstrukcyjnych. Jest to imponujące w skali całej Europy.

Mamy co wspominać. Największa tragedia, która dotknęła nasz naród i nasze państwo, czyli II wojna światowa, zaowocowała wielkim bohaterstwem i heroizmem na różnych frontach wojny. Przecież niedaleko stąd jest półwysep Westerplatte – pierwszy zbrojny opór, który polscy żołnierze stawili podczas II wojny światowej. Będziemy tam pod egidą Muzeum II Wojny Światowej budować ambitne, duże muzeum Westerplatte, bo ten teren najlepiej zadbany, niestety, nie jest. Będziemy to robić. 

– zapowiedział Sellin.

Do Sejmu wpłynął w ostatnich dniach projekt poselski ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak informuje Sejm na swojej stronie internetowej, projekt wprowadza rozwiązania, które mają usprawnić przygotowania i realizację inwestycji dotyczącej muzeum w celu zachowania unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza. Projektowane przepisy krytykuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zwracając uwagę, że jest to próba przejęcia należącego do miasta terenu Westerplatte.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Duże pieniądze na usuwanie skutków powodzi

/ hans

  

Gminy Ryglice, Zakliczyn i Żabno oraz powiat gorlicki z Małopolski otrzymały w środę promesy z rezerwy budżetu państwa na łączną kwotę blisko 2,19 mln zł. Środki te są przeznaczone na realizację sześciu zadań związanych z odbudową dróg zniszczonych przez powodzie.

Jak podkreślił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas rozdania promes w Tarnowie, środki przyznane małopolskim jednostkom samorządu terytorialnego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji posłużą remontom dróg, z których korzystają w pierwszej kolejności mieszkańcy okolicznych miasteczek i wiosek, aby dostać się do głównych arterii komunikacyjnych.

„Żywioł jest siłą, wobec której człowiek okazuje się niejednokrotnie bezbronny. Jesteśmy jednak odpowiedzialni za przywracanie dobrego stanu infrastrukturze zniszczonej siłą żywiołu i to właśnie czynimy, udzielając wsparcia samorządom”

- zaznaczył wojewoda.

Gminy Ryglice, Zakliczyn i Żabno oraz powiat gorlicki, które otrzymały w środę promesy, zrealizują w sumie sześć zadań dotyczących remontów dróg gminnych i powiatowej.

Wojewoda Ćwik przypomniał, że z puli MSWiA Małopolska otrzymała w tym roku łącznie prawie 118 mln zł. Z tego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (tzw. „powodziówka”) przypadło prawie 99,7 mln zł dla 87 jednostek samorządu terytorialnego na 279 zadań. Z kolei na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi przyznano 18,3 mln zł dla 20 jednostek samorządu terytorialnego na realizację 28 zadań.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl